آموزش راه های کنترل حساب ها

آموزش راه های کنترل حساب ها

برای اینکه بتوانید در کار خود موفق باشید اصلی ترین کار این است که سند های خود را درست ثبت نمایید . اولین و بهترین راه کنترل درست بودن ثبت ها در حسابداری تراز آزمایشی می باشد . قبل از اینکه بخواهید تراز بگیرید باید از ماهیت حساب ها مطلع باشید برای مثال حساب صندوق ، هزینه و بانک همیشه دارای مانده بدهکار می باشند و حساب پرداختنی باید بستانکار باشد . برای این کار توصیه می کنم ابتدا ماهیت حساب هایی را که شک دارید مطالعه فرمائید و سپس در پایان روز گزار ش تراز آزمایشی بگیرید در این صورت دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد.
1-مانده بدهکار و بستانکار تراز آزمایشی برابر باشد 
2- مانده بدهکار و بستانکار تراز برابر نباشد 

در حالت اول به شما تبریک می گویم شما تقریبا 99 درصد به کار خود تسلط دارید و تقریبا مشکلی در ثبت های خود ندارید ولی این موضوع نباید باعث تکبر شما بشود چون ممکن است اشتباهی کوچک باعث مشکلی بزرگ برای شما بشود .
در حالت دوم باید به دنبال اشتباه خود بگردید و آن را رفع نمایید در ادامه چند راه برای پی بردن به اشتباهات را ذکر می کنیم .


آموزش راه های کنترل در حسابداری :

حساب بانک: یک حسابدار همیشه باید به طور روزانه پرینت بانکی را بگیرد و مانده های بانک را کنترل کند، ورودی ها و خروجی ها با پرینت بانکی، اگر ورودی را در پرینت بانکی داریم و در سیستم نداریم ، پس مستلزم اصلاح است و اول بلید بدانیم ورودی برای چه بوده، یا به حسابدار اطلاع داده نشده و یا از قلم افتاده است.
قبل از شروع کار در طول روز بانک را باید تراز کرد و مانده باید عینا از نظر ورودی و خروجی و مانده مثل پرینت بانکی است و اگر نبود در قسمت اصلاحات، بعد از تحقیق درباره اینکه هزینه مربوط به کدام قسمت است، اصلاح حساب بانک زده و ثبت اصلاحی را می زنیم.


حساب صندوق: اگر شرکت صندوقدار بود، با اعمال این روند که هر روز باید به حسابدار گزارش مانده بدهد، به صورت خودکار مانده با صندوق چک می شود. اگر مانده مغایر بود، اول باید سندها توسط حسابدار چک شود که درست زده شده یا نه؟ اگر اشتباه باشد باید اصلاح شود و اگر صندوقدار اشتباه انجام داده بود، مستلزم این است که اصلاح کند.
حساب دریافتنی: زمانی که مکرر صورتحساب برای مشتری ارسال می کنیم، طبق رویه هر ده روز یک بار به مشتریان صورتحساب اعلام می کنیم، خود مشتری زمانی که حساب ها را چک می کند، به شما اعتراض می کند. در نهایت حسابدار، حساب شخص مربوطه را چک می کند.


چک: چک های دریافتی دو حالت دارد یا چک ها در کنار صندوق است و یا در حساب بانکی می باشد. برای گرفتن موجودی چک ها باید فیش های بانکی را کنترل کنید، در واقع فیش اهرم کنترلی است و چک هایی که در صندوق موجود است باید در دفتر چک ثبت شود و به شرطی که مراوده چک زیاد باشد. یکی از اهرم های کنترلی دفتر چک می باشد.
اگر چک ها اشتباه ثبت شده باشند، بر اساس اعلامیه های بانکی اشتباه مشخص می شود، برای نمونه برای چک مشتری یک صفر جا به جا شده است و در بانک مشخص می شود که اشتباه در کجا بوده است.

 

ادامه دارد ....

 

 

مطالب مرتبط 

تفاوت پیش دریافت با پیش پرداخت