حسابداری دستی یا نرم افزار

حسابداری دستی یا نرم افزار

بیشتر دانشجویان حسابداری برای ورود به بازار کار باید به سوالی اساسی پاسخ دهند و آن اینکه بعد از 4 سال درس خواندن آیا می توانند در بازار کار بدون دغدغه فعالیت کنند و یا مجبور به گذراندن دوره های آموزشی نرم افزار هستند .

خیلی ها اعتقاد دارن به اینکه با یه نرم افزار معمولی و ساده حسابداری میشه عملیات مالی یه شرکتی رو انجام داد ….

خیلی ها هم اعتقاد دارن که امور مالی یه شرکت رو با یه نرم افزار خوش دستی که خودشون هم میتونن باهاش کار کنن به فرد مبتدی مالی میشه سپرد و ازش تو این زمینه استفاده کرد….

در مورد درست بودن نظرات فوق نمیخوام چیزی بگم چون به نظر من هدف استفاده و سطح انتظارات ودانش استفاده کنندگان از گزارشات مالی در شرکتها و سازمانهای مختلف بسیار متنوع است.

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که برای فردی که میخواد تازه وارد بازار کار مالی بشه آموزش دستی حسابداری بعنوان گام اول مناسبتر هست یا آموزش نرم افزاری….  ؟؟؟

بدیهیست فردی که یک حرفه یا دانش رو بصورت پایه ای یاد میگیره و اساس و بنیان اون علم را فرا میگیره قاعدتا قدرت و تسلط بیشتری نسبت به اون علم داره .دوستان زیادی رو میشناسم که با نرم افزارهایی مثل هلو و برلیان و رافع و…. کارمیکنن و مدتها هم تو این نرم افزارها تجربه دارن اما توانایی اونها در حدیه که فقط میتونن با کدهایی که از قبل تو سیستم ایجاد شده  کارکنن .اما در زمان ایجاد کد حساب جدید از تحلیل و شناسایی اینکه این حساب جدید باید در کجا و زیر مجموعه کدام حساب ایجاد بشه عاجز هستن و در مواقع خیلی زیادی هم دچار اشتباه میشن و درنهایت این عمل منتج میشه به ایجاد گزارشات اشتباه و گمراه کننده.

این درحالیست که همین فرد بطور مثال اگر از نرم افزار   Xدست بکشه و قرار باشه با نرم افزار دیگری کار بکنه سرعت هماهنگی و مسلط شدنش به نرم افزار جدید بسیار کند است.اما فردیکه تسلط او بر حسابداری دستی کامل باشد و بداند که قراراست سیستم چه اطلاعاتی ازش بگیره و چه گزارشاتی رو ارائه بده ،رسالت مشترک همه نرم افزارهای مالی رو میدونه و خیلی راحتتر و قویتر با هر نرم افزاری عجین میشه .

نتیجتا فکر میکنم اگر ابتدا بتوانیم حسابداری دستی رو خوب یاد بگیریم و بعد وارد فراگیری نحوه کار با نرم افزارهای مالی بشیم خیلی مناسبتر باشه ، هم برای افرادی که رشته دانشگاهیشون حسابداری هست وهم برای اوندسته از دوستانی که از رشته های دیگر وارد این حرفه میشن.