لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

حقوق و دستمزد • 7 اسفند 1395
  استفاده از شاخص جدید در تعیین دستمزد سال ۹۷

  استفاده از شاخص جدید در تعیین دستمزد سال ۹۷

  مدیر کل دفتر اقتصادی و حسابهای ملی مرکز آمار گفت: در سال آینده از یک معیار جدید به نام شاخص حقوق و دستمزد در تعیین مزد سالیانه استفاده می‌شود.
  جواد حسین زاده در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با بیان اینکه فعلا مرکز آمار ایران عضو کارگروه تعیین مزد۹۶ نیست، گفت: بدنبال اجرای یک پروژه مشترک با وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی برای سامان دهی به وضعیت تعیین نرخ حقوق سالیانه کارگران هستیم.
  حسین زاده ادامه داد البته هنوز این موضوع نهایی نشده است اما مذاکرات مقدماتی آن پیش رفته است.
  مدیر کل دفتر اقتصادی و حسابهای ملی مرکز آمار با بیان اینکه  این مرکز  پیگیر طراحی شاخص حقوق و دستمزد است، گفت: در صورت به کار گیری این شاخص میتوان نگاه دقیق تر به تعیین مزد سالیانه کارگران داشت.
  این مقام آماری کشور افزود، مباحث مطالعاتی این شاخص جدید در حال پیگیری میباشد و صحبتهای مشترکی نیز انجام شده و باید دید این موضوع چه زمانی به نتیجه می‌رسد. احتمال دارد این مطالعات در اواخر سال آینده به نتیجه رسیده و شاهد رونمایی از شاخصی جدید به غیر از شاخص سنتی CPI(تورم)باشیم....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 4 اسفند 1395
  اقلام سبد معیشت کارگران نهایی شد

  اقلام سبد معیشت کارگران نهایی شد

   به گزارش مهر فرامرز توفیقی با اشاره به جزئیات جلسه عصر دیروز کارگروه تخصصی مزد ۹۶ که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد گفت: در این جلسه سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کلیات مولفه‌های تاثیر گذار بر سبد معیشت خانوار به توافق رسیدند و تعداد و نوع اقلام سبد معیشت نیز در این جلسه با توافق سه گروه نهایی شد.
  رئیس کارگروه تعیین مزد مجمع نمایندگان کارگران ادامه داد: در جلسه دیروز قرار شد سه ضلع شرکای اجتماعی(دولت، کارگران، کارفرمایان)  با استناد به آمار مراجع ذی صلاح و عوامل موثر در سبد معیشت، محاسبات خود را تا هفته آینده انجام دهند و هزینه پیشنهادی سبد معیشت کارگران در جلسه هفته آینده نهایی شود.
  وی همچنین از تعیین میانگین تعداد یک خانواده کارگری در این جلسه خبرداد و اظهار کرد: با توجه به اینکه نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران که اخیرا صورت گرفت منتشر نشده است بنابراین در جلسه دیروز میانگین تعداد خانوار کارگری همان ۳.۵ نفر فعلی تعیین شد.
  توفیقی با بیان اینکه بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حداقل دستمزد سالانه باید با توجه به دو شاخص نرخ تورم و هزینه سبد معیشت مشخص شود گفت: هر ساله در زمان تعیین مزد سالانه موضوعات مربوط به اقلام و هزینه سبد معیشت کارگران مورد مناقشه سه ضلع شرکای اجتماعی بود که در کارگروه مزد امسال، فارغ از نگاه تک بُعدی به مزد، از ابتدا ملاک قرار گرفتن نقطه نظر علمی برای تعیین اقلام و سبد معیشت مورد توافق طرفین صورت گرفت تا پیش از تعیین مزد، سبد معیشت متناسب با واقعیات جامعه مشخص شود....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 3 اسفند 1395
  بررسی مقدماتی مزد ۹۶ امروز در اولین جلسه شورای عالی کار

  بررسی مقدماتی مزد ۹۶ امروز در اولین جلسه شورای عالی کار

  نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی کار با دستور کار دستمزد ۹۶ گفت: جبران فاصله حداقل دستمزد تا هزینه‌های زندگی امروز یکی از مهمترین خواسته‌های تشکل‌های کارگری محسوب می‌شود.
  ابوالفضل فتح‌اللهی، نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گفت: امروز اولین جلسه شورای عالی کار با حضور سه شرکای اجتماعی برگزار می‌شود که محور اصلی پیرامون دستمزد ۹۶ است.
  نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران درباره دستور جلسه این جلسه شورا گفت: بررسی مقدماتی تعیین مزد ۹۶ و چگونگی محاسبه آن دستور جلسه این جلسه شورا است.
  فتح‌اللهی با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار گفت: این ماده قانونی دو شاخص یعنی نرخ تورم و هزینه سبد معیشت را مد نظر دارد که هرساله در زمان تعیین دستمزد به مواردی مانند اقلام و هزینه سبد معیشت کارگران توجه می‌شود اما امسال فارغ از نگاه تک‌بعدی به مزد، با واقعیت‌های علمی سبد خوراکی‌ها و معیشت را بررسی می‌کنیم.
  وی درباره جلسه روز گذشته کمیته مزد گفت: کلیات روش محاسبه هزینه مواد غذایی در سبد خوراکی‌ها با حضور شرکای اجتماعی نهایی شد و مقرر شد در جلسه بعدی کمیته تخصصی مزد هر سه شرکای اجتماعی یعنی کارگری، کارفرمایی و دولت جدول محاسبه هزینه‌های سبد خوراکی را بیان کنند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 1 اسفند 1395
  حقوق کارگران باید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شود

  حقوق کارگران باید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شود

  نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس معتقد است حقوق و دستمزد کارگران باید به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد.
  فریده اولاد قباد درخصوص تذکر جمعی از نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهوری درباره دستمزد کارگران، گفت: «دستمزد کارگران درحال حاضر به میزان ۸۰۰ هزارتومان است که این مبلغ حداقل باید به ۹۰۰ تا یک میلیون تومان افزایش پیدا کند، بنابراین دراین خصوص تذکری به رئیس‌جمهوری داده شد تا مبنای حقوق و دستمزد کارگران که در حال حاضر زیر خط فقر قرار دارد افزایش پیدا کند.»
  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: «افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان ۹۰۰ تا یک میلیون تومان حداقل میزان درنظرگرفته شده برای حقوق این قشر ازجامعه است که با احتساب مواردی مانند حق مسکن و فرزند و توجه به مواردی مانند نرخ تورم و سبد معیشت، حقوق کارگران باید به میزان دو میلیون و۸ هزارتومان برسد.»...

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 30 بهمن 1395
  نادیده گرفتن هزینه خانوار در تعیین دستمزد کارگران

  نادیده گرفتن هزینه خانوار در تعیین دستمزد کارگران

  عضو فراکسیون کارگری مجلس گفت: امیدوارم حقوق و دستمزد بیش از ۲میلیون تومانی برای کارگران در نظر گرفته شود.
  به گزارش ایلنا، سهیلا جلودارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد درباره پیش بینی میزان حقوق و دستمزد سال آینده کارگران افزود: اگر حقوق پایه کارگران در سال ۹۵ مانند کارمندان دولت در سال آینده ۱۰درصد افزایش یابد تنها ۴۰ درصد حقوق قانونی کارگران در جامعه تامین خواهد شد.‏
  جلودارزاده افزود: براساس حداقل هزینه‌های سبدخانوار و افزایش تورم، حقوق ۲ میلیون و ششصد هزار تومانی به عنوان حق قانونی کارگران باید درنظر گرفته شود اما پایه حقوق کارگران در سال ۹۵ با افزایش ۱۰ درصدی در سال آینده تنها ۴۰ درصد حق قانونی کارگران را تامین می‌کند.‏
  وی ابراز امیدواری کرد: با نظارت دولت نمایندگان کارگری و کارفرمایی نرخ مناسبی برای افزایش حقوق در سال آینده تعیین کنند که حداقل بیش از ۶۰ درصد حق قانونی کارگران تامین شود.‏...

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 30 بهمن 1395
  دستمزد کارگران باید به بیش از دو میلیون تومان برسد

  دستمزد کارگران باید به بیش از دو میلیون تومان برسد

  نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با انتقاد از اینکه حقوق پرداختی به کارگران پایین تر از رقم اعلامی برای خط فقر است، گفت: حقوق و دستمزد کارگران باید به بیش از ۲ میلیون تومان برسد.
  فریده  اولاد قباد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص تذکر جمعی ازنمایندگان مجلس به رییس جمهور درباره دستمزد کارگران، گفت: دستمزد کارگران درحال حاضر به میزان ۸۰۰ هزارتومان است که این مبلغ حداقل باید به ۹۰۰ تا یک میلیون تومان افزایش پیدا کند، بنابراین دراین خصوص تذکری به رییس جمهور داده شد تا مبنای  حقوق و دستمزد کارگران که در حال حاضر زیر خط فقر قرار دارد افزایش پیدا کند.
  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهرو پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان ۹۰۰ تا یک میلیون تومان حداقل میزان درنظرگرفته شده برای حقوق این قشر ازجامعه است که با احتساب مواردی مانند حق مسکن و فرزند و توجه به مواردی مانند نرخ تورم و سبد معیشت، حقوق کارگران باید به میزان دو میلیون وهشتصد هزارتومان برسد.
  وی با بیان اینکه هر فرد کارگر درکشورهای خارجی در مقایسه با کشورمان به میزان هرساعت فعالیت، حقوق و دستمزد بیشتری دریافت می کند، تصریح کرد: متاسفانه میزان دریافتی کارگران در جامعه پایین تر از رقم اعلامی برای خط فقر است، بنابراین درتذکر نمایندگان به رییس جمهورتاکید شده که مبنای حقوق کارگران باید نزدیک به خط فقر شود؛ به عبارت بهتر دریافتی کارگران با احتساب موارد دیگر باید به بیش از ۲ میلیون تومان افزایش پیدا کند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.

   

 • 27 بهمن 1395
  افزایش ۳ برابری حقوق مشاغل تخصصی در مناطق مرزی و محروم

  افزایش ۳ برابری حقوق مشاغل تخصصی در مناطق مرزی و محروم

  خبرگزاری ایسنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند حقوق مشاغل تخصصی در مناطق مرزی و محروم سه برابر شود.
  به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان از لایحه برنامه ششم تبصره یک ماده ۳۸ این لایحه را به این شرح اصلاح کردند که شورای حقوق و دستمزد می‌تواند با پیشنهاد روسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس جمهور که ریاست دستگاه‌های اجرایی را بر عهده دارند و بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی، برای مشاغل تخصصی در واحدهای عملیاتی مناطق مرزی و محروم، تا ۶۰ درصد دریافتی موضوع این ماده علاوه بر سقف مقرر این ماده منظور می‌شود.

  برای مشاهده اخبارحداقل حقوق، دستمزد و مزایا اینجا کلیک کنید

 • 27 بهمن 1395
  دستمزد ۹۶ عادلانه باشد/افزایش معقولانه مزد خواسته همه کارگران

  دستمزد ۹۶ عادلانه باشد/افزایش معقولانه مزد خواسته همه کارگران

  یک فعال صنفی کارگری می‌گوید هم اکنون بسیاری از کارگران بدون دریافت یارانه توان تامین مایحتاج اولیه زندگی خود را ندارند از این رو انتظار دارند که دستمزد سال ۹۶ به گونه‌ای تعیین شود که آنها قادر باشند حداقل‌ های زندگی خود را تامین کنند.
  «عبدالرضا خراسانی» فعال صنفی کارگری در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: هم اکنون بسیاری از کارگران در شهرستان فسا بدون دریافت یارانه توان تامین مایحتاج اولیه زندگی خود را ندارند. از این رو انتظار می‌رود که با افزایش دستمزد سال  ۹۶ قدرت خرید آنها را به گونه ملموسی ترمیم شود.
  رئیس شورای اسلامی کار کارخانه قند فسا با بیان اینکه تورم در شهرستان  فسا نیز به اندازه شهرهای بزرگ قابل لمس است؛ افزود: گرانی کمر کارگران را شکسته و خانواده‌های آنان را آسیب پذیر کرده است، در این شرایط کارگران حق دارند که انسانی زیستن را مطالبه کنند و این محقق نمی‌شود مگر با افزایش معقولانه دستمزد.
  خراسانی در خصوص سطح انتظاراتی که کارگران از اعضای کارگری حاضر در مذاکرات مزدی ۹۶  دارند، گفت: از کسانی که قرار است از افزایش مزد کارگران دفاع کنند انتظار داریم در جلسات شورای عالی کار صدای ما را به گوش دولت و کارفرمایان برسانند......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .