-

مالیات

<
 • 28 دی 1395
  حقوق و امتیازات مودیان مالیاتی

  حقوق و امتیازات مودیان مالیاتی

  با عنايت به اينکه موديان مالياتي به عنوان ذينفعان اصلي و از سرمايه هاي ارزشمند سازمان امور مالياتي کشور محسوب گرديده و تمکين داوطلبانه آنان از تکاليف قانوني خود، موجب کارايي نظام مالياتي و نيز ارتقاء جايگاه اجتماعي سازمان امور مالياتي کشور مي گردد. از اينرو تحقق اين امر در گرو آشنا سازي موديان با حقوق قانوني خويش و جلب اعتماد آنان نسبت به پايبندي تمامي ارکان نظام مالياتي به رعايت اين حقوق مي باشد. بر همين اساس و در اين بررسي تلاش مي شود با مطالعه اصول برگرفته از قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، قانون مالياتهاي مستقيم، ماليات بر ارزش افزوده، و قانون تجارت به مهمترين و برجسته ترين حقوقي که براي موديان مالياتي در نظر گرفته شده است، اشاره گردد.

  در سالهاي اخير بررسي ها و مطالعات گسترده اي پيرامون حقوق موديان در بخشهاي مختلف سازمان و نيز توسط صاحبنظران و کارشناسان بعمل آمده است که اصول مطروحه در ذيل بخشي از تلاشهاي آنان مي باشد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 29 آذر 1395
  عدالت مالیاتی

  عدالت مالیاتی

  افزایش عدالت مالیاتی با مالیات الکترونیک محقق می شود .

  مديرکل امور مالياتي استان مازندران در شصت و دومين جلسه کميته پياده‌سازي سامانه يکپارچه مالياتي گفت: ماليات الکترونيک سبب افزايش عدالت مالياتي مي‌شود.

  به گزارش رسانه مالياتي ايران؛ علي‌اکبر حمزه‌اي، مديرکل امور مالياتي مازندران، ضمن بررسي روند اجرايي چگونگي عملکرد اقدامات اداره ETAX در مرکز استان از آمادگي اداره کل امور مالياتي استان در اخذ اظهارنامه الکترونيکي ارزش افزوده فصل پائيز 95 خبر داد.

  وي از مؤديان مالياتي مشمول ماليات بر ارزش افزوده استان که طي هفت مرحله توسط سازمان امور مالياتي کشور فراخوان شده‌اند خواست تا با آمادگي کامل نسبت به درج اطلاعات صحيح خويش در سامانه WWW.ETAX.IR اقدام نمايند.

  مديرکل امور مالياتي مازندران به همکاران خويش تأکيد نمود که با دقت و سرعت نسبت به تشخيص ماليات و درنتيجه ابلاغ صحيح اوراق تشخيص، قطعي و مطالبات و همچنين وصول ماليات جاري و معوقات اقدام نمايند.

 • 26 آذر 1395
  نظارت در قوانین جدید مالیاتی

  نظارت در قوانین جدید مالیاتی

  اگرچه در مقوله توسعه و رشد جوامع مختلف مولفه هاي گوناگوني ايفاي نقش مي کنند، اما توجه به مولفه هاي اقتصادي و تلاش در راستاي رشد و ارتقاي شاخصه هاي مالي و پولي از جمله عوامل کليدي و پر رنگ در جهت توسعه کشورها به حساب مي آيند. 

  بر اين اساس سعي و ممارست دولتمردان و رجال اقتصادي هر کشور در تسهيل فرآيندهاي توليدي و افزايش سرعت چرخ هاي اقتصادي از جمله عوامل بديهي در پويايي نظام اقتصادي مي باشد. در اين ميان ماليات به عنوان يکي از اصلي ترين اهرم هاي موجود در بخش هاي خرد و کلان اقتصاد نقش بسزايي در تسريع رشد اقتصاد داشته و امروزه کمتر کشوري است که آن را به عنوان ستون مستحکم اقتصادي قبول نداشته باشد.

  اما آنچه که در خصوص ماليات و اثرات شگرف آن کمتر مورد توجه کارشناسان و صاحب نظران اقتصادي قرار گرفته است، نقش اين عامل کليدي اقتصاد در روند شفافيت اقتصادي و مبارزه با فساد مالي در سيستم هاي پولي و بانکي هر کشور مي باشد. ماليات به عنوان يکي از مهم ترين منابع مالي دولت در جهت رفع نيازهاي شهروندان و تامين بودجه کشور توانسته اثرات چشمگيري در روند فعاليت هاي جاري يک کشور داشته باشد. اما نقش آن در شفاف سازي اقتصادي از جمله تاثيرات بسيار مهم در پويايي نظام هاي اقتصادي مي باشد.

 • 16 آذر 1395
  مجازات فرار مالیاتی متخلفین

  مجازات فرار مالیاتی متخلفین

  برای جلوگیری از فرار مالیاتی متخلفین قوانین ویژه ای برای برخورد با این موارد در نظر گرفته شده است که در زیر بصورت کامل آورده شده است .

  بدون ترديد بهره‌مندي از يک قانون منسجم با ضمانتهاي اجرايي قوي در مقابله با جرائم مالياتي به بهبود عملکرد نظام مالياتي کمک قابل توجهي مي‌کند. به طور قطع تقويت نظام کيفري حاکم بر رفتارهاي مالي و مالياتي و برطرف نمودن خلأها و نارسايي‌هاي اين حوزه ما را در دستيابي به اهداف تعيين شده در سند چشم‌انداز و سياست‌هاي کلان اقتصادي به ويژه در تحقق سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي ياري مي‌کند.

  به جرات مي توان گفت تلاش براي مبارزه با جرايم و تخلفات مالياتي و فراهم کردن زمينه تحقق عدالت مالياتي از شالوده‌‏هاي مهمي است که قانون ماليات‏هاي مستقيم بر آن استوار شده است. نظارت دقيق بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي که خود از مهمترين الزامات مبارزه با جرايم و تخلفات مالياتي است، از جمله امور مهمي است که قانونگذار به اهميت آن در تامين و تحقق درآمدهاي مالياتي واقف بوده است.

  بر اساس ماده 181 اصلاحيه قانون ماليات‏‌هاي مستقيم به منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک موديان اعم از دستي و ماشيني با هدف نظارت بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي، واحدي تحت عنوان بازرسي مالياتي در سازمان امور مالياتي ايجاد مي شود

  بر اين اساس سازمان امور مالياتي کشور مي تواند به منظور نظارت بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي هيات هايي مرکب از سه نفر را.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 12 آذر 1395
  تلاش سازمان مالياتي براي تقويت بسترهاي فرهنگي پرداخت ماليات

  تلاش سازمان مالياتي براي تقويت بسترهاي فرهنگي پرداخت ماليات

  در هر سرزمين و جامعه اي مردم و دولت دو طرف نظام مالياتي هستند. براي اينکه نظام مالياتي با حداکثر کارآمدي و اثربخشي همراه شود بايد هر دو طرف از يکديگر شناخت جامعي داشته باشند و به طور مستقيم و غير مستقيم بتوانند رفتار يکديگر را ارزيابي و اعتمادسازي کنند. برآيند شناخت ها و اعتمادسازي به افزايش دانايي شهروندان حقيقي و حقوقي در زمينه ارزيابي به اهميت ماليات و ضرورت پرداخت آن منجر مي شود که اصطلاحا به آن فرهنگ مالياتي مي گويند.

  بنابراين بايد مردم درباره نحوه دريافت عادلانه ماليات و همچنين هزينه کردن آن، اطلاعات و شناخت شفافي داشته باشند. در اين زمينه دولت هم بايستي اطلاع رساني کند و به مردم اعلام شود که چرا بايد ماليات بپردازند و مالياتي که گرفته مي شود به چه مصارفي مي رسد. اين اصل را مي بايست با تبليغات فرهنگي از طريق رسانه هاي گروهي به نحوي که براي عموم مردم قابل درک باشد، به مرحله اجرا درآورد. لذا اگر به دنبال توسعه اقتصادي – اجتماعي هستيم مي بايست اين امر با مشارکت عمومي صورت بگيرد. 

  آشنايي مردم از چگونگي به مصرف رساندن وجوه ماليات در پروژه ها و هزينه هاي عمومي و ايجاد نظام مالياتي مدون براي شناخت منابع درآمد ، از راه هاي اشاعه فرهنگ مالياتي است......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 6 آذر 1395
  ماليات از دیدگاه اقتصاد مقاومتي

  ماليات از دیدگاه اقتصاد مقاومتي

  اقتصاد مقاومتي اصطلاحي است که در سال هاي اخير بسيار از آن نام برده و بر نقش برجسته آن در برون رفت از شرايط حساس و بحراني و تبديل نقاط ضعف به نقاط قوت تاکيد شده است. بنا بر تعريف صاحب نظران اقتصادي، اقتصاد مقاومتي با تبيين وضعيت موجود و شناسايي نقاط ضعف و قوت هر مساله و پديده اي بهترين راهکار و برنامه راهبردي در راستاي رفع معضل و استفاده بهينه از فرصت ها و منابع بالقوه را ترسيم مي نمايد.

  نکته مهم در اقتصاد مقاومتي، ايجاد ظرفيت سازي و فراهم آوردن زمينه مشارکت همگاني در راستاي اهداف مورد نظر است. اقتصاد مقاومتي مفهومي است که در پي مقاوم سازي، بحران زدايي و ترميم ساختارها و نهادهاي فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادي مطرح مي شود، که قطعا باور مشارکت همگاني و اعمال مديريت هاي عقلايي و مدبرانه، پيش شرط و الزام چنين موضوعي است. اقتصاد مقاومتي کاهش وابستگي ها و تاکيد روي مزيت هاي توليد داخل و تلاش براي خوداتکايي است. 

  يکي از مهمترين محورهاي اجراي سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي تکيه مخارج دولتي بر دريافت ماليات و کاهش وابستگي به درامدهاي نفتي مي باشد براين اساس اصول اقتصاد مقاومتي عبارتند از: مقاوم نمودن اقتصاد در مقابل تهديدات، استفاده ازظرفيت هاي دولتي و مردمي براي مواجهه با مسائل، مديريت مصرف، توجه به نقش پژوهش در اقتصاد وتوسعه شرکت هاي دانش بنيان و در نهايت به استفاده حداکثرى از زمان، منابع و امکانات اشاره نمود.......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 4 آذر 1395
  صدور برگ قطعی مالیات ۱۳۹۴

  صدور برگ قطعی مالیات ۱۳۹۴

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از ثبت رکورد جدید در پرداخت مالیات اصناف خبر داد.

  تقوی نژاد گفت: برای وصول مالیات ۱۳۹۴ اصناف با اتاق اصناف توافق خوبی داشتیم و اگر مودیان محترم معادل مالیات ۱۳۹۳ را برای ۹۴ پرداخت کنند برگ قطعی برای آنها صادر و مالیات از آنها پذیرفته می شود.

  وی افزود: به همین خاطر حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار اظهارنامه از طرف مودیان ارائه شده و تاکنون حدود یک میلیون برگه قطعی واقعی در اختیار مودیان قرار گرفته که رکورد تاریخی است و نسبت به سالهای قبل ۱۰۰۰ درصد رشد دارد.

  تقوی نژاد اظهار داشت: در شرایط فعلی اقتصاد به مودیان اعتماد می کنیم و براساس اظهارنامه خودشان مالیات می گیریم.

  رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: خوشبختانه اعتماد ما به مودیان نتیجه داد، از نظر درصد مالیات و هم از نظر تعداد اظهارنامه، دستاورد خوبی دارد ...

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 2 آذر 1395
  ماليات عادلانه در قانون جدید م.م

  ماليات عادلانه در قانون جدید م.م

  يکي از فلسفه‌هاي دريافت ماليات، تأمين مالي گروه‌هاي ضعيف درآمدي از طريق گروه‌هاي با درآمد بالاست، در همه جاي دنيا از ماليات به عنوان ابزاري براي کاهش اختلاف طبقاتي استفاده مي‌شود. ثروتمندان ماليات بيشتري پرداخت مي‌کنند و از طريق باز توزيع آن به افراد کم‌درآمد، فاصله کمتر مي‌شود.

  صاحب نظران و اهل فن، اعم از کارشناسان مالياتي و فعالان اقتصادي همگي بر سر اين موضوع اتفاق نظر دارند که تمهيدات و ساز و کارهاي پيش‏ بيني شده در قانون مالياتهاي مستقيم زمينه مساعدي را براي شفاف‏تر شدن فعاليت هاي اقتصادي و رويه‏ هاي ماليات ستاني فراهم کرده است.

  در ماده 169 مکرر اين قانون تصريح شده که به منظور شفافيت فعاليت‏هاي اقتصادي و استقرار نظام يکپارچه اطلاعات مالياتي، پايگاه اطلاعات هويتي، عملکردي و دارايي موديان مالياتي شامل مواردي نظير اطلاعات مالي، پولي و اعتباري، معاملاتي، سرمايه‏اي و ملکي اشخاص حقيقي و حقوقي در سازمان امور مالياتي کشور ايجاد مي شود. در اين ماده، وزاتخانه ها، موسسات دولتي، شهرداري ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداري ها، موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي، نهادهاي انقلاب اسلامي، بانک ها و موسسات مالي و اعتباري، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و ساير اشخاص حقوقي اعم از دولتي و غيردولتي که اطلاعات مورد نياز پايگاه فوق را در اختيار دارند و يا به نحوي موجبات تحصيل درآمد و دارايي براي اشخاص را فراهم مي‏ آورند، موظف اند اطلاعات مصرح در اين ماده قانوني را در اختيار سازمان امور مالياتي کشور قرار دهند.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

<