-

مالیات

<
 • 19 تیر 1396
  جرایم مالیات ارزش افزوده کاهش می‌یابد

  جرایم مالیات ارزش افزوده کاهش می‌یابد

  معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی به جزئیات اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده اشاره کرده و گفت: جرایم این نوع مالیات کاهش خواهد یافت.

  محمد مسیحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به آخرین وضعیت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، اظهار داشت: لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده پس از انجام ساعت‌ها کار کارشناسی و کسب نظر از تمامی ذینفعان از جمله فعالان اقتصادی، دستگاه‌های اجرایی مرتبط، کارشناسان اقتصادی و خبرگان مالیاتی، در هیأت دولت تصویب و در اواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۵ تقدیم مجلس شد و هم اکنون کار کارشناسی آن در مرکز پژوهش‌های مجلس با حضور ذینفعان و صاحب نظران در مرحله بررسی بود و پیش بینی می‌شود تا اواسط کارداد ماه ادامه یابد.
  معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی افزود: محورهای لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مذکور شامل توسعه معافیت‌ها با هدف حمایت از سبد مصرفی خانوار و همچنین حمایت از تولید، اصلاح تاریخ تعلق مالیات به ویژه در بخش پیمانکاری، افزایش ضمانت‌های اجرایی با هدف تمکین خریداران کالا و خدمات، تعدیل (کاهش) جریمه مالیات، رفع ابهامات اجرایی و دیگر مباحث است.
  وی در پاسخ به این سوال که هدف مالیات بر ارزش افزوده دستیابی به شفافیت در فعالیت‌ها و معاملات اقتصادی بود و پس از آن درآمدزایی ملاک قرار گرفت، گفت: اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده در کشور همچون سایر انواع مالیاتها در جهت تأمین درآمدهای پاک مالیاتی و با هدف انتقال بار مالیاتی از تولید به مصرف است.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

   

 • 17 تیر 1396
  31 تیرماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

  31 تیرماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: 31 تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری است.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی، معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: براساس قانون، 31 تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری برای عملکرد سال 1395 است و این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.
  وی با بیان اینکه، شرط برخورداری از هرگونه معافیت برای اشخاص حقوقی، ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (تا پایان تیرماه) است، افزود: عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای معادل 30 درصد مالیات متعلق خواهد شد که این جریمه غیرقابل بخشودگی خواهد بود.....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 15 خرداد 1396
  تغییرات ایجاد شده در اظهارنامه مالیاتی سال ۹۶

  تغییرات ایجاد شده در اظهارنامه مالیاتی سال ۹۶

  از ابتدای خرداد سال جاری سازمان امور مالیاتی کشور اظهارنامه های مالیاتی مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۵ را از طریق سایت Tax.gov.irدر دسترس مودیان مالیاتی قرارداد.لیکن در اظهارنامه مالیاتی جدید ارایه شده تغییراتی ایجاد شده که لازم است مودیان مالیاتی از آن مطلع باشند.

  فهرست تغییرات ایجاد شده اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال۹۶:

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 13 خرداد 1396
  راههای مقابله با فرار مالیاتی

  راههای مقابله با فرار مالیاتی

  درآمد مالیاتی نقش بسزایی در تأمین هزینه های دولت دارد و این امکان را فراهم می کند تا دولت در راستای شکوفایی، رشد و رونق اقتصادی، سرمایه گذاری کند. اما تحقق این هدف، با وجود فرار مالیاتی باعث اختلال می شود. فرار مالیاتی را می توان یکی از مظاهر فساد اقتصادی شمرد. واضح است فرار مالیاتی در مبلغ کلان و سنگین و نه مبالغ ناچیز مالیاتی صورت می گیرد. این استدلال نیز درست است که بیشتر افراد فرار از مالیات بر ثروت و مالیات بر دارایی دارند و معمولا به منظور مصرف بیشتر، فرار مالیات صورت نمی گیرد، چون افراد ترجیح می دهند مبالغ فرار از مالیات را پس انداز، و در چشم انداز بلند مدت استفاده کنند.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 9 خرداد 1396
  ۷ سوال و جواب مهم از قانون مالیات بر ارزش افزوده ایران

  ۷ سوال و جواب مهم از قانون مالیات بر ارزش افزوده ایران

  ۷ سوال مهم به همراه پاسخ های قانونی در مورد مالیات بر ارزش افزوده . شما به عنوان مدیر یک کسب و کار و یا مدیر یک شرکت با اطلاع از این سوالات و مشکلات ، خیلی راحت تر می توانید در جریان جزئیات بیشتر قوانین مالیات بر ارزش افزوده قرار بگیرید .

  سوال ۱ : اگر سازمان امور مالیاتی کشور استرداد ناشی از صادرات و یا ناشی از خرید یکجای ماشین الات، تجهیزات و یا مواد اولیه را به موقع انجام ندهد، چه روی خواهد داد؟

  بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده چنانچه سازمان امور مالیاتی کشور استرداد مالیات بر ارزش افزوده را در مهلت مقرر قانونی (سه ماه) به انجام نرساند، مبالغ مالیات بر ارزش افزوده مشمول استرداد مشمول جریمه ای معادل ۲ درصد در ماه خواهد گردید که بایستی توسط این سازمان به همراه مالیاتهای مشمول استرداد به مودیان پرداخت گردد.

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 6 خرداد 1396
  خردادماه، موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

  خردادماه، موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور گفت: موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) خردادماه می باشد.
  نادر جنتی با تاکید بر اینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت های مالیاتی منوط به ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، اظهار داشت: فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه نمایند.

 • 5 خرداد 1396
  تلاش بخش خصوصی برای اصلاح بهتر قانون مالیات بر ارزش افزوده

  تلاش بخش خصوصی برای اصلاح بهتر قانون مالیات بر ارزش افزوده

  لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، در مرکز پژوهش‌های مجلس در حال بررسی است و بخش خصوصی نیز که بیش از همه در معرض آسیب دیدن از ناحیه اشکالات احتمالی این قانون است، بیکار ننشسته و در حال رصد کردن پیشنهادات، شناسایی مشکلات و ارائه پیشنهادات سازنده به نمایندگان مجلس است.

   انجمن‌ها، سندیکاها و همه تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی و در راس آنها اتاق‌ بازرگانی، از مجال تدوین لایحه اصلاحی این قانون بهره گرفته و در حال احصای ایرادات و راهکارهای رفع آنها هستند.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 1 خرداد 1396
  اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی

  اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی

  سازمان امور مالیاتی کشور، جهت توسعه خدمات الکترونیکی در راستای خود اظهاری مودیان مالیاتی، اظهارنامه را در این سامانه قرار داده است که مودیان محترم مالیاتی، پس از ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیکی می بایست ابتدا نرم افزار را دانلود و پس از تکمیل اظهارنامه، اقدام به ارسال نمایند.

  اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی در دو قالب اظهارنامه مشارکتی و انفرادی قابل تسلیم می باشد. که بسته به شرایط واحد کسبی می بایست اطلاعات لازم در سامانه ثبت نام وارد شود. با وارد نمودن اقلام خواسته شده در نرم افزار، اطلاعات هویتی و واحد کسبی شخص حقیقی از سامانه ثبت نام دریافت و در اظهارنامه نمایش داده می شود.

  برای دانلود نرم افزار به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

<