حسابداری

 • 18 خرداد 1396
  اخذ مالیات ازساخت‌ و فروش ساختمان تصویب شد

  اخذ مالیات ازساخت‌ و فروش ساختمان تصویب شد

  با تصویب هیئت وزیران، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان (عرصه و اعیانی) در سال ۹۵حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود.

  دولت این تصمیم را با توجه به انقضای یک سال از تاریخ اجرای قانون مالیات‌های مستقیم و به‌منظور رفع مشکلات اجرایی ذی‌نفعان موضوع اتخاذ کرد.
  همچنین به‌موجب این تصمیم، ارزش روز زمین در زمان فروش ساختمان احداث‌شده از ارزش روز فروش ساختمان کسر و مابقی آن در درآمد مشمول مالیات لحاظ می­‌شود.

  این تصمیم شامل ساختمان­‌هایی خواهد شد که از اول سال ۱۳۹۵ پروانه ساختمانی اخذ کرده‌اند و شامل ساختمان­هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴ پروانه ساختمان اخذ شده و حتی اتمام ساختمان نیز بعد از سال ۹۴ باشد، نمی­‌شود و ساختمان­‌هایی که پروانه ساخت آنها قبل از سال ۱۳۹۴ باشد، صرفاً مشمول مالیات نقل و انتقال خواهد بود.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

   

 • 13 خرداد 1396
  نکات مهم مرتبط با ترازنامه و یادداشت های توضیحی صورتهای مالی

  نکات مهم مرتبط با ترازنامه و یادداشت های توضیحی صورتهای مالی

  1-ترازنامه اطلاعاتی را ارائه می کندکه به وسیله آن میتوان:

  الف) نرخ بازده دارایی ها و نرخ بازده حقوق مالکانه را محاسبه کرد.

  ب) ساختار سرمایه واحد تجاری را مورد ارزیابی قرارداد .

  ج) وضعیت نقدینگی ،توانایی باز پرداخت تعهدات وانعطاف پذیری مالی واحد تجاری را مورد تجزیه و تحلیل قرارداد.

  2- محدودیت های تراز نامه عبارتند از:

  الف) عدم انعکاس ارزش جاری واحد تجاری

  ب)حذف برخی ازاقلام بدلیل مشکلات اندازه گیری

  ج)استفاده از قضاوت وبرآورد در تعیین برخی از اقلام

  3- طبق استانداردهای حسابداری ، تراز نامه باید حداقل شامل 12 قلم اصلی به شرح زیر باشد:

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 • 11 خرداد 1396
  راز میلیونر شدن حسابدارن چیست؟

  راز میلیونر شدن حسابدارن چیست؟

  به نام خدای بی همتا و سلام به شما کاربران عزیز ، مطلب امروز من یک نکته است . نکته ای که ضریب اطمینان بالایی دارد و اگر واقعاً دوستان و علاقمندان رشته حسابداری به آن توجه کنند ، به خوبی می توانند به یک فرد حرفه ای تبدیل شوند. در بخش های قبلی  مطالب بسیار زیادی در مورد اعتماد به نفس ، مطالعه و تلاش شبانه روزی وداشتن هدف برای رسیدن به موفقیت ارائه نمودیم ، کافی است کلمه موفقیت در حسابداری را در قسمت جستجوی سایت تایپ کنید ، تا مطالب و عناوین ارائه شده در این زمینه ها را مطالعه کنید.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

   

 • 11 خرداد 1396
  حسابداری معاملات ارزی

  حسابداری معاملات ارزی

  یکی دیگر از بخش های مهم مباحث جاری در حسابداری ، به نام حسابداری معاملات ارزی . هنگامی که یک معامله ارزی انجام می شود ، از نرخ روز ارز در تاریخ انجام معامله برای ثبت آن استفاده می شود به عنوان مثال فرض کنید شرکت پرشین در اول شهریور ماه ۱۳۸۸ ماشین آلای را به مبلغ ۵۰۰,۰۰۰ یورو از کشور آلمان خریداری کرده است . 

