حسابداری اموال و اثاثیه

حسابداری اموال و اثاثیه

بصورت کلی در هر شرکتی یک سری دارایی هایی وجود دارد از قبیل ساختمان ،ماشین آلات ، تجهیزات ،وسایل نقیله ، زمین و اموال و اثاثه . این دارایی ها در ترازنامه تحت عنوان دارایی های جاری و غیر جاری دسته بندی و گزارش می شوند .
اثاثه بیشتر به اقلامی مانند میز ، مبل ، کامپیوتر ، مانیتور ، ماشین دوخت و بصورت کلی هر وسیله ای که جهت استفاده روزمره پرسنل شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت نبود آنها روال کار ها برهم می ریزد اطلاق می گردد . 
در شرکت ها معمولا وسایلی که در هر اتاق و مورد استفاده هر فرد می باشد را یادداشت و برچسب شماره دار اموال به آن زده و به فرد تحویل داده می شود و در هنگام استعفا و یا اخراج فرد از شرکت این وسایل را از وی تحویل می گیرند .
در شرکت های بزرگ معمولا از سیستم های اموال و انبار در کنار هم استفاده می شود و یک فرد به عنوان امین اموال مسئولیت طبقه بندی و سرشماری سالیانه انها را بر عهده دارد .


وظیفه حسابدار در خصوص اموال و اثاثه 

یک حسابدار با مفهوم استهلاک آشنایی دارد و باید به صورت دوره ای نسبت به مستهلک کردن هر کدام از آنها اقدام بنماید که ما در مبحث استهلاک به صورت کلی به آن می پردازیم .
بیشتر نرم افزار ها قابلیت ذکر تمام مشخصات را دارا نمی باشند ولی نرم افزار هایی که این قابلیت را دارند تمام مشخصات را ذکر کرده و حتی اسم فرد تحویل گیرنده را نیز ذکر می کنیم .
یکی از ارکان اصلی مدیریت در هر سازمان و کسب و کاری ، نظارت و کنترل بر روی اموال سازمان است. با توجه به اینکه در هر سازمانی نسبت به وسعت و فعالیت آن ، امکان نگهداری اطلاعات اموال دشوار است و در زمان اموال گردانی مغایرت های بیشماری به چشم می خورد ، به کارگیری سیستم حسابداری اموال اهمیت دارد. چون باید انتقال اطلاعات از دفتر اموال به نرم افزار داراییهای ثابت بسیار دقیق
انجام شود تا مدیران بتوانند در جهت پیشبرد اهداف کاری کسب و کار خود به درستی تصمیم بگیرند. بنابراین مسئولین سازمان برای انتخاب یک سیستم مدیریت اموال حساسیت های زیادی قائل هستند و ترجیح می دهند نحوه ثبت اموال در حسابداری برایشان به سهولت صورت بگیرد.

 

 

مطالب مرتبط 

دلیل طبقه بندی هزینه ها در حسابداری

آموزش حساب های انتظامی

تفاوت پیش دریافت با پیش پرداخت

حساب پيش پرداخت هزينه ها

بستانکار حساب بانکی در حسابداری

آموزش حسابداری رستوران

آموزش راه های کنترل حساب ها

اسناد در جریان وصول

کدینگ حسابداری دارایی ها

ثبت حسابداری انواع چک

ثبت حسابداری خرید و فروش اینترنتی