اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

همسان سازی حقوق بازنشستگان از عبارت های است که در چند سال اخیر زیاد شنیده می شود اما آیا این حقوق ها همسان می شوند یا خیر نکته قابل تاملی است چرا که بخشی از بازنشستگان از تبعیض در پرداخت حقوقشان گلایه دارند.اینکه حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه،متفاوت باشد غیرقابل قبول است. در این گزارش می توانید هر آنچه درباره حقوق  ، شرایط بازنشستگی و نحوه محاسبه پاداش پایان خدمت را می خواهید ، بدانید .

۱- تفاوت حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه چگونه است؟

در راستای همسان سازی حقوق بازنشستگان، مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم مصوبه ای داشت تا حقوق بازنشسته ها در مدت پنج سال همسان شود به این صورت که حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه همسان شود که برای انجام این مهم باید هرسال در لایحه بودجه علاوه بر افزایش حقوق سالانه منابعی برای همسان سازی در نظر گرفته شود.

به عبارت دیگر باید شان و جایگاه بازنشسته های که  خدمات صادقانه ای به جامعه داشته اند، حفظ شود و در این راستا اولویت این است حداقل موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان عملیاتی شود. در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۷ ، کمیسیون تلفیق برای همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان دو هزار میلیارد تومان اختصاص داد. و این یعنی منابع مالی بیشتری برای انجام این مهم در لوایح بودجه اختصاص داد تا حداقل بعد از ۵ سال حقوق بازنشسته ها متعادل شود.

۲- درباره حقوق بازنشسته ها

 ۲هزارمیلیارد تومان بودجه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان​

لزوم همترازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی

معلمان بازنشسته نگران پاداش پایان خدمتشان نباشند

۳- وضعیت صندوق های بازنشستگی

در خصوص وضعیت و مسائل بازنشستگان به سراغ  رسول خضری کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رفته ایم . به گفته خضری وضعیت صندوق های بازنشستگی و بازنشستگان در مجموع مناسب نیست و تعداد قابل توجهی از صندوق ها در معرض ورشکستگی هستند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره اینکه باید ابرچالش وضعیت نامناسب صندوق های بازنشستگی حل شود، وی در این راستا معتقد است،ساختار صندوق های بازنشستگی اشکال دارد و در حال حاضر پرداخت ها براساس مزایای معین انجام می شود اما در دنیا پرداخت براساس سهم معین است.

انتقاد از مدیریت ضعیف صندوق های بازنشستگی

خضری که در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عضویت دارد در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اشاره دارد که صندوق های بازنشستگی در دنیا در قالب صنعت بیمه فعالیت دارند، اما به دلیل ساختار و مدیریت ضعیف صندوق های بازنشستگی در کشور، ابرچالشی در این حوزه ایجاد شده است.

بررسی طرح ارتقا و کارآمد سازی صندوق های بازنشستگی کشوری در کارگروه مجلس

این نماینده مجلس می افزاید که طرح ارتقا و کارآمد سازی صندوق های بازنشستگی کشوری در کارگروهی در مجلس در حال آماده شدن است که از اعضای کمیسیون های اجتماعی،اقتصادی و بودجه مجلس در این کارگروه عضویت دارند.

خضری معتقد است علاوه بر ساختار ضعیف صندوق های بازنشستگی، نظارت ها در این صندوق ها از کیفیت لازم برخوردار نیست و معمولا بصورت حیاط خلوتی برای دولت ها محسوب شده اند که در زمان کمبود نقدینگی، برداشت از منابع صندوق ها صورت گرفته است.

وی در باره علل زیان ده شدن صندوق های بازنشستگی می گوید:بسیاری از صندوق های بازنشستگی زیان ده شده اند، چرا که بجای مدیریت مالی در این صندوق ها، فعالیت های بنگاه داری و کارخانه داری، انجام شده است.خضری همچنین ادامه داد که بکارگیری بسیاری از مدیران صندوق های بازنشستگی و شرکت های زیرمجوعه براساس رانت و ارتباطات بوده است که این موضوع از عوامل تاثیرگذار در زیان دهی صندوق های بازنشستگی بوده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یکی از اولویت های کاری نمایندگان مجلس، را در هنگام بررسی لایحه بودجه در صحن،  توجه به همسان سازی حقوق بازنشستگان دانست و یادآور شد که حقوق بخشی از بازنشستگان سال های گذشته، مخصوصا بازنشسته های قبل از سال ۸۹ بسیار کم است که حتی با افزایش ۲۰درصدی نیز با رشد چندانی روبرو نمی شود چرا که پایه حقوق این قشر بازنشستگان بسیار کم بوده و بدیهی است با رشد ۲۰ درصدی نیز حقوقشان با رشد محسوسی روبرو نمی شود.

۴- مصوبه کمیسیون تلفیق برای اختصاص ۲هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان

یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات انجام شده برای همسان سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان گفت:دولت هزار میلیارد تومان و مجلس نیز هزار میلیارد تومان دیگر یعنی در مجموع ۲ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان در نظر گرفته است.

۵- اختصاص ۵هزار میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی در کمیسیون تلفیق

یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی در سال۹۷ گفت:براساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق، ۵هزار میلیارد تومان، برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش و همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی اختصاص داده شد.

۶- نحوه محاسبه پاداش پایان خدمت بازنشستگان در سال۹۷

پرداخت پاداش پایان خدمت کارکنان یکی دیگر از مباحثی است که برای جامعه بازنشستگی اهمیت دارد که در این راستا کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷، پاداش پایان خدمت کارکنان را پس از ۳۰سال کار،حداکثر ۲۵۲میلیون تومان تعیین کرد که سقف این پاداش به شرح ذیل  تعیین می شود:

در بند الحاقی به تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۹۷ که در کمیسیون تلفیق نیز به تصویب رسید به شرح ذیل است:

موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری کارکنان دولت مصوب ۲۶بهمن ماه سال ۷۵ و اصلاحات آن و پاداش‌هایی مشابه به مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه از جمله وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران، حداکثر معادل هفت برابر حداقل حقوق و مزایای موضوع ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری در ازای هر سال خدمت (تا سقف ۳۰سال) که از لحاظ بازنشستگی و وظیفه ملاک محاسبه قرار می‌گیرند، خواهد بود.

هر گونه پرداخت خارج از ضوابط این بند تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی محسوب و مرتکب مشمول مجازات مقرر در ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) می‌شود. براین اساس هفت برابر حداقل حقوق ماهانه در سال با توجه به اینکه در حال حاضر ماهانه حداقل حقوق یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان بوده، این رقم پس از گذشت ۳۰سال خدمت به ۲۵۲میلیون تومان می‌رسد.

خبرگزاری خانه ملت؛در هرصورت  علی رغم اینکه منابع بودجه ای محدود است اما این دلیلی نمی شود که حقوق بازنشستگان بعد از سال ها خدمت به جامعه کفاف مخارج زندگی را ندهد در این راستا باید علاوه بر پرداخت حقوق مناسب باید خدمات مناسب بیمه ای نیز به بازنشستگان ارائه شود.
منبع: خبرگزاری خانه ملت

 

جدول حقوق و دستمزد سال 97