حسابداری

 • 8 مهر 1393
  ثبت حسابداری وام

  ثبت حسابداری وام

  درصورتي كه برای ضمانت وام دريافتي اسنادي رو پرداخت كردي جزء حساب هاي آماري (انتظامي ) ثبت خواهد شد . .
  جهت خرید خود سفته که مبلغ سه در هزار میباشد هزینه مالی انجام داده اید و در این سر فصل ثبت مینمائید مبلغ دیگر مبلغ درج شده در سفته است که این مبلغ را در حسابهای انتظامی ثبت نمائید و رابطه ای...

 • 4 مهر 1393
  ۹ نکته استاندارد درباره رد نشدن دفاتر قانونی

  ۹ نکته استاندارد درباره رد نشدن دفاتر قانونی

  رسش۱: چنانچه ثبت عملیات فروردین ماه و تراز افتتاحیه قبل از تاریخ پلمپ دفاتر قانونی باشد آیا اشکالی دارد چنانچه شرکت ۱۰۰% متعلق به دولت باشد چه حکمی دارد؟
  پاسخ: هرگونه ثبت عملیات در دفاتر بایستی بعد از پلمب دفاتر صورت گیرد و از این بابت تفاوتی بین شرکتهای دولتی و خصوصی وجود ندارد.
  چنانچه عملیاتی در دفاتر پلمب شده به تاریخ قبل از پلمب ثبت گردد مشمول مقررات تاخیر ثبت و پلمب خواهد بود.

  پرسش۲: آیا در مواردی که عملیات بطور کامل در دفاتر قانونی ثبت می­گردد ...

 • 29 شهریور 1393
  انواع ورشکستگی

  انواع ورشکستگی

  وَرشِکَستِگی حالت یک بازرگان یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شود و نتواند پیمان‌های بازرگانی خود را عملی کند.

  ورشکستگی و مقررات آن تنها دربرگیرنده بازرگانان می‌شود و چنانچه اشخاص عادی قادر به پرداخت بدهی خود نباشند اصطلاحاً به آنان «معسر» گفته می‌شود.

  شرکت‌های تجارتی چون بازرگان شناخته می‌شوند، مشمول مقررات ورشکستگی می‌شوند ولی شریکان و مدیران آن‌ها چون تاجر نیستند مشمول این مقررات نخواهند شد. برای تقسیم دارایی‌های ورشکسته، بستانکاران نسبت به هم حق تقدمی ندارد ولی در حالت معسر، هر بستانکاری که زودتر اقدام نماید به نتیجه خواهد رسید.

  ورشکستگی باید به موجب حکم دادگاه اعلام شود و تا زمانی که...

  به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 • 27 شهریور 1393
  9 نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  9 نکته بسیار مهم درباره نحوه نگهداری دفاتر

  نکته شماره ۱
  چنانچه ثبت عملیات فروردین ماه و تراز افتتاحیه قبل از تاریخ پلمپ دفاتر قانونی باشد آیا اشکالی دارد چنانچه شرکت ۱۰۰% متعلق به دولت باشد چه حکمی دارد؟
  ج – هرگونه ثبت عملیات در دفاتر بایستی بعد از پلمپ دفاتر صورت گیرد و از این بابت تفاوتی بین شرکت‌های دولتی و خصوصی وجود ندارد.چنانچه عملیاتی در دفاتر پلمپ شده به تاریخ قبل از پلمپ ثبت گردد مشمول مقررات تأخیر ثبت و پلمپ خواهد بود.
  نکته شماره ۲
  آیا در مواردی که عملیات به ...

 • 26 شهریور 1393
  اخلاق حسابداری

  اخلاق حسابداری

  حسابداري در دنياي پيشرفته اقتصادي امروز حرفه اي است حياتي، زيرا سامانه اقتصادي جاري بدون آن نمي تواند، وجود داشته باشد. برجستگي متمايز كننده حرفه حسابداري پذيرش مسووليت نسبت به عموم است.
  جامعه انتظارات فراواني از اهل اين حرفه دارد و مردم بايد به كيفيت خدمات پيچيده ارائه شده توسط حرفه حسابداري اعتماد داشته باشند. از اين رو اطلاعات ارائه شده توسط حسابداران بايد به طور قابل توجهي كارآمد، قابل اتكا، واقعي و بي غرضانه باشد، پس حسابداران نه تنها بايد واجد شرايط و صلاحيت حرفه اي باشند،...

 • 17 شهریور 1393
  نتایج نهایی کنکور سراسرسی 93

  نتایج نهایی کنکور سراسرسی 93

  دكتر خدايي معاون وزير ورييس سازمان سنجش اموزش كشوردر گفتگو با خبرنگاران  رسانه هاي جمعي  زمان اعلام نتايج ازمون سراسري سال 1393 را ساعت 8 صبح روز سه شنبه 18 شهريور ماه اعلام كرد داوطلبان مي توانند با مراجعه به پايگاه الكترونيكي سازمان به  نشاني  www.sanjesh.org  از نتايج  ازمون مطلع شوند 

 • 30 مرداد 1393
  حسابداری دولتی پارت 3 مراحل خرج

  حسابداری دولتی پارت 3 مراحل خرج

  مراحل انجام خرج:

  الف) تشخیص:

  عبارتست از تعین و انتخاب کالا و خدمات و سایر پرداختهایی که تحصیل یا انجام آنها برای نیل به اجرای برنامه های دستگاه اجرایی ضروری است.

  ب)تامین اعتبار:

  عبارتست از اختصاص دادن تمام یا قسمتی از اعتبار مصوب برای هزینه معین.

  ج)تعهد:

  عبارتست از ایجاد دین بر...

 • 28 مرداد 1393
  حسابداری دولتی پارت 2 تامین اعتبار

  حسابداری دولتی پارت 2 تامین اعتبار

  حسابداری دولتی عبارت است از مجموعه قوانین ، مقررات و روشها توام با دانش  حسابداری که ذیحساب های دستگاه های اجرای در رابطه با فعالیتهای مالی خود حسب مورد مکلف به رعایت و به کارگیری آن می باشند

  حال به ادامه مطلب می پردازیم .

  اعتبار:

  عبارت از مبلغی است که برای مصرف یا مصارف معینی به منظورنیل به اهداف واجرای برنامه های دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

  • اعتبارات جاری
  • اعتبارات عمرانی

  تخصیص اعتبار:

  عبارتست از تعیین حجم اعتباری که برای یک دوره معین در طی سال مالی به منظور انجام هزینه، در جهت اجرای برنامه ها و عملیات و سایر پرداختهای مورد لزوم هر یک از دستگاههای اجرایی از محل اعتبارات مصوب آنها ، توسط کمیته تخصیص ...