حسابداری

 • 5 بهمن 1395
  نحوه محاسبه عیدی و ثبت های آن

  نحوه محاسبه عیدی و ثبت های آن

  نحوه محاسبه عیدی :

  حقوق پایه+مزاياي مستمرتقسیم بر 365 ضربدر کارکرد هرفرد در سال جاری ضربدر 2

  مجموع یک ماه حقوق به عنوان عیدی و یک ماه حقوق به عنوان پاداش به شرط اینکه از دو برابر حداقل حقوق وزارت کار کمتر نبوده و از سه برابر حداقل حقوق وزارت کار بیشتر نباشد.

  نکته : به شرطی که مبلغ فوق از سقف پرداخت عیدی بالا نزند، سقف پرداخت عیدی عددی ثابت است که هرساله اعلام می گردد.

  سقف عیدی برای سال1395 مبلغ 24،360،000 ریال می باشد

  مبنای عیدی شامل حقوق پایه باضافه سایر مواردی مثل حق مسئولیت-حق جذب - فوق العاده شغل- حق سنوات - و موارد مشابه که بصورت ثابت در هر ماه به عنوان حقوق به فرد داده میشود.

  میزان حضور میزان روزهائی که فرد طی سال فعالیت و حضور داشته است که روزهای استعلاجی و بیماری جزء ایام فوق اضافه میشود.

  تبصره:کارفرما میتواند بالاتر از حد قانونی پرداخت نماید.و قوانین داخلی یک شرکت که فراتر از قانون است بصورت عرف خود قانون تلقی میشود.

  مالیات عیدی معمولا" پس ازکسر معافیت آن(معادل معافیت یکماه حقوق)بر اساس جدول 131 حقوق بصورت علی الحساب محاسبه وطبق جدول مالیاتی حقوق همان سال کسر و پرداخت میشود.توضیح اینکه در اسفند ما کل مالیات سال تعدیل خواهد شد توجه داشته باشید میزان معافیت به نسبت میزان حضور تعدیل میشود

  فایل اکسل محاسبه عیدی سال 95 ......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 30 دی 1395
  حسابداری فروش کالا

  حسابداری فروش کالا

  روش های فروش کالا

  واحدهای تجاری در جریان چرخۀ عملیاتی خود روش های مختلفی را برای فروش کالا به کار می گیرند، این روش ها ممکن است به صورت نقد، نسیه (اعتباری)، از طریق پیش دریافت، اقساطی و یا امانی انجام شود.فروش صرفاً به یکی از این روش ها محدود نمی شود و احتمال دارد به صورت ترکیبی از نقد و نسیه و یا نقدو اقساط انجام شود. در ادامه به تشریح روش های فروش پرداخته می شود.

  1 فروش نقد: هم زمان با تحویل کالا، وجه آن از مشتری دریافت می شود.

  2 فروش نسیه: هنگام تحویل کالا، مشتری تعهد میکند که وجه آن را در زمان معینی (با توافق طرفین)پرداخت کند.

  3 فروش از طریق پیش دریافت: اگر طبق قرارداد و قبل از تحویل کالا به مشتریان، مبلغی از آنان دریافت شود، به این مبلغ دریافت شده، پیش دریافت فروش میگویند که ممکن است معادل بخشی از بهای کالا ویا کل بهای آن باشد.....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 29 دی 1395
  خرید نرم افزار مالی

  خرید نرم افزار مالی

  نرم افزار های مالی تحلیلگر در پنج سطح مناسب برای شرکت های تولیدی ، بازرگانی ، خدماتی ، پیمانکاری و ....

