لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

مالیات • 20 بهمن 1395
  نگاهي به ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي در قانون ماليات هاي مستقيم

  نگاهي به ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي در قانون ماليات هاي مستقيم

  ماليات بر درآمد شرکت ها از جمله مهمترين پايه هاي مالياتي است که بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي مورد نياز دولت ها در سراسر جهان را تامين مي کند. در ايران نيز اين نوع ماليات که در اصطلاح ماليات بر درآمد اشخاص حقوقي خوانده مي شود، بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي دولت را تامين مي کند. از اين رو در قانون ماليات هاي مستقيم توجه خاصي به اين پايه مالياتي شده است.
  بر اساس ماده 105 قانون ماليات هاي مستقيم، جمع درآمد شرکت ها و درآمد ناشي از فعاليت هاي انتفاعي ساير اشخاص حقوقي که از منابع مختلف در ايران يا خارج از ايران تحصيل مي شود، پس از وضع زيان هاي حاصل از منابع غيرمعاف و کسر معافيت هاي مقرر، مشمول ماليات به نرخ بيست و پنج درصد خواهد بود. اين در حالي است که نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها در ساير کشورهاي جهان به مراتب بيشتر است. بالاترين نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها در جهان متعلق به کشور امارات متحده عربي (55 درصد) است. اين نرخ در نزديک به 60 کشور جهان نيز بيش از 25 درصد است.
  قانون ماليات هاي مستقيم در جمهوري اسلامي ايران علاوه بر نرخ مالياتي نسبتاً پاييني که براي شرکت ها و اشخاص حقوقي تعيين کرده، مشوق هاي ديگري نيز براي اين گروه از فعالان اقتصادي پيش بيني کرده است. بر اساس تبصره 7 ماده 105 قانون ماليات هاي مستقيم که در اصلاحيه سال 1394 بدان افزوده شده است، اگر درآمد ابرازي مشمولين اين نوع از ماليات نسبت به درآمد ابرازي آنها در سال گذشته 10 درصد افزايش داشته باشد، نرخ ماليات بر درآمد شرکت ها براي آنها حداقل يک واحد درصد و حداکثر پنج واحد درصد کاهش خواهد يافت. البته شرط قانونگذار براي دريافت اين تخفيف مالياتي اين است که مودي مي بايست بدهي مالياتي سال قبل خود را تسويه کرده باشد و اظهارنامه مالياتي مربوط به سال جاري خود را نيز در مهلت اعلام شده از سوي سازمان امور مالياتي ارائه کرده باشد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 6 بهمن 1395
  سقف معافیت مالیات حقوق ۹۶ به دو میلیون تومان افزایش یافت

  سقف معافیت مالیات حقوق ۹۶ به دو میلیون تومان افزایش یافت

  علی کاظمی اظهار کرد: پیش از این دولت پیشنهاد کرده بود که سقف معافیت مالیاتی برای کارکنان دولت ماهانه ۱.۵ میلیون تومان تعیین شود که با مصوبه امروز کمیسیون تلفیق سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت تا دو میلیون تومان در ماه افزایش یافت.

  به گفته وی، به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۹۶ مبلغ ۲۴۰ میلیون ریال در سال تعیین می‌شود.

 • 1 بهمن 1395
  نقش معافیت مالیاتی در رونق کسب و کار

  نقش معافیت مالیاتی در رونق کسب و کار

  محيط کسب و کار در حقيقت مجموعه‌اي از عوامل است که بر عملکرد بنگاه‌ها تأثير مي‌گذارد و مدير نمي‌تواند آ ن را به راحتي تغيير دهد و چنانچه محيط کسب و کار بهبود پيدا نکند بهبود عملکرد بنگاه‌ها و رشد بخش خصوصي و فعاليت‌هاي متکي بر کارآفريني رخ نمي‌دهد.

  در دنياي امروز کسب و کار و عوامل مؤثر بر آن نقش تأثير گذاري در اقتصاد کشورها دارد تا جايي که بهبود در فضاي کسب و کار به عنوان يک راهبرد اقتصادي درنظر گرفته شده است. رکود موجود و اجتناب ناپذير سبب ضعف در اين بخش شده و اتخاذ سياستگذاري ها و تمهيدات مناسب براي رشد و تقويت در اين زمينه را ضروري مي‌سازد. بهبود فضاي کسب و کار تقويت مزيت‌هاي رقابتي و درنتيجه رشد اقتصادي را درپي خواهد داشت. براي فراهم کردن فرصت‌هاي بيشتر دولت‌ها مي‌کوشند تا جايي که ممکن است از لحاظ قانوني، وضعيت مالي اين بخش را تقويت کنند. يکي از عوامل مهم براي ارتقاي فضاي کسب و کار توجه به مبحث ماليات مي‌باشد تا به اين وسيله بتوان با اتخاذ سياست‌هاي مناسب شرايطي براي بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي مهيا کرد. محيط کسب و کاري که برپايه روش‌هاي اصولي پي ريزي شده است حاصل سلامت اقتصاد و اتخاذ سياست درست کشورها بوده و دستاورد آن نتايج مثبت اقتصادي مانند صادرات مفيد، رشد اقتصادي و توسعه صنعتي مي‌باشد. در حقيقت دولت‌ها با تنظيم سياست‌هاي مالياتي نقش مهمي را در اقتصاد کشور برعهده دارند. به عنوان مثال با تغيير نرخ ماليات اقتصاد متعادلي را پايه گذاري مي‌کنند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 28 دی 1395
  حقوق و امتیازات مودیان مالیاتی

  حقوق و امتیازات مودیان مالیاتی

  با عنايت به اينکه موديان مالياتي به عنوان ذينفعان اصلي و از سرمايه هاي ارزشمند سازمان امور مالياتي کشور محسوب گرديده و تمکين داوطلبانه آنان از تکاليف قانوني خود، موجب کارايي نظام مالياتي و نيز ارتقاء جايگاه اجتماعي سازمان امور مالياتي کشور مي گردد. از اينرو تحقق اين امر در گرو آشنا سازي موديان با حقوق قانوني خويش و جلب اعتماد آنان نسبت به پايبندي تمامي ارکان نظام مالياتي به رعايت اين حقوق مي باشد. بر همين اساس و در اين بررسي تلاش مي شود با مطالعه اصول برگرفته از قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، قانون مالياتهاي مستقيم، ماليات بر ارزش افزوده، و قانون تجارت به مهمترين و برجسته ترين حقوقي که براي موديان مالياتي در نظر گرفته شده است، اشاره گردد.

  در سالهاي اخير بررسي ها و مطالعات گسترده اي پيرامون حقوق موديان در بخشهاي مختلف سازمان و نيز توسط صاحبنظران و کارشناسان بعمل آمده است که اصول مطروحه در ذيل بخشي از تلاشهاي آنان مي باشد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 29 آذر 1395
  عدالت مالیاتی

  عدالت مالیاتی

  افزایش عدالت مالیاتی با مالیات الکترونیک محقق می شود .

  مديرکل امور مالياتي استان مازندران در شصت و دومين جلسه کميته پياده‌سازي سامانه يکپارچه مالياتي گفت: ماليات الکترونيک سبب افزايش عدالت مالياتي مي‌شود.

  به گزارش رسانه مالياتي ايران؛ علي‌اکبر حمزه‌اي، مديرکل امور مالياتي مازندران، ضمن بررسي روند اجرايي چگونگي عملکرد اقدامات اداره ETAX در مرکز استان از آمادگي اداره کل امور مالياتي استان در اخذ اظهارنامه الکترونيکي ارزش افزوده فصل پائيز 95 خبر داد.

  وي از مؤديان مالياتي مشمول ماليات بر ارزش افزوده استان که طي هفت مرحله توسط سازمان امور مالياتي کشور فراخوان شده‌اند خواست تا با آمادگي کامل نسبت به درج اطلاعات صحيح خويش در سامانه WWW.ETAX.IR اقدام نمايند.

  مديرکل امور مالياتي مازندران به همکاران خويش تأکيد نمود که با دقت و سرعت نسبت به تشخيص ماليات و درنتيجه ابلاغ صحيح اوراق تشخيص، قطعي و مطالبات و همچنين وصول ماليات جاري و معوقات اقدام نمايند.

 • 26 آذر 1395
  نظارت در قوانین جدید مالیاتی

  نظارت در قوانین جدید مالیاتی

  اگرچه در مقوله توسعه و رشد جوامع مختلف مولفه هاي گوناگوني ايفاي نقش مي کنند، اما توجه به مولفه هاي اقتصادي و تلاش در راستاي رشد و ارتقاي شاخصه هاي مالي و پولي از جمله عوامل کليدي و پر رنگ در جهت توسعه کشورها به حساب مي آيند. 

  بر اين اساس سعي و ممارست دولتمردان و رجال اقتصادي هر کشور در تسهيل فرآيندهاي توليدي و افزايش سرعت چرخ هاي اقتصادي از جمله عوامل بديهي در پويايي نظام اقتصادي مي باشد. در اين ميان ماليات به عنوان يکي از اصلي ترين اهرم هاي موجود در بخش هاي خرد و کلان اقتصاد نقش بسزايي در تسريع رشد اقتصاد داشته و امروزه کمتر کشوري است که آن را به عنوان ستون مستحکم اقتصادي قبول نداشته باشد.

  اما آنچه که در خصوص ماليات و اثرات شگرف آن کمتر مورد توجه کارشناسان و صاحب نظران اقتصادي قرار گرفته است، نقش اين عامل کليدي اقتصاد در روند شفافيت اقتصادي و مبارزه با فساد مالي در سيستم هاي پولي و بانکي هر کشور مي باشد. ماليات به عنوان يکي از مهم ترين منابع مالي دولت در جهت رفع نيازهاي شهروندان و تامين بودجه کشور توانسته اثرات چشمگيري در روند فعاليت هاي جاري يک کشور داشته باشد. اما نقش آن در شفاف سازي اقتصادي از جمله تاثيرات بسيار مهم در پويايي نظام هاي اقتصادي مي باشد.

 • 16 آذر 1395
  مجازات فرار مالیاتی متخلفین

  مجازات فرار مالیاتی متخلفین

  برای جلوگیری از فرار مالیاتی متخلفین قوانین ویژه ای برای برخورد با این موارد در نظر گرفته شده است که در زیر بصورت کامل آورده شده است .

  بدون ترديد بهره‌مندي از يک قانون منسجم با ضمانتهاي اجرايي قوي در مقابله با جرائم مالياتي به بهبود عملکرد نظام مالياتي کمک قابل توجهي مي‌کند. به طور قطع تقويت نظام کيفري حاکم بر رفتارهاي مالي و مالياتي و برطرف نمودن خلأها و نارسايي‌هاي اين حوزه ما را در دستيابي به اهداف تعيين شده در سند چشم‌انداز و سياست‌هاي کلان اقتصادي به ويژه در تحقق سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي ياري مي‌کند.

  به جرات مي توان گفت تلاش براي مبارزه با جرايم و تخلفات مالياتي و فراهم کردن زمينه تحقق عدالت مالياتي از شالوده‌‏هاي مهمي است که قانون ماليات‏هاي مستقيم بر آن استوار شده است. نظارت دقيق بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي که خود از مهمترين الزامات مبارزه با جرايم و تخلفات مالياتي است، از جمله امور مهمي است که قانونگذار به اهميت آن در تامين و تحقق درآمدهاي مالياتي واقف بوده است.

  بر اساس ماده 181 اصلاحيه قانون ماليات‏‌هاي مستقيم به منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک موديان اعم از دستي و ماشيني با هدف نظارت بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي، واحدي تحت عنوان بازرسي مالياتي در سازمان امور مالياتي ايجاد مي شود

  بر اين اساس سازمان امور مالياتي کشور مي تواند به منظور نظارت بر اجراي قوانين و مقررات مالياتي هيات هايي مرکب از سه نفر را.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 12 آذر 1395
  تلاش سازمان مالياتي براي تقويت بسترهاي فرهنگي پرداخت ماليات

  تلاش سازمان مالياتي براي تقويت بسترهاي فرهنگي پرداخت ماليات

  در هر سرزمين و جامعه اي مردم و دولت دو طرف نظام مالياتي هستند. براي اينکه نظام مالياتي با حداکثر کارآمدي و اثربخشي همراه شود بايد هر دو طرف از يکديگر شناخت جامعي داشته باشند و به طور مستقيم و غير مستقيم بتوانند رفتار يکديگر را ارزيابي و اعتمادسازي کنند. برآيند شناخت ها و اعتمادسازي به افزايش دانايي شهروندان حقيقي و حقوقي در زمينه ارزيابي به اهميت ماليات و ضرورت پرداخت آن منجر مي شود که اصطلاحا به آن فرهنگ مالياتي مي گويند.

  بنابراين بايد مردم درباره نحوه دريافت عادلانه ماليات و همچنين هزينه کردن آن، اطلاعات و شناخت شفافي داشته باشند. در اين زمينه دولت هم بايستي اطلاع رساني کند و به مردم اعلام شود که چرا بايد ماليات بپردازند و مالياتي که گرفته مي شود به چه مصارفي مي رسد. اين اصل را مي بايست با تبليغات فرهنگي از طريق رسانه هاي گروهي به نحوي که براي عموم مردم قابل درک باشد، به مرحله اجرا درآورد. لذا اگر به دنبال توسعه اقتصادي – اجتماعي هستيم مي بايست اين امر با مشارکت عمومي صورت بگيرد. 

  آشنايي مردم از چگونگي به مصرف رساندن وجوه ماليات در پروژه ها و هزينه هاي عمومي و ايجاد نظام مالياتي مدون براي شناخت منابع درآمد ، از راه هاي اشاعه فرهنگ مالياتي است......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.