  نرخ یورو در این تاریخ ۱۲,۱۰۰ ریال می باشد. بدین ترتیب شرکت پرشین این خریدرا اینطور ثبت می کند : ماشین آلات ۶۰۵۰ (بدهکار) و حسابهای پرداختنی ارزی ( یورو) ۶۰۵۰ ( بستانکار) .

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 10 خرداد 1396
  ۹ نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  ۹ نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  نکته  شماره ۱

  چنانچه ثبت عملیات فروردین ماه و تراز افتتاحیه قبل از تاریخ پلمپ دفاتر قانونی باشد آیا اشکالی دارد چنانچه شرکت ۱۰۰% متعلق به دولت باشد چه حکمی دارد؟
  ج – هرگونه ثبت عملیات در دفاتر بایستی بعد از پلمب دفاتر صورت گیرد و از این بابت تفاوتی بین شرکتهای دولتی و خصوصی وجود ندارد.چنانچه عملیاتی در دفاتر پلمب شده به تاریخ قبل از پلمب ثبت گردد مشمول مقررات تاخیر ثبت و پلمب خواهد بود.

  نکته  شماره ۲

  آیا در مواردی که عملیات بطور کامل در دفاتر قانونی ثبت می­گردد ولی اسناد با کامپیوتر صادر می‌گردند مودی مکلف به تسلیم گزارش سه ماهه می‌باشد یا خیر؟

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید. 

 • 10 خرداد 1396
  دستورالعمل انبارگردانی

  دستورالعمل انبارگردانی

  الف – مرحله قبل از آغاز شمارش

  ۱- انبارگردانی موجودیهای جنسی از ساعت …….. صبح مورخ ……/………/…….۱۳ آغاز و در ساعت…………… مورخ ……/………/…….۱۳ خاتمه می یابد .

  ۲- مسئول انبار گردانی قبلا انبار را مورد بازدید قرارداده ودرصورت وجود اشکال درهرزمینه ( چیدمان والصاق تگ کالا ؛ امکانات موردنیاز و…) قبل از شروع عملیات شمارش ؛ موارد مشاهده شده را با مسئولین مربوطه حل نماید.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

   

 • 9 خرداد 1396
  ۳ توصیه مهم برای راه اندازی شرکت حسابداری!

  ۳ توصیه مهم برای راه اندازی شرکت حسابداری!

  به نام خدا و سلام به کاربران و دوستان عزیز ، شاید راه اندازی یک شرکت مستقل و بزرگ با کارمندان بسیار زیاد رویای برخی از علاقمندان به دنیای حسابداری باشد و مطمئناً افرادی اقدام به چنین حرکتهایی می کنند که تواناییهای خودشان را دست کم نگرفته و هر روز در جهت بروزرسانی اطلاعات گام موثری را بر می دارند .

  تاسیس شرکت حسابداری و انجام مراحل قانونی ان در چند روز و چند هفته امکان پذیر است و با سرمایه کمی شما میتوانید یک محل کوچک با تجهیزات نسبتاً کمی کار خود را شروع کنید. تا اینجا شما تنها تلاش برای مکان و امکانات شرکت خود داشته اید و هنوز فعالیت تخصصی خود را شروع نکرده اید. حرکت اصلی بعد از افتتاح دفتر کار شما می باشد.

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 17 اردیبهشت 1396
  انواع حساب های تفصیلی

  انواع حساب های تفصیلی

  همانطور که میدانید ،جهت استفاده از حساب های تفصیلی باید بین این نوع حسابها و سرفصل ها ی حسابداری ارتباط برقرار شود.بر اساس تعداد سرفصل هایی که هر حساب تفصیلی با آن مرتبط می باشد می توان 3 گروه حساب تفصیلی تعریف نمود. این گروه ها شامل تفصیلی شناور، تفصیلی یکتا و تفصیلی آزاد می باشد که شرح هریک به شرح ذیل می باشد
  نکته :
  1-در برخی از نرم افزارها ممکن است این نوع تفصیلی ها با نام های متفاوتی وجود داشته باشند که کارکرد همه آنها یکسان می باشد .
  2-امکان ایجاد حساب تفصیلی و همین طور امکان ارتباط آن با سرفصل حسابداری در برخی از نرم افزارها وجود ندارد و یا باید جداگانه خریداری شود...

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .