روند افزایشی در بورس تهران

روند افزایشی در بورس تهران

شاخص بورس اوراق تهران امروز از ابتدای معاملات با روند افزایشی روبرو شد و تا کانال ۷۳ هزار و ۸۶۳ واحد افزایش پیدا کرد، اما در ادامه‌ این رقم با کاهش روبرو شد و به رقم۷۳ هزار و ۶۷۲ واحد رسید.

 نمایانگر بازار سرمایه تهران امروز نسبت به روز گذشته با ۲۷ واحد افزایش مواجه شد که با این حساب به رقم ۷۳ هزار و ۶۷۲ واحد رسید، اما شاخص کل هم وزن امروز بیش از ۱۱ واحد افت داشت و به کانال ۳۵۸۸ واحدی رسید.

در اولین هفته از معاملات تالار شیشه‌ای ایران ارزش کل معاملات به ۱۷۹ میلیارد و ۸۸۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۸۱۸ میلیون و ۷۰۹ هزار سهم و اوراق معامله طی بیش از ۵۷ هزار نوبت دادوستد بود.

چندی بود که در بورس اوراق بهادار تهران شاهد روند کاهشی بودیم، این در حالی است که تالار شیشه ای به اخبار مثبت اقتصادی ناشی از اجرایی شدن برجام و همچنین کاهش سود بانکی در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته واکنش نشان داده و بیش از ۱۰۰۰ واحد رشد کرده بود اما این رشد نسبتا زیاد ظاهرا چندان پایدار نبوده است.

از طرفی بازارهای جهانی این روزها به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا واکنش نشان دادند و شاهد کاهش هایی بودند. تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را در بازار پول تهران با ریزشی شدن پوند انگلستان می توان دید. هرچند که بورس تهران چندان رابطه ای با بورس های جهان ندارد، اما با شنیدن این خبر بازار سرمایه تهران هم تا حدودی با نگرانی هایی مواجه شده به طوری که این موضوع می تواند یکی از دلایلی باشد که باعث شده دماسنج تالار شیشه ای تهران با احتیاط افزایش یابد.

نماد بانک ملت امروز بیشترین تاثیر را در شاخص بورس اوراق بهادار داشت و بعد از آن چادرملو و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین تاثیر را در روند رشد دماسنج بازار داشتند.

از طرفی دیگر پالایشگاه نفت بندرعباس با ۶۱ واحد و صنعتی و معدنی گلگهر با ۴۴ واحد کاهش از نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر را در افت بورس تهران داشتند.

نماد شرکت‌های فرآورده‌های نسوز آذر، عمران و توسعه فارس، صبانور، صنایع شیمیایی سینا و ایران مریونس امروز بازگشایی شدند. همچنین نماد شرکت‌های صنایع بهشهر، گروه صنعتی سپاهان، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی ملی و سیمان کارون در پایان معاملات امروز متوقف شدند.

شاخص کل فرابورس نیز امروز ۶.۸ واحد کاهش پیدا کرد و به رقم ۷۷۰.۶ رسید. ارزش معاملات فرابورس امروز ۱۴۴ میلیارد و ۶۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود که این رقم ناشی از دست به دست ۳۵۲ میلیون و ۸۸۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله در خارج از بورس ایران بود.

مطالب مرتبط 

بازار فرابورس و تفاوت آن با بازار بورس 

سود تقسیمی هر سهم 

ارزش اسمی ، ارزش دفتر و ارزش بازار یک سهم چیست ؟

فرابورس چیست ؟

سود هر سهم EPS