جلسه رسمی تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران آغاز شد

جلسه رسمی تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران آغاز شد

سومین نشست شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران مشمول قانون کار از صبح امروز با حضور علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت و نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی آغاز شد.

این نشست که در وزارت کار با دستور کار تعیین مزد سال ۹۷ کارگران برگزار می‌شود، سومین جلسه شورای عالی کار است و با توجه به حضور تمام اعضا احتمالا مزد ۹۷ امروز نهایی شود.

بر اساس این گزارش در نشست اخیر شورای عالی کار هزینه 2،670،000  تومانی برای سبد معیشت کارگری به توافق رسید در حالی که این رقم اختلاف 1،700،000  تومانی با حداقل مزد کارگران دارد.

در نشست امروز علاوه بر افزایش حداقل مزد به عنوان مبنای حداقل دریافتی کارگران، سایر مزایای شغلی از جمله بن کارگری، حق مسکن، پایه سنوات، مورد چانه‌زنی قرار خواهد گرفت.

بنابراین گزارش مجلس شورای اسلامی اخیرا در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور افزایش ۲۰درصدی را برای حقوق کارمندانی که زیر ۲ میلیون تومان دریافت می‌کنند را به تصویب رساند؛ این در حالی است که هم اکنون کارگران در محدوده یک میلیون تومان دریافتی دارند و شکاف زیادی با حداقل‌های زندگی دارند.

امروز کارگران منتظرند تا نتیجه نشست تعیین مزد شورای عالی کار با اخبار خوبی همراه شود تا بخشی از قدرت خرید از دست رفته‌شان در سال گذشته جبران شود.

البته کارفرمایان نیز انتقادات جدی نسبت به وضعیت اقتصادی و رکود فراگیر صنایع دارند و افزایش بیش از اندازه و غیرمنطقی مزد را عاملی برای تعدیل بیشتر نیروی کار و احتمالا تعطیلی سایر بنگاه‌های نیمه فعال می‌دانند.

بنابراین گزارش امروز در صورت تصویب بسته مزدی سال ۹۷ کارگران وزیر کار طبق قانون بخشنامه‌ای را به بنگاه‌هایی که کارگران مشمول قانون کار دارند ابلاغ خواهد کرد.

ذکر این نکته ضروری است که با افزایش حداقل مزد کارگران نرخ حق اولاد کارگری نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

سال گذشته شورای عالی کار میزان افزایش دستمزد کارگران برای سال ۹۶ را برای حداقل بگیران ۱۴ درصد و برای سایر سطوح ۱۲ درصد به علاوه روزانه ۶۷۶ تومان به تصویب رساند و بر همین اساس حداقل مزد کارگری به ۹۲۹ هزارو ۹۳۱ تومان رسید.

 

جدول حقوق و دستمزد سال 97