  با توجه به بوجه شما در پنج پکیج مختلف قابل ارائه می باشد

  مهمترین ویژگی های نرم افزار مالی عبارت است از :

  • تعریف درختواره ای کدینگ حسابداری در 3 سطح (گروه کل- کل-معین(
  • یک سطح تفصیلی شناور( اشخاص، بانک ها،کالا و(
  • امکان جستجوی ویژه یک عنوان حساب در تمام سطوح
  • امکان چاپ کلیه گزارشات کدینگ بدون خروج و مراجعه به منوی گزارشات
  • امکان تنظیم جهت باز شدن خودکار لیست سر فصل ها در هنگام صدور سند در جهت بالا بردن سرعت عملکرد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 26 دی 1395
  روشهای خرید کالا

  روشهای خرید کالا

  روشهای متنوعی برای خرید کالاها در شرکت های بازرگانی بکار می رود که از جمله می توان به خرید نقد،خرید نسیه(اعتباری)، خرید از طریق پیش پرداخت ها و خرید اقساطی اشاره کرد.

  1) خرید نقد: هرگاه بهای کالای مورد معامله همزمان با تحویل کالا بصببورت نقد به فروشنده پرداختشود، خرید نقد انجام شده است.

  2) خرید نسیه( اعتباری): اگر پس از دریافت کالا، خریدار تعهد نماید که بهای کالای مورد معامله را درموعد معینی (مدت مورد توافق طرفین) به فروشنده پرداخت نماید، خرید نسیه انجام شده است.

  3) خرید از محل پیش پرداختها: ممکن است قبل از اینکه کالاخریداری و تحویل شرکت شود، کل بهای خرید و یا قسمتی از بهای آن پرداخت شود. در این حالت، خرید کالا از محل پیش پرداخت صورت گرفته است.

  4) خرید اقساطی: معاملهای است که در آن خریدار پس از دریافت کالا تعهد مینماید در سررسیدهای مشخصی بهای کالا را به صورت اقساط به فروشنده پرداخت نماید. ممکن است در خریدهای اقساطی بخشی از مبلغ همزمان با خرید کالا پرداخت و مابقی به صورت اقساط پرداخت شود.

 • 25 دی 1395
  روش های محاسبه استهلاک

  روش های محاسبه استهلاک

  استهلاک(Depreciation) به مفهوم کاهش ارزش یک دارایی ثابت بر اثر عواملی نظیر گذر زمان، فرسایش ناشی از کار، تغییر تکنولوژی و .. گفته می شود. در حسابداری دارایی ثابت، استهلاک از طریق سرشکن کردن و تخصیص ارزش ثبت شده دارایی به طریقی معقول( و پذیرفته شده) و منظم به دوره های استفاده از آن ادازه گیری و ثبت می شود. روش های متعارف محاسبه استهلاک دارایی های ثابت عبارت از روش مسقیم به سال، نزولی به درصد و مجموع سنوات است:
  1- مستقیم به سال: در این روش هر دارایی طی سنوات مشخصی به میزان ثابت در هر سال مستهلک می شود. مثلا دارایی به ارزش A ریال به صورت  مستقیم به سال با نرخ 10% هر سال معادل 10% از ارزش اولیه آن(A) مستهلک می شود.

  اکثر مؤسسات، به دلیل سهولت، از این روش استفاده می نمایند. در این روش، ارزش اسقاطی دستگاه از قیمت خرید آن کسر و بر تعداد سال های تقریبی عمر مفید آن تقسیم می شود تا هزینۀ استهلاک یک سال تعیین سال مستهلک گردد و ارزش n ريال خریداری شده است و پس از a گردد. اگر فرض کنیم دستگاهی به مبلغ هزینۀ استهلاک هر سال باشد، استهلاک سالانه دستگاه c ریال برآورد شده باشد و b اسقاطی یا قراضۀ آن عبارت است از...

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 5 دی 1395
  حسابداری دستی یا نرم افزار

  حسابداری دستی یا نرم افزار

  بیشتر دانشجویان حسابداری برای ورود به بازار کار باید به سوالی اساسی پاسخ دهند و آن اینکه بعد از 4 سال درس خواندن آیا می توانند در بازار کار بدون دغدغه فعالیت کنند و یا مجبور به گذراندن دوره های آموزشی نرم افزار هستند .

  خیلی ها اعتقاد دارن به اینکه با یه نرم افزار معمولی و ساده حسابداری میشه عملیات مالی یه شرکتی رو انجام داد ….

  خیلی ها هم اعتقاد دارن که امور مالی یه شرکت رو با یه نرم افزار خوش دستی که خودشون هم میتونن باهاش کار کنن به فرد مبتدی مالی میشه سپرد و ازش تو این زمینه استفاده کرد….

  در مورد درست بودن نظرات فوق نمیخوام چیزی بگم چون به نظر من هدف استفاده و سطح انتظارات ودانش استفاده کنندگان از گزارشات مالی در شرکتها و سازمانهای مختلف بسیار متنوع است.

  اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که برای فردی که میخواد تازه وارد بازار کار مالی بشه آموزش دستی حسابداری بعنوان گام اول مناسبتر هست یا آموزش نرم افزاری….  ؟؟؟

  بدیهیست فردی که یک حرفه یا دانش رو بصورت پایه ای یاد میگیره و اساس و بنیان اون علم را فرا میگیره قاعدتا قدرت و تسلط بیشتری نسبت به اون علم داره .دوستان زیادی رو میشناسم که با نرم افزارهایی مثل هلو و برلیان و رافع و…. کارمیکنن و مدتها هم تو این نرم افزارها تجربه دارن اما توانایی اونها در حدیه که فقط میتونن با کدهایی که از قبل تو سیستم ایجاد شده  کارکنن .اما در زمان ایجاد کد حساب جدید از تحلیل و شناسایی اینکه این حساب جدید باید در کجا و زیر مجموعه کدام حساب ایجاد بشه عاجز هستن و در مواقع خیلی زیادی هم دچار اشتباه میشن و درنهایت....

  به ادامه مطلب مراجعه نمایید

   

 • 27 آذر 1395
  صورت سرمایه

  صورت سرمایه

  صورت حساب سرمایه یکی از صورتهای مالی است و بیانگر خلاصه تغییراتی است كه در سرمایه یك واحد تجاری طی یك دوره مالی یا یكسال مالی روی می دهد .
  صورت حساب سرمایه با سرمایه اول دوره شروع شده در مرحله بعدی اگر مالكین شركت سرمایه گذاری مجدد در موسسه خود انجام داده باشند مبلغ این سرمایه گذاری به سرمایه اول دوره اضافه میشه همچنین اگر سود ویژه هم در طی همان دوره كسب كرده باشند مبلغ این سود نیز به سرمایه اول دوره اضافه می شود اما در ادامه اگر مالكین برداشتی از حساب شركت كرده باشند یا اینكه در طی دوره زیان ویژه داشته باشند ، این دو مبلغ از سرمایه اول دوره كسر می شود كه در نهایت به مبلغ سرمایه پایان دوره خواهیم رسید .
  پس به طور كلی تغییرات در سرمایه به دو صورت می باشند
  1- تغییراتی كه باعث افزایش در سرمایه اند        
  2- تغییراتی كه باعث كاهش در سرمایه اند
   همانطور كه متوجه شدید مبلغ سرمایه گذاری مجدد و سود ویژه باعث افزایش در سرمایه شده و مبلغ برداشت مالكین از حساب شركت و زیان ویژه باعث كاهش در حساب سرمایه می شوند .
   
  صورت سرمایه یك واحد خدماتی به طور كلی به صورت زیر تهیه میشود :....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 20 آذر 1395
  شیوه های تحصیل دارایی های ثابت

  شیوه های تحصیل دارایی های ثابت

  شیوه های تحصیل دارایی های ثابت عبارتند از 
  -    نقدی 
  -    نسیه (کوتاه مدت – بلند مدت )
  -    یکجا 
  -    صدور سهام 
  -    رایگان (اهدا)
  -    ساخت و تولید 
  -    معاوضه 


  تحصل دارایی ها بصورت نقدی 
  بهای تمام شده دارایی ،شامل بهای خرید و کلیه مخارجی است که پرداخت می شود تا دارایی به وضعیت قابل استفاده برسد ....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .