لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

بیمه تامین اجتماعی • 1 آذر 1395
  لیست انواع بیمه های تامین اجتماعی و درصد پرداخت آنها درسال ۹۵

  لیست انواع بیمه های تامین اجتماعی و درصد پرداخت آنها درسال ۹۵

  لیست انواع بیمه های تامین اجتماعی و درصد پرداخت آنها درسال ۹۵ توسط سازمان تامین اجتماعی اطلاع رسانی شد. بدینوسیله کلیه پرداخت ها برای انواع بیمه ها در زیر آمده است که به شرح زیر می باشد .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 28 آبان 1395
  شرایط لازم برای بهره مندی فرزندان بازمانده از مزایای مستمری

  شرایط لازم برای بهره مندی فرزندان بازمانده از مزایای مستمری

  مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی، شرایط بهره مندی فرزندان بازمانده از مزایای مستمری را تشریح کرد.

  به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهندس سید محمدعلی جنانی با اعلام این مطلب گفت: مطابق مفاد بند (٣) ماده ۴٨ قانون حمایت خانواده مصوب ١/ ١٢/ ١٣٩١ مجلس شورای اسلامی، فرزندان اناث بیمه شده متوفی به شرط نداشتن شوهر و شغل و  فرزندان ذکور متوفی پس از رسیدن به سن بیست سالگی، منحصراً در صورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی می توانند از مزایای مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

  وی با بیان اینکه عدم اشتغال به کار فرزندان بیمه شده متوفی برای بهره مندی از مزایای مستمری مربوطه از ضروریات است، اظهار داشت: دریافت مستمری فرزندان بازمانده همزمان با اشتغال و بیمه پردازی آنان ممنوع است و این سازمان برای جلوگیری از تضییع حقوق بیمه شدگان و مستمری بگیران، شرایط احراز برخورداری فرزندان بازمانده ازمستمری را بررسی و پس از تایید احراز شرایط قانونی نسبت به پرداخت مستمری به این گروه از افراد اقدام می کند....

  به ادامه مطلب مراجه فرمایید .

 • 14 آبان 1395
  چرا بیمه مشاغل آزاد،مقرری بیکاری ندارند؟

  چرا بیمه مشاغل آزاد،مقرری بیکاری ندارند؟

  قانون تامین‌اجتماعی با تدارک انواع بیمه، زمینه پوشش بیمه کلیه اقشار را فراهم ساخته است که شامل بیمه اجباری، بیمه‌های اختیاری و صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه‌های خاص (رانندگان، کارگران ساختمانی، قالیبافان و…) می‌شود. می‌توان گفت بیمه اجباری بیمه کارگران و نیروهای مولد است و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه کارفرمایان. در این یادداشت به تفاوت‌های این دو نوع بیمه می‌پردازیم.

  ۱- مشولان بیمه اجباری مشمول قانون کارند و بر اساس ماده ۱۴۸ قانون کار کلیه کسانی که در کارگاه‌ها و واحدهای مشمول قانون کار اشتغال دارند، مشمول بیمه تامین‌اجتماعی نیز هستند و کارفرما موظف است حق‌بیمه آنان را به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کند. در بیمه اجباری کارگر می‌تواند با مراجعه به مراجع پیش‌بینی‌شده در قانون، خواستار احیای سابقه خود شود. در این صورت کارفرما به‌عنوان مسئول پرداخت حق‌بیمه، باید ضمن پرداخت حق‌بیمه دوره مورد نظر، جریمه نیز پرداخت کند. در صورتی که در بیمه مشاغل آزاد کارفرمایی وجود ندارد و خود بیمه‌شده موظف است حق‌بیمه را پرداخت کند و اگر از پرداخت حق‌بیمه خودداری کند، سابقه‌ای برایش منظور نمی‌شود.

  ۲- در بیمه اجباری و مشمولان قانون کار که دارای کارفرما هستند بیمه بیکاری نیز وجود دارد. ولی در بیمه آزاد به دلیل اینکه کارفرما وجود ندارد و درواقع بیکاری و اخراج به لحاظ خوداشتغالی فرد منتفی است، موضوع بیمه بیکاری نیز موضوعیت ندارد. بر همین اساس نیز ۳ درصد حق‌بیمه بیکاری در بیمه مشاغل آزاد پرداخت نمی‌شود.

