-

مالیات

<
 • 31 اردیبهشت 1396
  فرصت ارائه اظهارنامه مالیاتی

  فرصت ارائه اظهارنامه مالیاتی

  فرصت یک ماهه صاحبان مشاغل برای ارائه اظهارنامه مالیاتی.

  بموجب اصلاح ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم عبارت «تیرماه» به عبارت «خرداد ماه» اصلاح و تبصره‌های آن حذف و یک تبصره به شرح زیر به آن الحاق می‌شود:

  تبصره ـ سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروههایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده(۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مؤدیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. در مواردی که مؤدی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 27 اردیبهشت 1396
   تغییرات سامانه ثبت نام الکترونیک بر اساس قانون جدید مالیات های مستقیم

  تغییرات سامانه ثبت نام الکترونیک بر اساس قانون جدید مالیات های مستقیم

  مودیان محترم مالیاتی به استحضار می رساند در راستای اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ و در اجرای آئین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۱۶۹ ق.م.م، تغییراتی در سامانه ثبت نام الکترونیکی در بخش اشخاص حقیقی بشرح ذیل انجام پذیرفته است:

  ۱- بند مشمولیت اشخاص حقیقی (بند الف، ب و ج) از سامانه ثبت نام الکترونیک حذف شده است. هم چنین ثبت نام جدید تنها توسط شماره ملی / شناسه ملی و کد پستی اقامتگاه قانونی خواهد بود.
  ۲- در صورتی که صاحبان مشاغل موضوع آئین نامه مذکور بیش از یک ثبت نام انفرادی در یک محل داشته باشند (در بندهای مختلف) باید یکی را به عنوان فعالیت اصلی انتخاب کرده و از طریق مراجعه به اداره مالیاتی و یا ابزار ایجاد شده در نرم افزار، اقدام به حذف سایر ثبت نام ها نمایند. هم چنین کلیه فعالیت های خود در آن مکان را در ثبت نام اصلی اضافه نمایند. شایان ذکر است اطلاعات این دسته از مودیان از سامانه استخراج شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهند شد تا نسبت به اصلاح ثبت نام خود اقدام نمایند.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.

 • 27 اردیبهشت 1396
   نصاب معاملات کوچک در سال 96

  نصاب معاملات کوچک در سال 96

  تصویر بخشنامه اعلام حد نصاب معاملات کوچک سال 96 موضوع ماده 14 آیین نامه اجرایی تبصره 3  قانون مالیات های مستقیم ، تصویر تصویب نامه شماره 54225ت/12246 ه مورخ 06/02/1396 هیات وزیران در اجرای ماده 3 قانون برگزاری مناقصات راجع به نصاب برای معاملات کوچک ، متوسط و بزرگ در سال 96 برای اطلاع و اقدام مقتضی به شرح زیر می باشد
  طبق مصوبه مذکور نصاب معاملات کوچک تا سقف مبلغ دویست و بیست میلیون (220،000،000) ریال می باشد.


  برای دانلود بخشنامه به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 30 فرودین 1396
  مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

  مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

  یک پیمانکار موظف است در سامانه مالیات بر ارزش افزوده پیش ثبت نام و ثبت نام خود را نهایی کند و بلافاصله اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بصورت دوره ای نماید تا بتواند خیلی سریع گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده خود را از سازمان ارزش افزوده دریافت نماید. این در حالی است که یک پیمانکار وقتی می تواند مبلغ مالیات و عوارض ارزش افزوده را در صورت وضعیت خود تثبیت کند که گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را به کارفرما ارائه نماید. و این یک الزام است . متاسفانه بیشتر پیمانکاران بخصوص پیمانکاران انبوه سازی مانند مسکن مهر و تعاونی مسکن نهادها ، اقدامات قابل قبولی در این زمینه انجام نداده اند و با پرداخت چند برابر مبلغ مالیات بر ارزش افزوده جدا از خسارت و جرائم دیگر ، هزینه هنگفتی را بر فعالیت اجرایی خود وارد ساخته اند ......

   

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 7 فرودین 1396
  تمدیدمهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی دوره چهارم فصل زمستان سال ۱۳۹۵

  تمدیدمهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی دوره چهارم فصل زمستان سال ۱۳۹۵

  نظر به مصادف بودن مهلت تسلیم اظهارنامه دوره چهارم (فصل زمستان ) سال ۱۳۹۵ با تعطیلات نوروز و با توجه به درخواست های مؤدیان محترم موضوع نظام مالیات بر ارزش افزوده و به منظور تکریم مؤدیان گرامی و فراهم آوردن زمینه اجرای تکالیف قانونی برای آنان، بنا به اختیار حاصل از قانون و مقررات مالیات بر ارزش افزوده مقرر می دارد:

  بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۱۱۵مورخ۹۵/۱۲/۲۸(تمدیدمهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی دوره چهارم فصل زمستان سال ۱۳۹۵)

  ادارات کل امور مالیاتی موظفند در مورد مؤدیان مالیاتی که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم مالیاتی (فصل زمستان) سال ۱۳۹۵ را تا پایان روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ تسلیم نمایند، امکان برخورداری صد در صد بخشودگی جرائم عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر برای دوره مزبور و تأخیر در پرداخت مالیات و عوارض متعلق تا تاریخ مذکور را در صورت درخواست کتبی برای مؤدیان فوق الذکر فراهم نمایند.

 • 20 بهمن 1395
  نگاهي به ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي در قانون ماليات هاي مستقيم

  نگاهي به ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي در قانون ماليات هاي مستقيم

  ماليات بر درآمد شرکت ها از جمله مهمترين پايه هاي مالياتي است که بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي مورد نياز دولت ها در سراسر جهان را تامين مي کند. در ايران نيز اين نوع ماليات که در اصطلاح ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي خوانده مي شود، بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي دولت را تامين مي کند. از اين رو در قانون ماليات هاي مستقيم توجه خاصي به اين پايه مالياتي شده است.
  بر اساس ماده 105 قانون ماليات هاي مستقيم، جمع درآمد شرکت ها و درآمد ناشي از فعاليت هاي انتفاعي ساير اشخاص حقوقي که از منابع مختلف در ايران يا خارج از ايران تحصيل مي شود، پس از وضع زيان هاي حاصل از منابع غيرمعاف و کسر معافيت هاي مقرر، مشمول ماليات به نرخ بيست و پنج درصد خواهد بود. اين در حالي است که نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها در ساير کشورهاي جهان به مراتب بيشتر است. بالاترين نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها در جهان متعلق به کشور امارات متحده عربي (55 درصد) است. اين نرخ در نزديک به 60 کشور جهان نيز بيش از 25 درصد است.
  قانون ماليات هاي مستقيم در جمهوري اسلامي ايران علاوه بر نرخ مالياتي نسبتاً پاييني که براي شرکت ها و اشخاص حقوقي تعيين کرده، مشوق هاي ديگري نيز براي اين گروه از فعالان اقتصادي پيش بيني کرده است. بر اساس تبصره 7 ماده 105 قانون ماليات هاي مستقيم که در اصلاحيه سال 1394 بدان افزوده شده است، اگر درآمد ابرازي مشمولين اين نوع از ماليات نسبت به درآمد ابرازي آنها در سال گذشته 10 درصد افزايش داشته باشد، نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها براي آنها حداقل يک واحد درصد و حداکثر پنج واحد درصد کاهش خواهد يافت. البته شرط قانونگذار براي دريافت اين تخفيف مالياتي اين است که مودي مي بايست بدهي مالياتي سال قبل خود را تسويه کرده باشد و اظهارنامه مالياتي مربوط به سال جاري خود را نيز در مهلت اعلام شده از سوي سازمان امور مالياتي ارائه کرده باشد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 6 بهمن 1395
  سقف معافیت مالیات حقوق ۹۶ به دو میلیون تومان افزایش یافت

  سقف معافیت مالیات حقوق ۹۶ به دو میلیون تومان افزایش یافت

  علی کاظمی اظهار کرد: پیش از این دولت پیشنهاد کرده بود که سقف معافیت مالیاتی برای کارکنان دولت ماهانه ۱.۵ میلیون تومان تعیین شود که با مصوبه امروز کمیسیون تلفیق سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت تا دو میلیون تومان در ماه افزایش یافت.

  به گفته وی، به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۹۶ مبلغ ۲۴۰ میلیون ریال در سال تعیین می‌شود.

 • 1 بهمن 1395
  نقش معافیت مالیاتی در رونق کسب و کار

  نقش معافیت مالیاتی در رونق کسب و کار

  محيط کسب و کار در حقيقت مجموعه‌اي از عوامل است که بر عملکرد بنگاه‌ها تأثير مي‌گذارد و مدير نمي‌تواند آ ن را به راحتي تغيير دهد و چنانچه محيط کسب و کار بهبود پيدا نکند بهبود عملکرد بنگاه‌ها و رشد بخش خصوصي و فعاليت‌هاي متکي بر کارآفريني رخ نمي‌دهد.

  در دنياي امروز کسب و کار و عوامل مؤثر بر آن نقش تأثير گذاري در اقتصاد کشورها دارد تا جايي که بهبود در فضاي کسب و کار به عنوان يک راهبرد اقتصادي درنظر گرفته شده است. رکود موجود و اجتناب ناپذير سبب ضعف در اين بخش شده و اتخاذ سياستگذاري ها و تمهيدات مناسب براي رشد و تقويت در اين زمينه را ضروري مي‌سازد. بهبود فضاي کسب و کار تقويت مزيت‌هاي رقابتي و درنتيجه رشد اقتصادي را درپي خواهد داشت. براي فراهم کردن فرصت‌هاي بيشتر دولت‌ها مي‌کوشند تا جايي که ممکن است از لحاظ قانوني، وضعيت مالي اين بخش را تقويت کنند. يکي از عوامل مهم براي ارتقاي فضاي کسب و کار توجه به مبحث ماليات مي‌باشد تا به اين وسيله بتوان با اتخاذ سياست‌هاي مناسب شرايطي براي بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي مهيا کرد. محيط کسب و کاري که برپايه روش‌هاي اصولي پي ريزي شده است حاصل سلامت اقتصاد و اتخاذ سياست درست کشورها بوده و دستاورد آن نتايج مثبت اقتصادي مانند صادرات مفيد، رشد اقتصادي و توسعه صنعتي مي‌باشد. در حقيقت دولت‌ها با تنظيم سياست‌هاي مالياتي نقش مهمي را در اقتصاد کشور برعهده دارند. به عنوان مثال با تغيير نرخ ماليات اقتصاد متعادلي را پايه گذاري مي‌کنند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

<