حقوق و دستمزد

 • 13 اسفند 1396
  پیش بینی افزایش 15 درصدی حقوق کارگران

  پیش بینی افزایش 15 درصدی حقوق کارگران

  یک فعال کارگری پیش‌بینی کرد دستمزد کارگران بیشتر از نرخ تورم تعیین شود. او گفت که تعیین مزد واقعی باید حاصل چانه‌زنی و گفت‌وگو میان کارگران و کارفرمایان باشد و دولت تنها بر آن نظارت کند.

  حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر بتوانیم سیاست واحدی را برای افزایش مزد کارگران در نظر بگیریم، قابلیت اجرایی بهتری دارد.

  وی پیش‌بینی کرد که درصد افزایش حقوق کارگران مثل سالهای گذشته بیش از نرخ تورم اعلام شود و گفت: در حال حاضر نرخ تورم ۸.۵ درصد است و چون دولت برای افزایش حقوق کارمندان ۱۰ درصد را در نظر گرفته است، پایه تورم را برای کارگران هم ۱۰ درصد در نظر می‌گیرد ولی پیش‌بینی من این است که مزد کمتر از ۱۵ درصد لحاظ نشود و حداقل پنج درصد بیشتر نسبت به این تورم، مزد را برای کارگران در نظر گیرد.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 7 اسفند 1396
  احتمال افزایش 20 درصدی حقوق 97

  احتمال افزایش 20 درصدی حقوق 97

  وی با بیان اینکه سال گذشته در نشست شورای عالی کار مصوب شد که بند 2 ماده 41 قانون کار (سبد معیشت خانوار کارگری) ملاک تعیین افزایش دستمزد سالانه قرار گیرد، گفت: سبد معیشتی که سال گذشته مصوب شد حدود 2.5میلیون تومان بود، هم اکنون دستمزد کارگران فقط 35درصد معیشت آنان را تامین می کند.
  وی توضیح داد: سبد کالای کارگری متشکل از 33 قلم کالا است که برای سال 96 حدود 3.2تا3.6میلیون تومان محاسبه شده است.
  دهقان کیا با اشاره به اینکه امسال مجلس مصوب کرده که حقوق کارمندان(حداقل بگیرها) تا 20درصد می تواند افزایش یابد گفت: این میزان هم می تواند برای کارگران حداقل بگیر اعمال شود...

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 2 اسفند 1396
  دستمزد کارگران در مسیر حفظ اشتغال

  دستمزد کارگران در مسیر حفظ اشتغال

   درباره مساله افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۷ گفت: در دولت یازدهم هرساله دستمزد چند درصدی از نرخ تورم بیشتر بود اما این میزان افزایش کافی نبود، چرا که بحث عقب ماندگی دستمزد همواره مطرح بوده است. عقب ماندگی دستمزد با وضعیت اقتصادی کشور باعث کاهش قدرت خرید کارگران شده است.
  وی با بیان اینکه دولت باید به وظایف حاکمیتی خود در قبال کارگران توجه کند اظهار داشت: دولت باید طرحی را بچیند تا در فاصله ای که دستمزد به قیمت واقعی خود نزدیک می شود، از کارگران حمایت کند. با توجه به اینکه بخشی از هزینه های کارگران مربوط به مسکن است، دولت می تواند از کارگران حمایت داشته باشد. به طور مثال می تواند ۲ تا ۳بانک را مشخص کند و این بانک ها به کارگران ودیعه اجاره مسکن را به صورت وام با (سود پایین) پرداخت کنند. این کار دشواری نیست. چرا که قرار نیست تسهیلات به صورت هبه به کارگران پرداخت شود، بلکه قرار است در قالب وام اقساط بازگردانده شود. بنابراین ودیعه اجاره مسکن از جمله همان انتظاراتی است که کارگران برای حمایت از دولت دارند.....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 29 بهمن 1396
  دیدگاه های متفاوت درخصوص دستمزد 97

  دیدگاه های متفاوت درخصوص دستمزد 97

  هر ساله بهمن و اسفند ماه زمانی برای بررسی و چانه زنی درباره افزایش دستمزد بیش از 12 میلیون کارگر مشمول قانون کار است. شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت) در جلسات مختلف بحث هزینه معیشت کارگران و تأثیر تورم بر زندگی کارگری را بررسی می کنند.

  عدم ثبات نرخ تورم در ماه‌های اخیر از یک سو و تأثیر آن در سبد معیشت خانوار و کالاهای اساسی و اولیه مردم از سوی دیگر موجب شده تا گروه‌های مختلف نتوانند تصویری شفاف از میزان افزایش حداقل حقوق ارائه کنند یا اینکه در حال حاضر محتاطانه صرفاً به رصد وضعیت بازار و تورم و معیشت می‌پردازند تا بتوانند با شروع جلسات شورای عالی کار با دست پُر وارد شوند.

  تلاش برای کاهش فاصله و عقب‌ماندگی دستمزد با معیشت خانوار و تورم موجود در جامعه از سوی گروه‌های کارگری و نیز در طرف مقابل حفظ تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بنگاه‌ها  از سوی کارفرمایی  می طلبد که دولت به عنوان میانجی و وزنه تعادلی میان این دو بازوی تولید و کار ایفای نقش کند....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 25 بهمن 1396
  منتفی شدن افزایش بن کالا

  منتفی شدن افزایش بن کالا

  احمد مشیریان، معاون روابط کار وزیر کار در حاشیه نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی سه‌جانبه در جمع اصحاب رسانه از تأثیر مصوبه مجلس درباره افزایش 15 تا 18 درصدی حقوق کارمندان با حقوق کمتر از 2 میلیون به‌روی تصمیمات شورای عالی کار خبر داد و گفت: وقتی‌که مجلس برای کارمندانی که زیر 2 میلیون تومان حقوق می‌گیرند افزایش 15 تا 18 درصدی تصویب می‌کند قطعاً این موضوع روی تصمیمات شورای عالی کار برای افزایش مزد کارگری اثرگذار خواهد بود.

  وی با تأکید بر اینکه "افزایش بن خواروبار کارگری در سال  97 منتفی است و بیشتر روی حداقل حقوق و مزد مبنا متمرکز خواهیم شد" گفت: با وجود اینکه تورم 4 سال گذشته 45 درصد بود، اما دستمزد بیش از نرخ تورم یعنی 75 درصد افزایش یافت.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 13 بهمن 1396
  توجه به تامین هزینه‌های زندگی خانوار در تعیین دستمزد

  توجه به تامین هزینه‌های زندگی خانوار در تعیین دستمزد

  یک مقام مسئول کارگری معقتد است با توجه به اینکه حقوق کارگران با کارمندان دولت متفاوت است، رقم دستمزد کارگران باید به نحوی تعیین شود که کارگر قادر به تامین هزینه‌های زندگی خانواده باشد.

  هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دولت در لایحه سال ۱۳۹۷ پیش بینی کرده تا اقشار آسیب پذیر را مورد حمایت قرار دهد ولی در حال حاضر آسیب‌پذیرتر از کارگران در کشور نداریم البته کسی که دچار فقر و تنگدستی است حسابش جدا است ولی کارگران قشر زحمتکشی هستند که با وجود آنکه به کار در چند شیفت باز هم قادر به امرار معاش نیستند.

  وی ادامه داد: اخیرا خط فقر ملی را ۷۰۰ هزار تومان اعلام کردند که به نظر من واژه جدیدی است. امروز کارگران چند قلم خرید می‌کنند نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان می‌شود و سبد مصرفی آنها فاقد اقلام پروتئینی است که در نهایت یک هفته دوام می‌آورد لذا کارفرمایان با توجه به این مساله باید نگاه ویژه‌ای به حقوق و دستمزد کارگران داشته باشند.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 11 بهمن 1396
   اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

  اخبار پاداش پایان خدمت و همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97

  همسان سازی حقوق بازنشستگان از عبارت های است که در چند سال اخیر زیاد شنیده می شود اما آیا این حقوق ها همسان می شوند یا خیر نکته قابل تاملی است چرا که بخشی از بازنشستگان از تبعیض در پرداخت حقوقشان گلایه دارند.اینکه حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه،متفاوت باشد غیرقابل قبول است. در این گزارش می توانید هر آنچه درباره حقوق  ، شرایط بازنشستگی و نحوه محاسبه پاداش پایان خدمت را می خواهید ، بدانید .

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 10 بهمن 1396
  افزایش دستمزد حقیقی کارگران مطابق با سبد معیشت خانوار

  افزایش دستمزد حقیقی کارگران مطابق با سبد معیشت خانوار

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران؛ ضمن تاکید بر اهمیت افزایش دستمزد حقیقی کارگران، توصیه کرد این افزایش نرخ همراه با درنظر گرفتن مسائلی باشد که اقتصاد را پویا نگهدارد.

  آلبرت بغزیان (اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران) در ارتباط با  تعیین حداقل مزد براساس نرخ تورم و سبد حداقلی معیشت خانوار، به خبرنگار ایلنا گفت: در بحث تعیین دستمزد همواره چند گزینه وجود دارد؛ یکی از گزینه‌ها که تاکنون نیز به آن عمل شده، تعیین حداقل دستمزد کارگران در اسفندماه براساس نرخ تورم است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که افزایش دستمزد براساس این گزینه، در بهترین حالت تنها می‌تواند سطح رفاه قبلی کارگران را حفظ کند، حال که در سال‌های گذشته قدرت خرید و توان رفاهی کارگران به مرور کاهش یافته و شکاف بین مزد و رفاه نیز پر نشده است....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .