اتحاد تشکل‌های کارگری درباره تعیین دستمزد و قانون کار

اتحاد تشکل‌های کارگری درباره تعیین دستمزد و قانون کار

یک فعال کارگری معتقد است که سه تشکل عالی کارگران پیرامون تعیین دستمزد، کار شایسته و قانون کار اتفاق نظر و اتحاد دارند و برای دستیابی به این اهداف تلاش‌های جدی انجام پذیرفته است.
فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌با بیان اینکه در هفته‌های گذشته کارگروه‌های تخصصی تعیین مزد سال ۹۶ کارگران برگزار نشده است، اظهار داشت: کمیته‌ای که سال‌هاست برای تشکیل به موقع آن برای به دست آوردن معیارهای مناسب با هدف تحقق بخشیدن به ماده ۴۱ قانون کار مورد بحث قرار می‌گیرد، اما هیچگاه این طور نبوده است.
وی افزود: در طول این سال‌ها و بعد از موضوع هدفمندی یارانه‌ها دستور جلسات با محوریت مباحثی همچون ضریب جینی، دهک‌های درآمدی، سبد معیشت، خط فقر و توانمندی مطرح می‌شود که در این میان صحبت‌ها بیشتر پیرامون سبد معیشتی خانوار و میزان نیاز روزانه افراد به مواد غذایی پررنگ‌تر شده است.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه صحبت از کالری، تنوع سبد مواد غذایی و بهره‌مندی کارگران از این سبد وظایف کارفرمایان و دولت را گوشزد می‌کند،‌گفت: صحبت از واقعی کردن دستمزد، تعیین سهم مواد اولیه در قیمت تمام شده کالا و امکان پس‌انداز کردن دستمزد در کنار بهره‌وری نیروی کار در زمان تعیین دستمزد مطرح می‌شود و قرار است با این ادبیات و شعارها قدرت چانه‌زنی نمایندگان کارگری کاهش یابد.
توفیقی تأکید کرد: در این شرایط به دلیل عدم هماهنگی‌ها از سوی وزارت کار فشارها بر دوش نمایندگان کارگران در شورای عالی کار و دو تشکل دیگر به عنوان مشاورین تشکل اصلی (شورای اسلامی کار)، بیشتر شده و به جای استفاده از تضارب آراء در راستای ایجاد فضای دموکراسی و انتقال اطلاعات در میان  دلسوزان جامعه کارگری برخی سودجویان برای عرضه خود از این فضا استفاده نادرست می‌کنند.
مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران با اشاره به اینکه تشکلات کارگری در موضوعاتی همانند دستمزد، اصلاحیه قانون کار، کار شایسته و سه‌جانبه‌گرایی اتفاق نظر دارند، گفت: همواره تشکل‌ها نشست‌ها و جلسات متعددی با همین محوریت برگزار می‌کنند که هماهنگی‌ها بیش از گذشته باشد.
وی گفت: موارد مورد اشاره جزء خط قرمز هر سه تشکل عالی کارگری بوده و اجتناب از تفرقه و به هم خوردن اتحاد در آنان همواره مد نظر مدیرانش است؛ موضوعی که همواره از سوی یکی از نمایندگان اصلی کارگران در شورای عالی کار بارها اعلام شده است. بنابر این به آن دسته از فعالانی که احساس می‌کنند با طرح مواردی امکان ایجاد خلل در تشکل‌ها را فراهم کنند، گوشزد می‌کنیم که امنیت جامعه کارگری و آبرومندی کارگران عزیز و فهیم چیزی نیست که با آن بازی راه‌ انداخت و از تنور آن آبی گرم کرد.
توفیقی گفت: باید بدانیم که کارگران که همواره در صحنه هستند فرق بین دلسوزان واقعی خود و غیرواقعی که در طول این سال‌ها هیچ دستاوردی نداشته‌اند را به خوبی درک می‌کنند.

برای مشاهده اخبار تعیین دستمزد کارگران اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبارحداقل حقوق، دستمزد و مزایا اینجا کلیک کنید