حقوق و دستمزد
 • 2 اسفند 1396
  دستمزد کارگران در مسیر حفظ اشتغال

  دستمزد کارگران در مسیر حفظ اشتغال

   درباره مساله افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۷ گفت: در دولت یازدهم هرساله دستمزد چند درصدی از نرخ تورم بیشتر بود اما این میزان افزایش کافی نبود، چرا که بحث عقب ماندگی دستمزد همواره مطرح بوده است. عقب ماندگی دستمزد با وضعیت اقتصادی کشور باعث کاهش قدرت خرید کارگران شده است.
  وی با بیان اینکه دولت باید به وظایف حاکمیتی خود در قبال کارگران توجه کند اظهار داشت: دولت باید طرحی را بچیند تا در فاصله ای که دستمزد به قیمت واقعی خود نزدیک می شود، از کارگران حمایت کند. با توجه به اینکه بخشی از هزینه های کارگران مربوط به مسکن است، دولت می تواند از کارگران حمایت داشته باشد. به طور مثال می تواند ۲ تا ۳بانک را مشخص کند و این بانک ها به کارگران ودیعه اجاره مسکن را به صورت وام با (سود پایین) پرداخت کنند. این کار دشواری نیست. چرا که قرار نیست تسهیلات به صورت هبه به کارگران پرداخت شود، بلکه قرار است در قالب وام اقساط بازگردانده شود. بنابراین ودیعه اجاره مسکن از جمله همان انتظاراتی است که کارگران برای حمایت از دولت دارند.....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 29 بهمن 1396
  دیدگاه های متفاوت درخصوص دستمزد 97

  دیدگاه های متفاوت درخصوص دستمزد 97

  هر ساله بهمن و اسفند ماه زمانی برای بررسی و چانه زنی درباره افزایش دستمزد بیش از 12 میلیون کارگر مشمول قانون کار است. شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت) در جلسات مختلف بحث هزینه معیشت کارگران و تأثیر تورم بر زندگی کارگری را بررسی می کنند.

  عدم ثبات نرخ تورم در ماه‌های اخیر از یک سو و تأثیر آن در سبد معیشت خانوار و کالاهای اساسی و اولیه مردم از سوی دیگر موجب شده تا گروه‌های مختلف نتوانند تصویری شفاف از میزان افزایش حداقل حقوق ارائه کنند یا اینکه در حال حاضر محتاطانه صرفاً به رصد وضعیت بازار و تورم و معیشت می‌پردازند تا بتوانند با شروع جلسات شورای عالی کار با دست پُر وارد شوند.

  تلاش برای کاهش فاصله و عقب‌ماندگی دستمزد با معیشت خانوار و تورم موجود در جامعه از سوی گروه‌های کارگری و نیز در طرف مقابل حفظ تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بنگاه‌ها  از سوی کارفرمایی  می طلبد که دولت به عنوان میانجی و وزنه تعادلی میان این دو بازوی تولید و کار ایفای نقش کند....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 25 بهمن 1396
  منتفی شدن افزایش بن کالا

  منتفی شدن افزایش بن کالا

  احمد مشیریان، معاون روابط کار وزیر کار در حاشیه نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی سه‌جانبه در جمع اصحاب رسانه از تأثیر مصوبه مجلس درباره افزایش 15 تا 18 درصدی حقوق کارمندان با حقوق کمتر از 2 میلیون به‌روی تصمیمات شورای عالی کار خبر داد و گفت: وقتی‌که مجلس برای کارمندانی که زیر 2 میلیون تومان حقوق می‌گیرند افزایش 15 تا 18 درصدی تصویب می‌کند قطعاً این موضوع روی تصمیمات شورای عالی کار برای افزایش مزد کارگری اثرگذار خواهد بود.

  وی با تأکید بر اینکه "افزایش بن خواروبار کارگری در سال  97 منتفی است و بیشتر روی حداقل حقوق و مزد مبنا متمرکز خواهیم شد" گفت: با وجود اینکه تورم 4 سال گذشته 45 درصد بود، اما دستمزد بیش از نرخ تورم یعنی 75 درصد افزایش یافت.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 13 بهمن 1396
  توجه به تامین هزینه‌های زندگی خانوار در تعیین دستمزد

  توجه به تامین هزینه‌های زندگی خانوار در تعیین دستمزد

  یک مقام مسئول کارگری معقتد است با توجه به اینکه حقوق کارگران با کارمندان دولت متفاوت است، رقم دستمزد کارگران باید به نحوی تعیین شود که کارگر قادر به تامین هزینه‌های زندگی خانواده باشد.

  هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دولت در لایحه سال ۱۳۹۷ پیش بینی کرده تا اقشار آسیب پذیر را مورد حمایت قرار دهد ولی در حال حاضر آسیب‌پذیرتر از کارگران در کشور نداریم البته کسی که دچار فقر و تنگدستی است حسابش جدا است ولی کارگران قشر زحمتکشی هستند که با وجود آنکه به کار در چند شیفت باز هم قادر به امرار معاش نیستند.

  وی ادامه داد: اخیرا خط فقر ملی را ۷۰۰ هزار تومان اعلام کردند که به نظر من واژه جدیدی است. امروز کارگران چند قلم خرید می‌کنند نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان می‌شود و سبد مصرفی آنها فاقد اقلام پروتئینی است که در نهایت یک هفته دوام می‌آورد لذا کارفرمایان با توجه به این مساله باید نگاه ویژه‌ای به حقوق و دستمزد کارگران داشته باشند.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 11 بهمن 1396
   اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

  اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

  همسان سازی حقوق بازنشستگان از عبارت های است که در چند سال اخیر زیاد شنیده می شود اما آیا این حقوق ها همسان می شوند یا خیر نکته قابل تاملی است چرا که بخشی از بازنشستگان از تبعیض در پرداخت حقوقشان گلایه دارند.اینکه حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه،متفاوت باشد غیرقابل قبول است. در این گزارش می توانید هر آنچه درباره حقوق  ، شرایط بازنشستگی و نحوه محاسبه پاداش پایان خدمت را می خواهید ، بدانید .

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 10 بهمن 1396
  افزایش دستمزد حقیقی کارگران مطابق با سبد معیشت خانوار

  افزایش دستمزد حقیقی کارگران مطابق با سبد معیشت خانوار

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران؛ ضمن تاکید بر اهمیت افزایش دستمزد حقیقی کارگران، توصیه کرد این افزایش نرخ همراه با درنظر گرفتن مسائلی باشد که اقتصاد را پویا نگهدارد.

  آلبرت بغزیان (اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران) در ارتباط با  تعیین حداقل مزد براساس نرخ تورم و سبد حداقلی معیشت خانوار، به خبرنگار ایلنا گفت: در بحث تعیین دستمزد همواره چند گزینه وجود دارد؛ یکی از گزینه‌ها که تاکنون نیز به آن عمل شده، تعیین حداقل دستمزد کارگران در اسفندماه براساس نرخ تورم است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که افزایش دستمزد براساس این گزینه، در بهترین حالت تنها می‌تواند سطح رفاه قبلی کارگران را حفظ کند، حال که در سال‌های گذشته قدرت خرید و توان رفاهی کارگران به مرور کاهش یافته و شکاف بین مزد و رفاه نیز پر نشده است....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 9 بهمن 1396
  احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷

  احتمال افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷

  ماه های پایانی سال،فصل التهاب در خصوص افزایش حداقل دستمزد جامعه کار کشور است،برخی از نمایندگان کارگری ملاک افزایش حداقل دستمزد سال ۹۷ را،سبد هزینه خانوار و برخی نرخ تورم اعلام کرده اند؛کدام یک برای سال آتی ملاک افزایش دستمزد قرار می گیرد؟نرخ تورم یا سبد هزینه خانوار؟

  به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ماده ۴۱قانون کار که در خصوص افزایش حداقل دستمزد است دو تبصره دارد که دستمزد باید بر اساس این موارد افزایش می یابد.
  در تبصره یک ماده ۴۱ قانون کار افزایش حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می شود و در تبصره ۲ افزایش حداقل دستمزد بر اساس سبد هزینه یک خانوار متوسط باید تعیین شود....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 7 بهمن 1396
  معیار افزایش دستمزد سال 97 مشخص گردید

  معیار افزایش دستمزد سال 97 مشخص گردید

  عضو شورای عالی کار درباره تعیین دستمزد سال ۹۷ گفت: قیمت‌ کالاهای اساسی و موثر در سبد هزینه اقلام ضروری در هفته آخر بهمن‌ماه به عنوان ملاک رقم نهایی سبد معیشت سال ۹۶برای تعیین مزد سال ۹۷ مد نظر قرار خواهد گرفت.
  علی خدایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت سال ۹۶برای تعیین مزد ۹۷ کارگران گفت: در تعیین دستمزد علاوه بر نرخ تورم مهمترین موضوع سبد معیشت خانوار کارگری است. هر چه قدر به آخرین روزهای سال نزدیک می شویم نرخ تورم در سبد هزینه های خانوار تغییر پیدا می کند، برای تعیین سبد معیشت یعنی عدد نهایی سبد معیشت تورم هفته پایانی بهمن ماه ملاک قرار می گیرد که بیشتر نرخ هزینه ها مد نظر است تا نرخ تورم....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .