حسابداری
 • 1 آذر 1402
  مهارت های یک حسابدار

  مهارت های یک حسابدار

  بطور کلی هر حسابدار نیازمند یک سری مهارت های عمومی و تخصصی می باشد .
  1. حسابداری : دانستن اصول و مبانی حسابداری  بصورت کلی آشنا بودن با مفاهیم بدهکار ، بستانکار ، درآمد ، هزینه ، دارایی و غیره 
  2.اداری : آشنا بودن با دفترداری مانند نوشتن نامه ، بایگانی اسناد ، طراحی فرم ها 
  3. زبان انگلیسی
  4. قوانین مالیاتی : داشتن اطلاعات در حوزه مالیات و به روز نگه داشتن خود 
  5. نرم افزار های حسابداری :تسلط کافی به یک یا چند نرم افزار حسابداری 
  6.نرم افزار های آفیس : تسلط کافی بر نرم افزار های اکسل و ورد 
   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 19 مرداد 1400
  نحوه بایگانی کردن اسناد حسابداری

  نحوه بایگانی کردن اسناد حسابداری

  در این پست یکی از مهمترین وظایف یک حسابدار را شرح می دهیم . مهم از آن جهت که دسته بندی و مرتب سازی اسناد اولا برای دسترسی سریع به سند ها هنگام بررسی مجدد و یا پیدا کردن یک سند و تسریع زمان جستجو مهم می باشد و دوما همه محصلان حسابداری کم و بیش با نحوه ثبت زدن اسناد آشنایی دارند ولی از نحوه بایگانی کردن اسناد می توان به سابقه یک حسابدار پی برد . 
  ذکر این نکته که بایگانی کردن بیشتر سلیقه ای بوده اما در همین نیز یکسری قوانین وجو دارد ما در اینجا قوانین نانوشته بایگانی اسناد را بیان می کنیم .
  بایگانی اسناد برای نظم دادن به سندها و ضمائم انها انجام می شود برای این کار سند حسابداری را پرینت گرفته و تمامی ضمائم را به ترتیب از ثبت آخر به اول روی هم می گزاریم ، سعی شود برگه ها مرتب باشد و هیچ یک از ضمیمه ها از کاغذ رویی بیرون نزند و همه  مرتب و یکسان و یکدست باشند در ضمن جوری منگنه شده باشد که هنگام بررسی سند و ضمائم بتوان به راحتی آنها را برگ زد ( برای منگنه زدن بهتر است بالا گوشه سمت چپ را منگنه کرد زیرا شرح و مشخصات فاکتور های ضمائم بدرستی قابل رویت می باشد ) .

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 11 مرداد 1400
  تفاوت بدهی کوتاه مدت و بلند مدت

  تفاوت بدهی کوتاه مدت و بلند مدت

  در سمت چپ ترازنامه بدهی ها قراردارند که در دو گروه جاری و بلند مدت و یا کوتاه مدت و بلند مدت دسته بندی می شوند . فرقی ندارد که در کدام گروه هستند همگی جزوی از بدهی های شرکت می باشد اما برای سهولت در دسترسی و تصمیم گیری مدیران در این دو دسته قرار داده می شوند .

  برای مثال وامی گه باز پرداخت پنج ساله دارد  در گروه بدهی های بلند مدت قرار می گیرد .

  بطور کلی هر بدهی ای که تا پایان دوره مالی تسویه می شود را در گروه بدهی های کوتاه مدت دسته بندی می کنند و هر بدهی ای را که به بیش از یک دوره مالی برای تسویه کامل زمان نیاز دارد بدهی های بلند مدت گفته می شود .

  بدهی های کوتاه مدت از نظر تعدادی بسیار بیشتر از بدهی های بلند مدت می باشند زیرا برای شرکت ها میسر نیست که دارایی های خود را برای طولانی مدت در اختیار شرکت دیگری قرار بدهند اما بیشتر بانک ها و موسسات اعتباری با در نظر گرفتن میزان تورم سال های آتی اقدام به پرداخت درایی های خود تحت عنوان وام به شرکت ها نموده و برای هر سال مبلغی سود از شرکت فوق دریافت می کنند .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 8 مرداد 1400
  حسابداری حقوق و دستمزد

  حسابداری حقوق و دستمزد

  حقوق و دستمزد یکی از مهمترین بخش های کار یک حسابدار می باشد زیرا در پایان هر برج باید محاسبات حقوق را انجام داده و چند گزارش مختلف تهیه نماید

  گزارش اول برای مدیریت می باشد که باید میزان حقوق هر فرد و کسورات و اضافات را محاسبه کرده ، مبلغ کل حقوق پرداختی هر برج و خالص پرداختی را به مدیریت ارائه نماید .

  گزارش دوم فیش حقوقی هر کارگر می باشد که باید برای هر یک از کارگران فیشی تهیه و در اختیار آنان قرار دهد .

  گزارش سوم برای سازمان تامین اجتماعی می باشد که باید لیست بیمه را تهیه و تا پایان برج بعد به سازمان ارسال نماید.

  گزارش چهارم برای اداره دارایی می باشد که باید لیست مالیات حقوق را تهیه و تا پایان برج بعد به دارایی ارسال نمایید .

  برای محاسبه حقوق و دستمزد نرم افزار های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد اما در صورتی که نرم افزار خاصی ندارد می توانید در اکسل فرمی تهیه کرده و محاسبات هر ماه را در آن انجام دهید .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 7 مرداد 1400
  حسابداری و تفکیک هزینه ها

  حسابداری و تفکیک هزینه ها

  تفکیک هزینه ها به نوع فعالیت شرکت بستگی دارد اما برخی از هزینه ها در همه شرکت ها به صورت مشترک می باشد . هزینه های مشترک کلیه شرکت ها به شرح زیر می باشد .

  هزینه های توزیع و فروش : به هر هزینه ای که برای فروش کالا انجام می شود گفته می شود مانند هزینه تبلیغات و بازاریابی ، هزینه حقوق بازاریابان و ...

  هزینه های مالی : به هر هزینه ای که بابت خدمات مالی انجام می شود گفته می شود مانند کارمزد بانکی و بهره های پرداختی و...

  هزینه های ادرای و تشکیلاتی : به هر هزینه های که در دو دسته بالا دسته بندی نشود گفته می شود .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 5 مرداد 1400
  حسابداری مزایای پایان خدمت

  حسابداری مزایای پایان خدمت

  بصورت کلی دو نوع قرارداد کار وجود دارد رسمی و موقت . در ابتدا به شرح قرارداد رسمی می پردازیم .
  تعریف قرارداد رسمی : به قرارداد هایی که مدت آن چند سال است که به افراد دارای این قرار داد کارمندان رسمی گفته می شود .
  مزایای پایان خدمت این کارمندان که نام دیگر آن سنوات می باشد برابر است با آخرین پایه حقوق فرد ضربدر تعداد سال های کاری وی که این مبلغ هنگام بازنشستگی و یا استعفای فرد باید به آن پرداخت شود .
  حسابدار نمی تواند مبلغ سنوات هر فرد  را در انتهای دوره قرار داد ثبت نمایید چون این کار مغایر با اصول حسابداری است بلکه باید در پایان هر دوره مالی آن را شناسایی و ثبت نمایید . در اینجا حسابی تحت عنوان ذخیره مزایای پایان خدمت در نظر گرفته می شود .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 2 مرداد 1400
  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400

  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400

  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400 برای یک حسابدار اهمیت زیادی دارد چرا که در صورت عدم ارسال به موقع لیست مشمول جریمه شده و از آن مهمتر نشان میدهد که در کار خود مسلط نیستید .
   تقویم مالی و مالیاتی اشخاص حقوقی در چهار فصل  برای شما آماده شده و در اختیار شما قرار می گیرد .
  اگر نظر و دیدگاهی درباره مالیات حقوق و درآمد و مالیات بر ارزش افزوده و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی در سال ۱۴۰۰ شمسی دارید، مراتب را از طریق بخش نظرات در انتهای این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.
  نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ شمسی تا اطلاع ثانوی، کماکان ۹ درصد که شامل شش درصد مالیات و ۳ درصد عوارض است.

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 31 تیر 1400
  آموزش حساب های انتظامی

  آموزش حساب های انتظامی

  تعریف حساب های انتظامی : به صورت کلی به حساب هایی که بابت امانت و ضمانت ( کالا و یا اسناد ) مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ماهیت نباشند را حساب انتظامی گویند . این حساب ها بیشتر برای گزارش دهی مورد استفاده قرار می گیرد و نشان دهنده بدهی ها و یا درآمد های آتی و یا گذشته می باشد .
  برای مثال شرکت پیمانکاری جهت تعهد انجام کار چکی را به کارفرما میدهد و هنگام اتمام کار آن چک را دریافت می کند ، ما حسابداران این چک را که فقط جهت ضمانت و نه پاس شدن به کارفرما تحویل شده است را در حساب های انتظامی ثبت می کنیم .
  دلیل اینکه به این اسناد انتظامی گویند این است که در پایان دوره مالی نه در صورت سود و زیان و نه در ترازنامه منعکس نمی شود و تحت سرفصل حساب های انتظامی گزارش می شود .
  انواع اسناد تضمینی که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بیشتر از آنها استفاده می کنند به ترتیب استفاده عبارتند از :
  • چک
  • سفته
  • ضمانت نامه بانکی
  • وجه نقد
  • اسناد ملکی
   
  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .