حق مسکن سال 94 قطعی شد

حق مسکن سال 94 قطعی شد

افزایش حق مسکن کارگران در نشست بهمن ماه93 شورای عالی کار به میزان 20 هزار تومان تصویب شد، اما اجرای آن طبق قانون باید به تأیید هیأت وزیران برسد.
دبیرکل کانون عالی کارگران با اشاره به اینکه امیدوارم دولت با نگاه مثبت افزایش حق مسکن کارگران را در راستای تأمین بخشی از هزینه‌های سبد معیشتی این قشر زحمتکش تأیید کند، گفت:‌ در صورت تصویب، باید از ابتدای فروردین افزایش حق مسکن اعمال شود.
رئیس کمیته تخصصی بهره‌وری و مزد وزارت کار با اشاره به اینکه ۲برابر شدن سنوات و بن خواروبار کارگران در سال ۹۴ قطعی شده است،گفت:بن خواروبار از ۸۵هزار تومان به ۱۷۰هزار تومان و پایه سنواتی کارگران از ۵۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان در روز افزایش می یابد.(شبکه خبر)
مصوبه دولت در خصوص افزایش 200 هزار ریالی حق مسکن کارگران به 400 هزار ریال از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد شورای عالی کار و تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و به استناد ماده(2)اصلاحی قانون راجع به طبقه بندی مشاغل و برقراری کمک هزینه مسکن کارگری تصویب کرده بود تا این کمک هزینه به 2 برابر میزان فعلی یعنی 400 هزار ریال تعیین شود.
بر این اساس کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای سال 94 به میزان چهارصد هزار ریال محاسبه و منظور می شود.

وی گفت: از ابتدای فروردین، تمام کارگران معوقات مربوط به حق مسکن را دریافت خواهند کرد و تصویب آن در ماه‌های آینده هیچ ارتباطی به عدم پرداخت معوقات نخواهد داشت. بنابراین، در صورتی که هیأت وزیران تیرماه مصوبه شورای عالی کار را تأیید کند، کارفرمایان موظف هستند، از ابتدای فروردین این افزایش را اعمال کنند.(وزارت کار )
شورای عالی کار در نشست‌های پایانی سال گذشته تصویب کرد که از ابتدای سال 94 حق مسکن کارگران از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان افزایش یابد.
براساس این گزارش با پیگیری نمایندگان کارگری، ربیعی وعده کرد که افزایش حق مسکن 40 هزار تومان از اولین ماه کاری تصویب شود به عبارت دیگر وزیر کار معتقد است هیأت دولت موضوع حق مسکن را تائید خواهد کرد.
علي ربيعي؛ وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي سه ماه پيش پس از مصوبه شوراي عالي كار درباره افزايش حق مسكن سال آينده كارگران، نامه اي به معاون اول رئيس جمهور نوشت تا مصوبه نهايي آن را از هيئت وزيران دريافت كند. در متن نامه وزير كار به اسحاق جهانگيري آمده است: به استحضار مي رساند بر اساس قانون اصلاح قانون طبقه بندي مشاغل و برقراري كمك هزينه مسكن كارگري مصوب 1359.01.27 شوراي انقلاب جمهوري اسلامي ايران - مصوب 1370.05.13 مجلس شوراي اسلامي، كمك هزينه مسكن براي كارگران مشمول قانون كار ساليانه توسط شوراي عالي كار تعيين و به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد. در اين راستا، شوراي عالي كار در دويست و چهلمين جلسه تاريخ 1393.10.30، پيشنهاد افزايش كمك هزينه مسكن كارگران را در سال 1394، از ماهيانه 200000 ريال به ماهيانه 400000 ريال تصويب نموده است كه براي طرح و تصويب در هيات محترم وزيران ارسال مي شود. خواهشمند است دستور فرمائيد با قيد فوريت مطرح گردد.(ابرار اقتصادی)

 

بخشنامه حقوق و دستمزد 94

جدول حقوق و ذستمزد94