توافق مهم بانکی ایران

توافق مهم بانکی ایران

  کارتهای اعتباری اتباع دو کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

رییس بانک مرکزی از تسهیل تبادلات بانکی ایران و ویتنام با عنایت به عزم دو کشور در گسترش روابط اقتصادی و تجاری خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مذاکرات انجام شده با طرف ویتنامی و توافق رؤسای جمهوری دو کشور گفت: پیرو توافقنامه ای که حدود شش ماه پیش در تهران به تایید و امضاء مقامات دو کشور رسیده بود در این سفر مذاکرات تکمیلی برای تعیین جزییات اجرایی مورد بررسی و توافق قرار گرفت. 

سیف افزود:  بر این اساس دو طرف ضمن تاکید بر توافقات قبلی ،بر مکانیزم حساب مشترک برای تسویه حساب مبادلات تجاری طرفین توافق کردند. در همین راستا  بانک های مرکزی ایران و ویتنام نیز در خصوص روابط کارگزاری و اجرایی نمودن این روابط به توافق دست یافتند.

رییس کل بانک مرکزی به موضوع اتصال سوئیچ کارت های بانکی دو طرف هم اشاره کرده و گفت: با اجرایی شدن این موضوع اتباع دو کشور و گردشگران می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی  کشور میزبان استفاده کنند که این مهم در روند تبادلات و تعاملات فیمابین نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

دکتر سیف ضمانت اجرایی توافقات انجام شده را نیز حایز اهمیت دانست و گفت :برای تحقق اهداف و برنامه های پیش بینی شده هم مقرر شد تا کمیته مشترک بانکی تشکیل و با برگزاری جلسات نوبه ای در تهران و هانوی روند اجرایی توافقات را دنبال نمایند.

وی در پایان تصریح کرد :ظرفيت ارتباطات و تعاملات اقتصادی و تجاری دو طرف بسیار بالاست و رئبس جمهور کشور مان هم بر افزایش پنج برابری حجم تبادلات تاکید داشتند و در این سفر هم دو رییس جمهور افزایش آن را تا دو میلیارد دلار مورد تاکید قرار دادند که با فراهم نمودن تسهیلات و امکانات بانکی مناسب این هدف قابل دستیابی است و در این جهت توافق های انجام شده می تواند نقش تاثیر گذاری را به دنبال داشته باشد.

مطالب مرتبط

اصطلاحات مربوط به بانک

ضمانت نامه بانکی چیست

صندوق بین المللی پول 

شماره شبا چیست؟

ابلاغ نسخه ی جدید آیین نامه مدت و طرز نگهداری اسناد و دفاتر بانکها