مالیات

 • 14 فرودین 1397
  نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 97

  نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال 97

  با توجه به تمدید اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا زمان لازم الاجراء شدن قانون جدید در سال ۹۷ ، نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات عمومی در سال ۱۳۹۷ کماکان  ۹ درصداست.

   

  توضیح اینکه  نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۷،  همانند سال گذشته معادل ۹ درصد است و تغییری نخواهد کرد.

  یادآور می شود، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده مطابق قانون شامل ۶ درصد مالیات و سه درصد عوارض ارزش افزوده است.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 7 فرودین 1397
  ضرورت توجه کارگزاران نظام مالیاتی به حقوق شهروندی مودیان

  ضرورت توجه کارگزاران نظام مالیاتی به حقوق شهروندی مودیان

  افزایش سهم مالیات در بودجه عمومی کشور اتفاق سازنده و مبارکی است که در سال های اخیر رخ نموده و چشم‏انداز امیدبخشی را برای اقتصاد کشور رقم زده است. این چشم‏انداز از آن جهت امیدبخش است که کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و رهایی از پیامدهای سوء آن را نوید می دهد. 
  با این همه، افزایش اتکا بر درآمدهای مالیاتی در عمل الزامات و نتایجی به دنبال دارد که مدیریت آن جز با حسن تدبیر ممکن نیست. از جمله این الزامات این است که افزایش سهم مالیات از بودجه به معنای افزایش سهم و مشارکت مردم و فعالان اقتصادی در مدیریت امور مالی و اقتصادی جامعه است و این افزایش مشارکت به خودی خود می تواند افزایش انتظارات آنها و در نتیجه افزایش مطالبه گری و پرسشگری آنها را در پی داشته باشد. در جامعه ای که مالیات از چنین نقش مهمی برخوردار است، انتظارات و خواسته های «مالیات دهندگان» نیز رفته رفته اولویت بیشتری به خود می گیرد. ...

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 15 اسفند 1396
  معافیت مالیاتی حقوق سال 97

  معافیت مالیاتی حقوق سال 97

  براساس مصوبه مجلس، سقف معافیت مالیاتی از 20،000،000 ریال  در ماه به 23،000،000 ریال افزایش یافت.
  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مهمترین مصوبه مالیاتی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 97 کل کشور یکی از مهمترین مباحث موجود در جامعه برای حقوق بگیران و کارمندان است.

  بر این اساس، موضوع معافیت مالیاتی حقوق کارکنان که پیش‌تر در لایحه از سوی دولت 2 میلیون تومان پیشنهاد شده بود در مجلس تا 2 میلیون و 300 هزار تومان از مالیات معاف شد که رشد 15 درصدی نسبت به لایحه بودجه 97 دارد...

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

   

 • 11 آذر 1396
  میزان معافیت مالیاتی حقوق کارکنان در سال ۹۷

  میزان معافیت مالیاتی حقوق کارکنان در سال ۹۷

  دولت برای سال آینده حقوق کارکنان خود را تا (20،000،000 ریال ) دو میلیون تومان از مالیات معاف کرد، این معافیت برای سال جاری نیز در جریان است.
  به گزارش ایسنا، هر ساله در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس در کنار تعیین میزان درصد افزایش حقوق، سقف معافیت مالیاتی آن هم مشخص می‌شود.
  در نتیجه جلسه اخیر هیات دولت برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ مصوب شده تا سقف معافیت مالیاتی مبلغ 240،000،000 ریال در طول سال باشد که در این شرایط در هر ماه به 20،000،000 ریال خواهد رسید. این در حالی است که برای در آمد کارکنان غیردولتی مازاد بر این مبلغ تا پنج برابر، ۱۰ درصد و مازاد بر آن تا ۲۰ درصد از مالیات برخوردار می‌شود.

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

 • 6 آذر 1396
  تفاوت قرائن و ضرایب مالیاتی

  تفاوت قرائن و ضرایب مالیاتی

  قرائن مالیاتی عبارت است از: عواملی که در هررشته از مشاغل با توجه به موقعیت شغلی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات بطور علی الراس به کار می رود

  ضرایب مالیاتی عبارت است از :  ارقام مشخصه ای که حاصل ضرب آنها در قرینه مالیاتی در موارد تشخیص علی الراس درآمدمشمول مالیات تلقی می گردد.

  ماده 152– قرائن مالیاتی عبارتست از:
  عواملی که در هررشته از مشاغل با توجه به موقعیت شغلی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات بطور علی الراس به کار می رود و فهرست آن به شرح زیر می باشد:
   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 5 آذر 1396
  اطلاعیه تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات مربوط به فصول بهار، تابستان و پاییز سال 1396

  اطلاعیه تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات مربوط به فصول بهار، تابستان و پاییز سال 1396

  بر اساس بخشنامه شماره 12926/200 مورخ 13/08/1396 سازمان  امور مالیاتی کشور  و موافقت وزیر محترم اقتصادی و دارایی هامش نامه پیشنهاد، در اجرای  اختیارات تبصره 3 ماده 10 آیین نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب 1394/04/31 مهلت ارسال اطلاعات فهرست معاملات فصول بهار، تابستان و پاییز سال 1396 تا نیمه اردیبهشت ماه سال 1397 (1397/02/15) تمدید می می شود.

   به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 1 آذر 1396
  استرداد اضافه پرداختی مالیات حقوق به چه صورت است ؟

  استرداد اضافه پرداختی مالیات حقوق به چه صورت است ؟

   مطابق ماده 87 ق.م.م :

      درصورتی که مالیات حقوق بیش از اندازه قانونی پرداخت شده باشد در صورتی مسترد می شود که :

  ▫️درخواست کتبی حقوق بگیر در فاصله پایان تیر ماه تا پایان سال بعد به واحد مالیاتی ارائه شود.

  ▫️حقوق بگیر بدهی مالیاتی قطعی شده نداشته باشد.

  اداره امور مالیاتی موظف است ظرف سه ماه از تاریخ درخواست استرداد ، موضوع را بررسی و درصورت احراز اضافه پرداختی و نداشتن بدهی قطعی  دیگر در آن اداره امور مالیاتی از محل وصولی‌های جاری مالیات اضافه پرداختی را مسترد نماید....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 19 آبان 1396
  جرایم متعلقه ماده 169 مکرر ق.م.م شامل چه مواردی می باشد؟

  جرایم متعلقه ماده 169 مکرر ق.م.م شامل چه مواردی می باشد؟

  جرائم کلی  صورت معاملات فصلی به شرح زیر می باشد

  1. در صورت عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه ای معادل ده درصد (10%) مبلغ مورد معامله ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهند بود.
  2. عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه ای معادل یک درصد (1%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود.
  3. استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بردرآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.
  4. در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری و فروشنده نسبت به اجرای تکلیف قانونی خود مبنی بر تکمیل فرم امتناع و ارسال آن به اداره امور مالیاتی خود اقدام نماید خریدار با توجه به مسئولیت تضامنی مشول جریمه ای معادل 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود.
  5. عدم ارائه صورتحسابهای مربوط به خریدهای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای "الف" و"ب" ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست ماموران مالیاتی قرار گیرد مشمول جریمه ای معادل 10% مبلغ صورتحسابهای ارائه نشده خواهد بود.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.