  ۳- در بیمه اجباری کلیه خدمات و تعهدات بیمه‌ای در چارچوب قانون به بیمه‌شده و خانواده وی شامل انواع مستمری و درمان و… ارائه می‌شود، ولی در بیمه مشاغل آزاد متقاضی می‌تواند نوع بیمه و خدمات را انتخاب کند. بر این اساس با پرداخت فقط ۱۲ درصد از دستمزد توافق‌شده، می‌تواند از مستمری بازنشستگی پس از احراز شرایط ماده ۷۶ قانون تامین‌اجتماعی برخوردار شود و با پرداخت ۲ درصد دیگر، از مستمری فوت قبل از بازنشستگی، با پرداخت ۴ درصد دیگر نیز از خدمات مستمری ازکارافتادگی کلی بهره‌مند شود. درمان در بیمه آزاد به صورت سرانه دریافت می‌شود. بنابراین حق‌بیمه در مشاغل آزاد شامل ۱۸ درصد و سرانه درمان خواهد بود. (البته پذیرش بند اول (بازنشستگی) در هر حالت الزامی است.) در صورتی که در بیمه اجباری کلیه خدمات با پرداخت ۳۰ درصد از دستمزد ارائه می‌شود......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 2 آبان 1395
  پرداخت حق بیمه در دوران سربازی به چه صورت است؟

  پرداخت حق بیمه در دوران سربازی به چه صورت است؟

  مدیرکل امور فنی بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی گفت: پرداخت حق بیمه دوران خدمت سربازی حداکثردر ١٢ قسط امکان پذیر است و متقاضی ملزم به پرداخت در زمان های تعیین شده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، سیروس نصیری در این خصوص گفت: به استناد قانون اصلاح تبصره ماده ١٤ قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب ٣٠/١/٨٣ و قانون استفساریه قانون مذکور مصوب ٢٨/٣/٨٥ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مربوطه مصوب ٨/٤/٨٤ هیأت‌وزیران، احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه تمامی مشمولین قانون تأمین‌اجتماعی با دارا بودن شرایط مقرر قانونی امکان‌پذیر است.

  وی افزود: احتساب سوابق موردنظر منوط به بیمه‌پردازی در زمان ارائه تقاضا و داشتن ٢ سال سابقه حق‌بیمه نزد سازمان و همچنین پرداخت حق‌بیمه متعلقه طبق ضوابط مقرر در ماده ٣ آیین‌نامه اجرایی مذکور به نسبت هفت‌سی‌ام سهم بیمه‌شده و بیست‌وسه سی‌ام سهم دولت است.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

   

 • 29 مهر 1395
   مقررات کار و بیمه در مناطق آزاد تجاری

  مقررات کار و بیمه در مناطق آزاد تجاری

  با گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور موضوع وضعیت و شرایط کاری و بیمه‌ای کارگران و کارکنان این مناطق از مسائل مهم و درخور توجهی شده اما متاسفانه به این مقوله مهم در این مناطق عنایت لازم نشده است.

  چند و چون مقررات کار و بیمه در مناطق آزاد تجاری

  طی سال‌های گذشته ٢٠ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در کشور ایجاد شده و بررسی انضمام ١٩ منطقه دیگر، در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. شکی نیست که هدف از ایجاد مناطق آزاد تجاری و اقتصادی برای سهولت امر تولید و تجارت و اشتغال‌زایی بیشتر بوده است تا زمینه را برای رشد اقتصادی و تولیدی فراهم ‌سازد. ولی این موضوع نباید موجب اختلال در مناسبات کاری و بهره‌کشی از نیروی کار و اجحاف به کارگر شود.

  مقوله حق‌وحقوق کارگر از مبادی و مبانی اولیه هر نظام اقتصادی و تولیدی است و رشد و توسعه بدون در نظر گرفتن رفاه و امنیت خاطر نیروی کار رشدی ناموزون و بی‌قواره خواهد بود.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 26 مهر 1395
  جایگزینی کارت هوشمند به‌جای دفترچه‌های بیمه

  جایگزینی کارت هوشمند به‌جای دفترچه‌های بیمه

  معاون مطالعات و توسعه خدمات بیمه ای سازمان بیمه سلامت دریاره جایگزینی کارت هوشمند به جای دفترچه های بیمه سلامت توضیحاتی ارایه کرد. بهمن برزگر در یک برنامه‌رادیویی در خصوص زیرساخت های مخابراتی در حوزه این جایگزینی اظهار کرد: «ما در حین انجام کار هستیم و بهتر است کار اجرایی و در آن زمان رسانه ای شود.»

  وی ادامه داد: «در حوزه زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی در ایران مشکلی نداریم و مشکل مبتنی بر بحث محتوا و آی تی و نرم افزارهاست.»

  برزگر با اشاره به ضعف کارفرمایی نهادهای دولتی گفت: «در حوزه بیمه و سلامت از سایر بخش ها مثل بانک، آموزش عالی و دارایی چندین سال عقب هستیم و بیمه ها باعث تاخیر آی تی در حوزه نظام سلامت شده اند.».....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 12 مهر 1395
  بیمه اختیاری

  بیمه اختیاری

  بیمه تامین اجتماعی شامل گروه‌های مختلف اجتماعی است که به‌تدریج تحت پوشش خدمات و حمایت‌های خاص آن قرار گرفته و می‌گیرند.

  قانون تامین اجتماعی این قابلیت را دارد که افرادی را که مشمول هیچ بیمه‌ای نیستند،تحت پوشش قرار دهد.در این چارچوب بیمه بر اساس قانون تامین اجتماعی به دو دسته عمده تقسیم ‌می‌شود:

  الف: بیمه اجباری: بیمه اجباری شامل کلیه مشمولین قانون کار و کسانی است که در قبال دریافت مزد و حقوق در کارگاه‌ها،کارخانه‌ها و شرکت‌ها مشغول به کارند.

  ب: بیمه‌های خویش‌فرما: بیمه خویش‌فرما به دو دسته تقسیم می‌شود: ۱. بیمه اختیاری ۲. بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد

  بیمه اختیاری برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند.متقاضی این نوع بیمه،مستقیما با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری می‌شود و موظف است خود،حق بیمه را در زمان تعیین‌شده پرداخت کند.در صورت عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر قرارداد بیمه او باطل می‌شود و متقاضی موظف است در چارچوب ضوابط مجددا درخواست خود را ارائه کند.البته متقاضی بیمه اختیاری می‌تواند برای انعقاد بیمه اختیاری با سازمان وکیل بگیرد.در متن وکالت‌نامه باید دقیقا موضوع وکالت مبنی بر انعقاد قرارداد بیمه اختیاری ذکر شود و قراردادهای وکالتی که به صورت کلی تنظیم شده باشند در این خصوص فاقد اعتبارند.سازمان تامین اجتماعی از زمان ثبت تقاضای بیمه اختیاری در دفتر شعبه موظف است حداکثر ظرف دو ماه موضوع را بررسی و استحقاق یا عدم استحقاق را کتبا به متقاضی اعلام کند.در صورت وجود شرایط سنی و سابقه انعقاد قرارداد بیمه اختیاری،متقاضی و افراد تحت تکفل برای معاینه پزشکی به پزشک معتمد سازمان معرفی می‌شوند.متقاضیانی که هنگام ارائه تقاضا بیشتر از نه ماه از قطع پرداخت حق بیمه آن‌ها نگذشته باشد از انجام معاینات پزشکی معاف هستند.چنانچه بیمه‌شدگان اختیاری با اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون کار و تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه اجباری قرار بگیرند یا مشمول صندوق‌های بیمه‌ای دیگر شوند موظف‌اند آن را کتبا به اطلاع سازمان برسانند تا برای قطع بیمه اختیاری آنان اقدام شود؛در غیر این صورت حق بیمه‌های دریافتی پس از کسر هزینه‌های اداری مربوط مسترد ‌می‌شود و سابقه ایجادشده حذف می‌گردد......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 10 مهر 1395
  انواع تعهدات درمانی تامین‌ اجتماعی

  انواع تعهدات درمانی تامین‌ اجتماعی

  خدمات درمانی از تعهدات مستمر و مهم تامین اجتماعی است که به بیمه شده اصلی و خانواده و افراد تحت تکفل او از ابتدای بیمه شدن ارائه میشود.

  این خدمات هم در دوران بیمه پردازی و هم در زمان اســتفاده از خدمات و حمایتهای سازمان ارائه میشود. خدمات درمانی شامل این موارد اســت: خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی، بیمارستانی، معاینات طبی و معالجات مربوط به دوران بارداری، زایمان، خدمات توانبخشی، خدمات تشخیصی و دارویی. خدمات درمانی سازمان به دو روش درمان مستقیم و غیرمستقیم ارائه میشود.

  اســتفاده از خدمات درمانی در مراکز، بیمارستانها و درمانگاههای متعلق به سازمان (درمان مستقیم)رایگان است و برای اســتفاده از خدمات درمانی مراکز طــرف قرارداد (درمان غیرمســتقیم) مبلغی به عنوان فرانشــیز(خودپرداختی) توسط بیمه شده پرداخت میشود.

  اهمیت بحث درمان در تامین اجتماعی به گونه ای اســت که ۹ درصد از حق بیمــه ۳۰ درصدی کارگران و شاغلین در کارگاههای مشــمول قانون اجباری کارگران بابت درمان اخذ میشــود.

  مقرری بگیران بیمه بیکاری و افراد تحت تکفل آنها همانند سایر بیمه شدگان عادی میتوانند از دفترچه درمان برخوردار شــوند. صدور دفترچه پس از اخذ لیست ارسالی آنان از واحد امور فنی بیمه شدگان حداکثر تا دو ماه صورت میگیرد. بیمه شدگان اختیاری نیز با پرداخت ۲۶ درصد از دستمزد اعلامی از کلیه خدمات از جمله خدمات درمانی سازمان بهره مند میشوند......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.