استفاده از شاخص جدید در تعیین دستمزد سال ۹۷

استفاده از شاخص جدید در تعیین دستمزد سال ۹۷

مدیر کل دفتر اقتصادی و حسابهای ملی مرکز آمار گفت: در سال آینده از یک معیار جدید به نام شاخص حقوق و دستمزد در تعیین مزد سالیانه استفاده می‌شود.
جواد حسین زاده در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با بیان اینکه فعلا مرکز آمار ایران عضو کارگروه تعیین مزد۹۶ نیست، گفت: بدنبال اجرای یک پروژه مشترک با وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی برای سامان دهی به وضعیت تعیین نرخ حقوق سالیانه کارگران هستیم.
حسین زاده ادامه داد البته هنوز این موضوع نهایی نشده است اما مذاکرات مقدماتی آن پیش رفته است.
مدیر کل دفتر اقتصادی و حسابهای ملی مرکز آمار با بیان اینکه  این مرکز  پیگیر طراحی شاخص حقوق و دستمزد است، گفت: در صورت به کار گیری این شاخص میتوان نگاه دقیق تر به تعیین مزد سالیانه کارگران داشت.
این مقام آماری کشور افزود، مباحث مطالعاتی این شاخص جدید در حال پیگیری میباشد و صحبتهای مشترکی نیز انجام شده و باید دید این موضوع چه زمانی به نتیجه می‌رسد. احتمال دارد این مطالعات در اواخر سال آینده به نتیجه رسیده و شاهد رونمایی از شاخصی جدید به غیر از شاخص سنتی CPI(تورم)باشیم.
مدیر کل دفتر اقتصادی و حسابهای ملی مرکز آمار با اشاره به اینکه  با به کار گیری شاخص حقوق و دستمزد، شاخص تورم حذف نخواهد شد ادامه داد،
در نقاط مختلف دنیا برای به قیمت روز تبدیل کردن حقوق و دستمزد از این شاخص  استفاده می‌شود و در صورتی که شاخص حقوق و دستمزد در کشوری طراحی نشده باشد از شاخص تورم استفاده می‌کنند.
حسینی در توضیح ویژگیهای این شاخص جدید تاکید کرد، یکی از ویژگیهای مهم این شاخص این است که کمک میکند آمارهای مرکز آمار ایران دامنه بیشتری را دربر بگیرد.
به گزارش تسنیم، پیش از این رسانه‌ها از تشکیل جلسات ابتدایی کمیته مزد، با دعوت از سه مرجع موسسه تغذیه و بانک مرکزی و مرکز آمار برای تعیین هزینه سبد معیشت سال آینده کارگران خبر داده بودند.

برای مشاهده اخبار تعیین دستمزد کارگران اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبارحداقل حقوق، دستمزد و مزایا اینجا کلیک کنید