بانک و بانکداری

 • 3 خرداد 1396
  تغییرات بخشنامه نرخ کارمزد خدمات بانکی به بانک ها ابلاغ شد

  تغییرات بخشنامه نرخ کارمزد خدمات بانکی به بانک ها ابلاغ شد

  بانک مرکزی، تغییرات جزیی در بخشنامه شماره ۹۵/۲۱۸۵۴۶ مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ درخصوص میزان حداکثر و انواع و  حداقل نرخ‌های قابل وصول کارمزد خدمات بانکی (ریالی) اعمال و به بانک ها ابلاغ کرد.


  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو بخشنامه شماره ۲۱۸۵۴۶‏‏/۹۵ مورخ ۱۱‏‏/۷‏‏/۹۵ موضوع حداکثر نرخ‌های قابل وصول کارمزد خدمات بانکی (ریالی) و با عنایت به طرح برخی ابهامات از سوی شبکه بانکی کشور مقرر شد:

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 31 اردیبهشت 1396
  برای همکاری با دنیا باید استاندارهای بین‌المللی حسابداری را اجرا کنیم

  برای همکاری با دنیا باید استاندارهای بین‌المللی حسابداری را اجرا کنیم

  متاسفانه هیچ کدام از بانک‌های ما خود را با ضوابط استانداردهای بانکی بین‌المللی‌ تطبیق نداده‌اند.

  احمد حاتمی‌یزد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص وضعیت کنونی بانک‌های کشور اظهار داشت: ما هنوز تکلیف خودمان را با دنیا روشن نکرده‌ایم و مسئولین درجه اول کشور‌ هنوز در این زمینه تصمیم قطعی نگرفته‌اند. هنوز مشخص نیست که می‌خواهیم با دنیا کار کنیم یا خیر؟ با جهان کار کردن یعنی این که استاندادهای بین المللی بانکی دنیا را هم بپذیریم.

  این کارشناس بانکی خاطر نشان کرد: متاسفانه هیچ کدام از بانک‌های ما خود را با ضوابط استانداردهای بانکی بین‌المللی‌ تطبیق نداده‌اند.

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 4 اردیبهشت 1396
  بزرگ‌ترین بانک‌های جهان کدامند؟

  بزرگ‌ترین بانک‌های جهان کدامند؟

  رتبه‌بندی جهانی بزرگ‌ترین بانک‌های جهان از نظر میزان دارایی که از سوی شرکت «اس‌اند‌پی‌گلوبال اینتلیجنس» منتشر شد، نشان می‌دهد بانک‌های چینی در صدر فهرست قرار دارند و پس از آنها، وام‌دهندگان آمریکایی و سپس بانک‌های اروپایی قرار می‌گیرند. به گزارش «ایسنا» در مجموع فهرست بزرگ‌ترین بانک‌های جهان «اس‌اند‌پی گلوبال» شامل ۲۳ بانک در جهان است که بیش از یک تریلیون دلار دارایی در سراسر آسیا، آمریکای شمالی و اروپا دارند. طبق گزارش «اس‌اند‌پی گلوبال»، بزرگ‌ترین بانک‌های چین در سال ۲۰۱۶ رشد کردند، اما آشفتگی ارزی که بر اثر رای انگلیس برای خروج از عضویت اتحادیه اروپا (بریگزیت) به‌وجود آمد، به شرکت‌های اروپایی که در رتبه‌بندی‌های بانکی جهانی «اس‌اند‌پی گلوبال مارکت اینتلیجنس» حضور دارند، لطمه زد. بانک‌های جهانی که فعالیت‌های خرده‌فروشی بزرگی داشتند، در صدر فهرست قرار گرفتند، در حالی که غول‌های بانکداری سرمایه‌گذاری شامل گلدمن ساکس و مورگان استنلی در رتبه‌های پایین‌تر ۳۲ و ۳۷ قرار گرفتند.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 18 آذر 1395
  کم شدن یک صفر از پول ایران

  کم شدن یک صفر از پول ایران

  دولت برای تصحیح ارزش پول رایج لایحه کاهش یک صفر از پول را به مجلس ارائه نمود . متن کامل آن در زیر آمده است . هیات دولت ایران در جلسه چهارشنبه ۱۷ آذر لایحه پیشنهادی بانک مرکزی برای رفرم پولی کشور را تصویب کرد. بر این اساس واحد پول ایران برابر با یک تومان (۱۰ریال) خواهد بود. بانک مرکزی ایران پیش‌تر در توضیح ضرورت حذف صفر‌ها از پول ملی، به تورم چهار دهه اخیر و کاهش قدرت خرید واحد پولی کنونی اشاره کرده بود که به جریان یافتن حجم وسیعی از اسکناس درشت در مبادلات روزمره کشور می‌انجامد. اجرای لایحه مصوبه دولت، مستلزم موافقت مجلس و تایید شورای نگهبان است. ریال که در سال ۱۳۰۸ و در دوران حکومت رضا شاه پهلوی واحد رسمی پول ایران شد، از سال‌ها قبل منسوخ شده و جای خود را به تومان داده بود. ریال در مبادلات روزمره به کار نمی‌رفت، بلکه تنها در حسابداری‌ و حسابرسی و اعلام‌های رسمی از آن استفاده می‌شد. در بسیاری مغازه‌ها حتی به جای تومان، واحد را هزار تومان می‌گیرند و اتیکت‌ قیمت‌ها را بر این اساس می‌نویسند. مقامات بانک مرکزی، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، مشکلات مربوط به محاسبات و حسابداری دفتر، ناامنی در حمل مقادیر زیاد پول، معطل شدن در صف بانک‌ها و مشکلات شمارش حجم زیاد اسکناس و سکه را از جمله دلایل..... به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 3 آذر 1395
   شائبه ربوی بودن نظام بانکی کشور

  شائبه ربوی بودن نظام بانکی کشور

  کامران ندری – عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع)

  با گذشته ۳۲ سال از زمان اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا، نظام بانکی همچنان در اعطای سپرده گذاری و پرداخت تسهیلات در اجرا با مشکلاتی روبرو است و شائبه ربوی بودن به معاملات بانکی وارد می‌شود، اما آیا این شائبه‌ها درست است یا نه؟

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با هدف تطهیر نظام بانکی کشور از ربا اقداملات متعددی انجام شد و فقها و کارشناسان به دنبال جایگزین کردن نظام بانکداری اسلامی و بدون ربا به جای نظام ربوی قبل از انقلاب بودند که سرانجام در اواخر سال ۱۳۶۲، قانون عملیات بانکداری بدون ربا تصویب و از سال ۱۳۶۳ اجرایی شد.

  قرار بر این بود که این قانون به مدت ۵ سال به صورت آزمایشی اجرایی و ایرادات آن رفع شود؛ اما با گذشته حدود ۳۲ سال از زمان اجرای قانون، انتقاد‌هایی و شائیه‌هایی به‌نظام بانکی کشور وارد می‌شود، هر چند قانون بسیار خوب است اما مشکل در زمینه اجرا است.

  تعریف ربا

  براساس شریعت دین اسلام ربا حرام و به‌منزله جنگ باخدا است. در فقه اسلامی موضوعی با عنوان نرخ بهره وجود ندارد و برخی نرخ بهره بانکی را معادل ربا می‌دانند که این جمله صحیح نیست، زیرا در اقتصاد امروزی عنوانی که با نام نرخ بهره شناخته می‌شود، در واقع ربا محسوب نمی‌شود.

  ربا، نرخ بهره‌ای است که در عقد قرض بین قرض‌دهنده و قرض‌گیرنده شرط شود؛ یعنی هنگام عقد قرض توافق کنند، قرض گیرنده مبلغی اضافه نسبت به اصل مبلغ قرض پرداخت و قرض دهنده هم آن را دریافت کند که این نرخ بهره را اصطلاحاً ربا می‌گویند و بر اساس دین و نظر فقها جزء مصادیق ربا و حرام است............

  به ادامه مطلب مراجعه رمایید.

 • 4 آبان 1395
  معرفی ضمانت نامه بانکی

  معرفی ضمانت نامه بانکی

  معرفي ضمانت نامه : 

  عقد ضمان يا ضمانت عبارت است از عهده گرفتن مالي كه بر ذمه ديگري است . بانك بنا به درخواست اشخاص حقيقي و يا حقوقي پرداخت ديون و يا انجام تعهداتي را كه بنفع سازمانها و موسسات دولتي و دستگاههاي اجرايي و بخش خصوصي بعهده متقاضيان است ، با رعايت آئين نامه صدور ضمانت نامه و ظهر نويسي از طرف بانكها و نيز دستور العمل صدور ضمانت نامه ها، ضمانت مي نماي د. به موجب ضمانت نامه هايي كه توسط بانك صادر مي شود ، بانك متعهد مي گردد در صورت درخواست ذينفع تا مبلغ مندرج در ضمانت نامه به وي پرداخت شود. به موجب ضمانت نامه هايي كه توسط بانك صادر مي شود ، بانك متعهد مي گردد در صورت درخواست ذينفع تا مبلغ مندرج در ضمانت نامه به وي پرداخت شود .

  ضمانت نامه ها براي موارد ذيل صادر مي شود:

  ضمانت نامه شركت در مناقصه و مزايده
  ضمانت نامه حسن انجام تعهد و حسن انجام كار
  ضمانت نامه استرداد كسور وجه الضمان
  ضمانت نامه استرداد پيش پرداخت
  ضمانت نامه گمركي
  ضمانت نامه تعهد پرداخت
  ضمانت نامه ارزي
  ساير ضمانت نامه ها.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 16 مهر 1395
  توافق مهم بانکی ایران

  توافق مهم بانکی ایران

    کارتهای اعتباری اتباع دو کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

  رییس بانک مرکزی از تسهیل تبادلات بانکی ایران و ویتنام با عنایت به عزم دو کشور در گسترش روابط اقتصادی و تجاری خبر داد.

  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مذاکرات انجام شده با طرف ویتنامی و توافق رؤسای جمهوری دو کشور گفت: پیرو توافقنامه ای که حدود شش ماه پیش در تهران به تایید و امضاء مقامات دو کشور رسیده بود در این سفر مذاکرات تکمیلی برای تعیین جزییات اجرایی مورد بررسی و توافق قرار گرفت. 

  سیف افزود:  بر این اساس دو طرف ضمن تاکید بر توافقات قبلی ،بر مکانیزم حساب مشترک برای تسویه حساب مبادلات تجاری طرفین توافق کردند. در همین راستا  بانک های مرکزی ایران و ویتنام نیز در خصوص روابط کارگزاری و اجرایی نمودن این روابط به توافق دست یافتند........

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 13 تیر 1395
  ابلاغ نسخه ی جدید آیین نامه مدت و طرز نگهداری اسناد و دفاتر بانکها

  ابلاغ نسخه ی جدید آیین نامه مدت و طرز نگهداری اسناد و دفاتر بانکها

  بانک مرکزی در بخشنامه ای، نسخه جدید آیین نامه مدت و طرز نگهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانک‌ها را به منظور به کارگیری روش‌های جدید نگهداری اسناد با بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی در این بخشنامه آمده است:

  احتراماً، همانگونه که استحضار دارند؛ به موجب بند «و» ماده (33) قانون پولی و بانکی کشور مصوب 18 تیرماه 1351، «مدت و طرز نگاهداری اوراق بازرگانی و اسناد و دفاتر بانک‌ها به صورت عین و همچنین طرز تبدیل آن‌ها به عکس یا فیلم یا نظایر آن به موجب آیین‌نامه‌ای که به تصویب شورای پول و اعتبار خواهد رسید تعیین خواهد شد و این قبیل عکس‌ها و فیلم‌ها و نظایر آن در دادگا‌ه‌ها پس از گذشتن مدت‌های مقرر در آیین‌نامه، حکم اصول اسناد را خواهند داشت.» بر همین اساس «آیین‌نامه مدت و طرز نگاهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانک‌ها» اولین بار در سال 1353 تدوین و پس از تصویب در جلسه مورخ 1353.12.6 شورای پول و اعتبار به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد. سپس آیین‌نامه مذکور در سال 1389 و با توجه به تغییر و تحولات فراوان محیطی به ویژه در زمینه فناوری‌های نوین اطلاعاتی و مشکلات نگهداری حجم انبوه اسناد فیزیکی و تأمین مکان نگهداری آن‌ها، مورد بازنگری قرار گرفت و در یک‌هزار و یک‌صد و چهاردهمین جلسه مورخ 1389.3.25 شورای پول و اعتبار تصویب شد و نسخه اصلاحی جایگزین ویرایش قبلی آیین‌نامه گردید و طی بخشنامه شماره 89.80223 مورخ 1389.4.15به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد. ....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.