حسابداری

 • 10 خرداد 1396
  ۹ نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  ۹ نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  نکته  شماره ۱

  چنانچه ثبت عملیات فروردین ماه و تراز افتتاحیه قبل از تاریخ پلمپ دفاتر قانونی باشد آیا اشکالی دارد چنانچه شرکت ۱۰۰% متعلق به دولت باشد چه حکمی دارد؟
  ج – هرگونه ثبت عملیات در دفاتر بایستی بعد از پلمب دفاتر صورت گیرد و از این بابت تفاوتی بین شرکتهای دولتی و خصوصی وجود ندارد.چنانچه عملیاتی در دفاتر پلمب شده به تاریخ قبل از پلمب ثبت گردد مشمول مقررات تاخیر ثبت و پلمب خواهد بود.

  نکته  شماره ۲

  آیا در مواردی که عملیات بطور کامل در دفاتر قانونی ثبت می­گردد ولی اسناد با کامپیوتر صادر می‌گردند مودی مکلف به تسلیم گزارش سه ماهه می‌باشد یا خیر؟

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید. 

 • 10 خرداد 1396
  دستورالعمل انبارگردانی

  دستورالعمل انبارگردانی

  الف – مرحله قبل از آغاز شمارش

  ۱- انبارگردانی موجودیهای جنسی از ساعت …….. صبح مورخ ……/………/…….۱۳ آغاز و در ساعت…………… مورخ ……/………/…….۱۳ خاتمه می یابد .

  ۲- مسئول انبار گردانی قبلا انبار را مورد بازدید قرارداده ودرصورت وجود اشکال درهرزمینه ( چیدمان والصاق تگ کالا ؛ امکانات موردنیاز و…) قبل از شروع عملیات شمارش ؛ موارد مشاهده شده را با مسئولین مربوطه حل نماید.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

   

 • 9 خرداد 1396
  ۳ توصیه مهم برای راه اندازی شرکت حسابداری!

  ۳ توصیه مهم برای راه اندازی شرکت حسابداری!

  به نام خدا و سلام به کاربران و دوستان عزیز ، شاید راه اندازی یک شرکت مستقل و بزرگ با کارمندان بسیار زیاد رویای برخی از علاقمندان به دنیای حسابداری باشد و مطمئناً افرادی اقدام به چنین حرکتهایی می کنند که تواناییهای خودشان را دست کم نگرفته و هر روز در جهت بروزرسانی اطلاعات گام موثری را بر می دارند .

  تاسیس شرکت حسابداری و انجام مراحل قانونی ان در چند روز و چند هفته امکان پذیر است و با سرمایه کمی شما میتوانید یک محل کوچک با تجهیزات نسبتاً کمی کار خود را شروع کنید. تا اینجا شما تنها تلاش برای مکان و امکانات شرکت خود داشته اید و هنوز فعالیت تخصصی خود را شروع نکرده اید. حرکت اصلی بعد از افتتاح دفتر کار شما می باشد.

  به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 • 17 اردیبهشت 1396
  انواع حساب های تفصیلی

  انواع حساب های تفصیلی

  همانطور که میدانید ،جهت استفاده از حساب های تفصیلی باید بین این نوع حسابها و سرفصل ها ی حسابداری ارتباط برقرار شود.بر اساس تعداد سرفصل هایی که هر حساب تفصیلی با آن مرتبط می باشد می توان 3 گروه حساب تفصیلی تعریف نمود. این گروه ها شامل تفصیلی شناور، تفصیلی یکتا و تفصیلی آزاد می باشد که شرح هریک به شرح ذیل می باشد
  نکته :
  1-در برخی از نرم افزارها ممکن است این نوع تفصیلی ها با نام های متفاوتی وجود داشته باشند که کارکرد همه آنها یکسان می باشد .
  2-امکان ایجاد حساب تفصیلی و همین طور امکان ارتباط آن با سرفصل حسابداری در برخی از نرم افزارها وجود ندارد و یا باید جداگانه خریداری شود...

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 6 اردیبهشت 1396
  دوره آموزشی حسابداری تکمیلی

  دوره آموزشی حسابداری تکمیلی

  با توجه به رشد روز افزون علم و آموزشهای کوتاه مدت ، مرکز توسعه آموزشهای حسابداری بیست با هدف بالا بردن سطح علمی و کمک به تحقق این امر دوره آموزشی حسابداری تکمیلی را طراحی و در دسترس علاقمندان قرار داده است . در این خصوص و با توجه به اهمیت آموزشی حسابداری تکمیلی ، این دوره به صورت عمومی و مجازی برگزار می گردد و بسته آموزشی دوره حسابداری تکمیلی  با توجه به امکانات و نیاز دانشپذیران به صورت پستی و سامانه یادگیری الکترونیکی عرضه می شود.
  دوره حسابداری تکمیلی با مدرک معتبر....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 28 فرودین 1396
   متوسط درآمد سالانه‌ی حسابداران در امریکا و ایران

  متوسط درآمد سالانه‌ی حسابداران در امریکا و ایران

  درآمد سالانه‌ی حسابداران در امریکا بالغ بر 50 هزار دلار است. در گزارشی که اخیراً پایگاه جست‌وجوی کار Indeed.com منتشر کرده، به تعدادی از فرصت‌های شغلی موجود برای حسابداران در ایالات متحده آمریکا ، بالاترین میزان حقوق و دستمزد یک حسابدار در این فرصت‌های شغلی و اطلاعات موجود پیرامون هر یک، اشاره شده است.
  -به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران از وب‌سایت انجمن حسابداران رسمی امریکا، در این گزارش که از 10 شهر برتر در ایالات متحده، برای حسابداران در سال 2017 نام برده شده است، شهر آتلانتا در ایالت جورجیای آمریکا رتبه‌ی اول را با متوسط درآمد سالیانه‌ی 52 هزارو 312 دلار و وجود حدود 11هزار و 775 شغل حسابداری در هر یک میلیون نفر به خود اختصاص داده است. در مقام دوم شهر شارلوت ایالت کاریلونای شمالی ، با متوسط درآمد سالیانه 52 هزارو 214 دلار و وجود 8316 فرصت شغلی حسابداری در هر یک میلیون نفر، قرار‌گرفته است. رتبه‌ی سوم متعلق به شهر سن خوزه در کالیفرنیا است، که با متوسط درآمد سالیانه 51092 دلار و 7601 فرصت شغلی برای حسابداران، ثبت شده است. رتبه های چهارم تا دهم به ترتیب به شهرهای، اس تی لوییس در ایالت میزوری، سیاتل در ایالت واشنگتن، بالتیمور بیست وششمین شهر بزرگ آمریکا، بوستن در ایالت ماساچوست، سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا، دیترویت در ایالت میشیگان و در آخر واشنگتن دی سی، تعلق گرفته است....

  به اد امه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 19 فرودین 1396
  16 دلیل تاثیر گذار در رد شدن دفاتر قانونی

  16 دلیل تاثیر گذار در رد شدن دفاتر قانونی

  براساس آیین نامه اجرایی مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری آنها ، دلیل تاثیر گذار در رد شدن دفاتر قانونی به شرح زیر می باشد:

  ۱٫در صورتی که دفاتر ارائه شده به نحوی از پلمپ خارج شده و یا فاقد یک یا چند برگ باشد .

  ۲٫عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی در دفاتر به شرط احراز

  ۳٫ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت در حاشیه

  ۴٫ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت بین سطور

  ۵٫تراشیدن و پاک کردن و محو کردن مندرجات دفاتر به منظور سوء استفاده

  ۶٫جای سفید گذاشتن بیش از حد معمول در صفحات و سفید ماندن تمام صفحه در دفتر روزنامه و دفتر مشاغل به منظور سوء استفاده

  ۷٫بستانکار شدن حسابهای نقدی و بانکی ، مگر اینکه حسابهای بانکی با صورت حساب بانک مطابقت نماید و یا بستانکار شدن حسابهای بانکی یا نقدی ناشی از تقدم و تاخر ثبت حسابها باشد که در اینصورت موجب رد دفاتر نیست .

  ۸٫تاخیر تحریر دفاتر روزنامه و مشاغل زاید بر حد مجاز مقرر در تبصره های ۲ و ۳ و ۴ ماده ۱۳ و تاخیر دفتر کل زاید بر حد مجاز مقرردر ماده ۱۴ و تاخیر تحریر زاید بر حد مقرر در ماده ۱۷ این آیین نامه .

  ۹٫عدم ثبت عملیات شعبه یا شعب در دفاتر مرکز طبق مقررات ماده ۱۵ این آیین نامه .

  ۱۰٫اشتباه حساب حاصل در ثبت عملیات موسسه در صورتیکه نسبت به اصلاح آن طبق مقررات تبصره ماده ۱۱ این آیین نامه اقدام نشده باشد .....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 5 بهمن 1395
  نحوه محاسبه عیدی و ثبت های آن

  نحوه محاسبه عیدی و ثبت های آن

  نحوه محاسبه عیدی :

  حقوق پایه+مزاياي مستمرتقسیم بر 365 ضربدر کارکرد هرفرد در سال جاری ضربدر 2

  مجموع یک ماه حقوق به عنوان عیدی و یک ماه حقوق به عنوان پاداش به شرط اینکه از دو برابر حداقل حقوق وزارت کار کمتر نبوده و از سه برابر حداقل حقوق وزارت کار بیشتر نباشد.

  نکته : به شرطی که مبلغ فوق از سقف پرداخت عیدی بالا نزند، سقف پرداخت عیدی عددی ثابت است که هرساله اعلام می گردد.

  سقف عیدی برای سال1395 مبلغ 24،360،000 ریال می باشد

  مبنای عیدی شامل حقوق پایه باضافه سایر مواردی مثل حق مسئولیت-حق جذب - فوق العاده شغل- حق سنوات - و موارد مشابه که بصورت ثابت در هر ماه به عنوان حقوق به فرد داده میشود.

  میزان حضور میزان روزهائی که فرد طی سال فعالیت و حضور داشته است که روزهای استعلاجی و بیماری جزء ایام فوق اضافه میشود.

  تبصره:کارفرما میتواند بالاتر از حد قانونی پرداخت نماید.و قوانین داخلی یک شرکت که فراتر از قانون است بصورت عرف خود قانون تلقی میشود.

  مالیات عیدی معمولا" پس ازکسر معافیت آن(معادل معافیت یکماه حقوق)بر اساس جدول 131 حقوق بصورت علی الحساب محاسبه وطبق جدول مالیاتی حقوق همان سال کسر و پرداخت میشود.توضیح اینکه در اسفند ما کل مالیات سال تعدیل خواهد شد توجه داشته باشید میزان معافیت به نسبت میزان حضور تعدیل میشود

  فایل اکسل محاسبه عیدی سال 95 ......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .