بیمه تامین اجتماعی

 • 3 مرداد 1396
   حذف سهم حق بیمه کارفرما در بنگاه‌های دارای کمتر از ۵ کارگر

  حذف سهم حق بیمه کارفرما در بنگاه‌های دارای کمتر از ۵ کارگر

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حذف سهم حق بیمه کارفرما در بنگاه‌های با تعداد کارگر کمتر از ۵ نفر خبر داد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، علی ربیعی در نهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با اشاره به سهم ۲۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص ملی افزود: سهم بنگاه‌های کوچک متوسط و خرد از اشتغال ۸۵ درصد است که ۸۰ درصد از این بنگاه‌ها زیرمجموعه اصناف هستند.
  وی با اشاره به راه اندازی سامانه تحلیل بازار کار در وزارت کار گفت: با استفاده از این سامانه وضعیت اشتغال در کشور بصورت شفاف مشخص خواهد شد.
  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رویکرد این وزارتخانه را ایجاد اشتغال فراگیر دانست و ادامه داد: ایجاد اشتغال پایدار در بنگاه‌های کوچک متوسط و خرد عملیاتی می‌شود و صنایع بزرگ در این مسیر دیگر اثری ندارد.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 • 31 تیر 1396
   مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی براساس دو سال آخر بیمه پردازی

  مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی براساس دو سال آخر بیمه پردازی

  سیدمحمدعلی جنانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: براساس ماده ۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه، بخشنامه ای تحت عنوان بخشنامه شماره ۶۰ وجود داشت که دو سال بیمه پردازی بیمه شدگان مبنای محاسبه پرداخت مستمری فرد محسوب می شد؛ اما چنانچه این دو سال دستخوش دستمزد نامتعارف در طول بیمه پردازی این افراد،‌ قرار می گرفت ما میانگین پنج سال آخر را محاسبه می کردیم.
  وی ادامه داد: اما طبق ماده ۸۲ قانون برنامه ششم توسعه، این قضیه منتفی شد و ما امروز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ بخشنامه ای با شماره ۱/ ۶۰ صادر شد که از اول فروردین سال ۱۳۹۶ میزان مستمری براساس قانون اصلاح ماده ۷۷ و تبصره ذیل مصوب ۱۶ اسفندماه ۱۳۷۱ با رعایت سایر قوانین و مقررات تعیین می شود؛ یعنی برای تعیین میزان مستمری بازنشستگان، دو سال آخر محاسبه می شود....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.

 • 27 تیر 1396
   بیمه‌شدگان سوابق خود را مشاهده و پیگیری کنند

  بیمه‌شدگان سوابق خود را مشاهده و پیگیری کنند

  مدیرکل امور فنی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به بیمه شدگان توصیه کرد به صورت منظم سوابق بیمه ای خود را از طریق مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی پیگیری کنند، تا برای دریافت خدمات و همچنین مستمری در آینده به مشکل برنخورند.

  به گزارش ایسنا، منصور آتشی با اشاره به حمایت های سازمان تامین اجتماعی گفت: خدماتی که فرد در هنگام بیمه پردازی به وی تعلق می گیرد، حمایت های مقطعی است و تعهدات کوتاه مدت سازمان تامین اجتماعی از جمله کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه اروتز و پروتز و… است....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 24 تیر 1396
  کارگران فاقد بیمه با این شماره تماس بگیرند

  کارگران فاقد بیمه با این شماره تماس بگیرند

  کارگران فاقد بیمه به‌منظور بیمه‌دار شدن می‌توانند با شماره ۱۴۲۰ تماس گیرند تا بعد از بررسی مأموران سازمان، نسبت به بیمه آنها اقدام شود؛ در این شرایط کارگر بیمه و کارفرما هم جریمه می‌شود.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد حسن‌زدا با بیان اینکه قانون بیمه تأمین اجتماعی، قانون جدیدی نیست بلکه کاملا لازم‌الاجرا است، اظهار کرد: در حال حاضر با نظارتهایی که صورت گرفته، شاهد حضور بیش از یک میلیون کارفرما به سازمان تامین اجتماعی هستیم که نسبت به بیمه کارگران خود اقدام می‌کنند.
  وی در پاسخ به شائبه قانونی در مورد اینکه برخی از کارفرمایان تصور می‌کنند که کارگر خود را باید بعد از ۳ ماه بیمه کنند، تصریح کرد: این امر در قانون پیش‌بینی شده اما ربطی به سازمان تامین اجتماعی ندارد لذا کارفرمایان مؤظف به بیمه کارگران خود از همان روز اول کار هستند......

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 21 تیر 1396
  بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی

  بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی

  ” بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی”

  تعریف

  براساس بند ١٥ ماده ٢ : بازنشستگی عبارت است از عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون.

  شرایط  بازنشستگی درقانون تأمین اجتماعی

  ١- ماده ٧٦ قانون :

  مشمولان این قانون در صورت دارا بودن شرایط زیر حق استفاده از مستمری بازنشستگی را خواهند داشت:
           - حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی دارا باشند .
           - سن مرد به شصت سال تمام و سن زن  پنجاه و پنج سال تمام رسیده باشد .....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 21 تیر 1396
  نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

  نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

  قابل توجه:  بطور كلي در سيستم هاي بيمه اي مورد اعمال در ايران ، حقوق بازنشستگي و وظيفه بر اساس متغيرهاي ذيل محاسبه و تعيين مي گردد .


   متغيرهاي تاثيرگذار در ميزان حقوق بازنشستگي

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

  1. سابقه پرداخت كسور بازنشستگي يا حق بيمه 
   اگر چه سابقه پرداخت كسور بازنشستگي اغلب مترادف با سابقه خدمت تلقي مي گردد ليكن در محاسبه حقوق بازنشستگي سابقه اي كه كسور بازنشستگي آن پرداخت شده و يا تعهد پرداخت گرديده است ملاك قرار مي گيرد همچنين به موجب قوانين ذيربط بعضاً جهت برخي از كاركنان بدلائل ويژگيهاي خاص بطور ارفاقي سنوات كاري در نظر گرفته مي شود كه در افزايش ميزان حقوق بازنشستگي آنان موثر مي باشد .....

  2.  
 • 20 تیر 1396
  احتساب اضافه کار در تعیین مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی

  احتساب اضافه کار در تعیین مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی

  مدیر کل امور فنی مستمریهای سازمان تامین اجتماعی گفت: طی بخشنامه ای، نحوه احتساب اضافه کار در تعیین مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی تببین شد.

  به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهندس سید محمد علی جنانی افزود: این بخشنامه، در اجرای تصویب نامه دی ماه ٩٥ هیات محترم وزیران موضوع آیین نامه اجرایی ماده ٥٩ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.
  وی با اشاره به مشمولین بخشنامه نحوه محاسبه اضافه کار در تعیین مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاههای اجرایی اظهار داشت: مشمولین این بخشنامه آن دسته از کارکنان دستگاههای اجرایی هستند که از تاریخ  ١‏‏‏‏/١‏‏‏‏/١٣٨٨ تا ٣٠‏‏‏‏/١٢‏‏‏‏/١٣٩٥ (تاریخ پایان اجرای قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور) بازنشسته شده و بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری حق بیمه مربوطه از اضافه کار آنان کسر نشده است.
  مهندس جنانی گفت: بر اساس تصویب نامه مذکور حق بیمه های کسر شده بابت اضافه کار در طول دوره خدمت، اثر گذار خواهد بود.
  وی تصریح کرد: بر اساس ماده ٥ قانون مدیریت خدمات کشوری، تمامی وزارتخانه ها، موسسات دولتی، موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است (مانند شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانکها و بیمه های دولتی)، دستگاه اجرایی نامیده می شوند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 1 اردیبهشت 1396
  نرم افزار ارسال لیست حق بیمه

  نرم افزار ارسال لیست حق بیمه

  سازمان تأمین اجتماعی با اجرای سیستم مکانیزه در شعب خود در سراسر کشور به منظور تسهیل، تسریع و یکسان سازی نحوه ورود اطلاعات مربوط به کارگاهها و بیمه شدگان، هم چنین کاهش خطاهای احتمالی از مرحله دریافت لیست تا مرحله ورود اطلاعات لیست در کامپیوتر و متعاقب آن، تسریع در امور مربوط به کارگاه ها و بیمه شدگان محترم، از طریق شرکت خدمات ماشینی تامین، اقدام به تهیه نرم افزار " لیست حق بیمه" نموده ، که به صورت رایگان از طریق مراجعه به شعب تامین اجتماعی و یا از وب گاه رسمی سازمان، قابل دریافت می باشد.

   

   

   

  جهت دانلود به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .