لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

حقوق و دستمزد • 28 اسفند 1395
  مقایسه دستمزد سال 96 با سایر کشور ها

  مقایسه دستمزد سال 96 با سایر کشور ها

  هر مشمول قانون کار در سال 96 ماهیانه  930 هزار تومان دریافت خواهد کرد که این مبلغ  285 دلار   حداقل دستمزد دریافت خواهد کرد که به ارزهای دیگر معادل 267 یورو، 235 پوند و 1،048  درهم خواهد بود. در حال حاضر دست کم 7 میلیون کارگر در ایران حداقل بگیر هستند و نمایندگان کارگری می گویند حداقل دستمزدها بیشتر از 10 روز اول هر ماه دوام نمی‌‌آورد.

  به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان می گویند حداقل دستمزدها در ایران یکی از کمترین ارقام در بین کشورهای مختلف است و از این حیث مشمولان قانون کار با مسائل و مشکلات جدی در تامین معیشت خود روبرو هستند.

  پایین بودن حداقل دستمزدها در ایران آنقدر جدی است که برخی نمایندگان کارگری اعلام کرده اند، حداقل بگیران دستمزد تنها 10 روز اول ماه را می توانند سر کنند و برای مابقی روزها تا حقوق بعدی باید به فکر شغل دوم و یا راه های دیگر درآمدی باشند.

  حداقل دستمزد تعیین شده برای سال جاری از سوی شورای عالی کار، 930 هزار تومان است اما کارگران می گویند در بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که حداقل دستمزد باید چیزی نزدیک به سه میلیون تومان باشد.

  با وجود اینکه برخی مقامات دولتی و کارفرمایان معتقدند متوسط پرداختی آنها در سال جاری حدود یک و نیم میلیون تومان برای هر نیروی کار است، اما اهمیت موضوع حداقل دستمزد در ایران به این دلیل است که طبق آمارهای موجود حداقل 25 درصد کل مشمولان قانون کار، حداقل بگیر هستند و ارقام دیگری غیر از مصوبه شورای عالی کار در پایان هر ماه را دریافت نمی کنند.

  بنابراین تا زمانی که دست کم 13 میلیون مشمول قانون کار در ایران به ازاء  کار در ماه تنها 930 هزارتومان دریافت کنند، موضوع حداقل دستمزد به عنوان یکی از مهم ترین مباحث پیش روی کارفرمایان و کارگران باقی خواهد ماند....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 25 اسفند 1395
  میزان دستمزد کارگران در سال ۹۶ تعیین شد

  میزان دستمزد کارگران در سال ۹۶ تعیین شد

  حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۶ با افزایش ۱۴.۵ درصدی به رقم ۹۳۰ هزار تومان رسید اما برای سایر سطوح افزایش ۱۲ درصدی به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال مورد تصویب شورایعالی کار قرار گرفت.
  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از ۱۲ ساعت چانه‌زنی شرکای اجتماعی نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت بر سر افزایش دستمزد سال ۹۶ کارگری در شورای عالی کار، توافق کردند و در نهایت حداقل دستمزد با افزایش ۱۴.۵ درصدی به رقم ۹۳۰ تومانی رسید.
  اما شورایعالی کار بر خلاف سال‌های گذشته برای سایر سطوح مصوبه دیگری داشت که بر مبنای آن، گروه‌های دیگر کارگری که بیش از حداقل دستمزد دریافت می‌کنند، افزایش ۱۲ درصد اعمال شود؛ علاوه بر ۱۲ درصد، سایر سطوح روزانه ۶۷۶۸ ریال افزایش دستمزد خواهند داشت.
  با این حساب، شورایعالی کار به دنبال کاهش فاصله مزدی میان حداقل‌بگیران با سایر سطوح مصوبه دو بخشی داشت که بر مبنای آن سایر سطوح که بیش از حداقل‌بگیران دریافتی دارند، افزایش ۱۲ درصدی داشته باشند.
  به گزارش فارس، طبق مصوبه شورایعالی کار، سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۹۶ به میزان ۱۲ درصد آخرین مزد(ثابت یا مبنا موضوع ماده ۳۶ قانون کار) سال ۹۵ به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال(شش هزار و هفتصد و شصت و هشت ریال) افزایش می‌یابد......

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 24 اسفند 1395
  نشست ویژه مزد باحضور۳وزیر کابینه

  نشست ویژه مزد باحضور۳وزیر کابینه

  ومین نشست شورای عالی کار با دستور کار بررسی حداقل دستمزد ۹۶ در حالی عصر امروز با حضور سه وزیر کابینه برگزار می‌شود که احتمال توافق بر سر حداقل دستمزد در این جلسه قوت گرفته است.
  خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی- محمد جندقی: با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، موضوع حداقل دستمزد جدی‌تر و در عین حال حساس‌تر می‌شود. بعد از تشکیل کارگروه‌های تخصصی مزد، تعیین حداقل دستمزد ۹۶ با آغاز جلسات شورای عالی کار طی هفته‌های گذشته وارد فاز جدیدی شد.
  در دومین جلسه شورای عالی کار که روز یکشنبه برگزار شد، پس از بحث و بررسی‌ اعضای کارگری، کارفرمایی و دولتی در نهایت شرکای اجتماعی درباره تعیین حداقل دستمزد به اجماع نرسیدند.
  اما سومین جلسه شورای عالی کار امروز تشکیل می‌شود که قرار است در این جلسه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی و محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور یابند.
  هر چند نمی‌توان قطعا جلسه امروز را به معنای جلسه نهایی تعیین حداقل دستمزد عنوان کرد اما در این جلسه که سه عضو کابینه دولت حضور دارند، احتمال تعیین حداقل دستمزد وجود دارد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 24 اسفند 1395
  اعلام سطوح دستمزدی و مبلغ حق بیمه کشاورزان و روستاییان در سال ۹۶

  اعلام سطوح دستمزدی و مبلغ حق بیمه کشاورزان و روستاییان در سال ۹۶

   سطوح دستمزدی و حق بیمه سال۹۶ بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اعلام شد.
  به گزارش ایسنا، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بخشنامه سطوح دستمزدی و مبالغ درآمد ماهیانه که مبنای وصول حق بیمه سال ۹۶ است را اخیرا ابلاغ کرده است.
  بالاترین سطح درآمدی ماهیانه مشمولان در سال ۹۵، ۳۰۰ هزار تومان و بیشترین مبلغ ۷۰۰ هزار تومان بود که بر اساس بخشنامه جدید سال ۹۶ ، کمترین میزان به ۳۵۰ هزار تومان و بیشترین درآمد ماهیانه به ۸۰۰ تومان می‌رسد.
  بر این اساس، درآمد ماهیانه سطح یک، ۳۵۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۲۱۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح دو، ۴۰۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۲۴۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح سه، ۴۵۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۲۷۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح چهار، ۵۰۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۳۰۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح پنج، ۵۵۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۳۳۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح شش، ۶۰۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۳۶۰ هزار تومان برای بیمه شده، سطح هفت، ۷۰۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۴۲۰ هزار تومان برای بیمه شده و سطح هشت، ۸۰۰ هزار تومان با حق بیمه سالیانه ۴۸۰ هزار تومان برای بیمه شده در نظر گرفته شده است....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 23 اسفند 1395
  تعیین مزد۹۶ در جلسه سه‌شنبه

  تعیین مزد۹۶ در جلسه سه‌شنبه

  عضو شورای عالی کار با اعلام اینکه جلسه عصر امروز شورا برای تعیین دستمزد سال ۹۶ کارگران بدون نتیجه پایان یافت، به اختلاف دستمزد پیشنهادی کارگران و کارفرمایان اشاره کرد و گفت: کارفرمایان برافزایش مزد بر اساس نرخ تورم و کارگران بر سبد معیشت تاکید دارند.
  علی خدایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره جزئیات جلسه امروز شورای عالی کار پیرامون تعیین دستمزد ۹۶ کارگران گفت: تفاوت بسیاری بین پیشنهادات جامعه کارگری برای مزد ۹۶ و کارفرمایان وجود داشت، به همین دلیل توافقی در عدد و رقم حاصل نشد.
  وی ادامه داد: نظر کارفرمایان برای افزایش دستمزد سال آینده کارگران عددی پیرامون نرخ تورم و نهایت ۲ تا ۳ درصد بالاتر از آن بود، اما کارگران صرفاً بر موضوع سبد معیشت جامعه کارگری تاکید داشتند.
  خدایی افزود: جلسه بعدی شورای عالی کار سه‌شنبه ۲۴ اسفند ماه با حضور شرکای اجتماعی خواهد بود. در جلسه امروز نماینده‌ای از وزارت صنعت و شرکای اجتماعی حضور داشتند. قاعدتاً طبق سنوات گذشته می‌بایست نماینده‌ای از وزارت اقتصاد در جلسه حاضر باشد، در جلسه امروز علی ربیعی وزیر کار هم حضور نداشت....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 22 اسفند 1395
  افزایش حقوق و دستمزد باید عادلانه باشد

  افزایش حقوق و دستمزد باید عادلانه باشد

  رئیس اتاق بازرگانی ارومیه در جشنواره امتنان کارگران و واحدهای نمونه آذربایجان غربی در حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعى با انتقاد از سهم ۸ درصدی سخت و زیان آور در بیمه تامین اجتماعی این میزان را برای کارفرمایان کمرشکن دانست و گفت: با این تصور که هر صدای ناهنجاری در پروسه تولید شامل قانون سخت و زیان آور می شود پس صدای بوق ماشین و هر فریادی در خیابان هم باید شامل این مورد بشود.
  وی گفت: سهم ۴ درصدی برای این قانون عادلانه ست.
  انتظار با تقدیر از حمایتهای وزیر تعاون و استاندار آذربایجان غربی از کارفرمایان و تولیدگران و کارگران تصریح کرد: از وزیر انتظار داریم تا در خصوص سهم بالای ۲۳ درصدی بیمه بیکاری نیز تجدید نظر شود.
  رئیس اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: کارفرمایان مخالف افزایش حقوق و دستمزد و عیدی نیستند اما باید این امر عادلانه و با در نظر گرفتن شرایط موجود باشد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 22 اسفند 1395
  رقم دستمزد سال ۹۶ از زبان وزیر کار

  رقم دستمزد سال ۹۶ از زبان وزیر کار

  علی ربیعی درباره نرخ احتمالی دستمزد در سال آینده اظهار داشت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در حال حاضر رقم دستمزدی است که کارگران دریافت می‌کنند.
  وی در پاسخ به این پرسش که مدنظر دولت برای نرخ دستمزد سال آینده چیست؟ با توجه به این‌که حداقل دستمزد حدود ۸۰۰ هزار تومان است، آیا رقمی بیش از یک میلیون تومان برای حداقل دستمزد تعیین می‌شود؟ افزود: در نشست سه‌جانبه کارگران، کارفرمایان و دولت این موضوع بررسی می‌شود و اصلا دولت هیچ رقمی در ذهنش نیست.
  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که نشست‌های سه‌جانبه نرخ را تعیین می‌کند، تصریح کرد: شما می‌گویید دولت چه نظری دارد، من به شما می‌گویم که در نشست‌های شورای عالی کار نرخ تعیین می‌شود.
  بنا به این گزارش،موضوع تعیین دستمزد امسال کمی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته بود. اگر هر ساله حداقل دستمزد صرفا با چانه‌زنی گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین می‌شد، اما امسال پیش از ورود به مقوله تعیین دستمزد، توافقی بین سه ضلع شرکای اجتماعی حاصل شد و آن هم تهیه هزینه معیشت زندگی یک ماهه یک خانواده کارگری با میانگین ۳.۵ نفر بود که در نهایت این هزینه در کارگروه تخصصی دستمزد، ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 21 اسفند 1395
  بسته پیشنهادی مزد۹۶روی میزشورای عالی کار

  بسته پیشنهادی مزد۹۶روی میزشورای عالی کار

  شورای عالی کار فردا(یکشنبه) دومین جلسه خود را برای تعیین دستمزد ۹۶ با حضور شرکای اجتماعی تشکیل می دهد؛ حال همه کارگران منتظرند ببینند که چه سرنوشتی در سال آینده پیش روی آنها قرار می گیرد.
  به گزارش خبرنگار مهر، دومین جلسه شورای عالی کار به منظور بحث و بررسی در خصوص تعیین حداقل دستمزد سال ۱۳۹۶ فردا (یکشنبه) با حضور شرکای اجتماعی(نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت) در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می شود.
  در نخستین جلسه شورای عالی کار که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، در نهایت قرار شد نمایندگان کارفرمایی رقم پیشنهادی خود را برای حداقل دستمزد در جلسه فردا اعلام کنند؛ همچنین اعضای کارگری این شورا نیز باید حداقل دستمزد مورد انتظار خود را در جلسه روز یکشنبه ارائه دهند تا در نهایت، یک توافق واحد برای تعیین حداقل دستمزد ۹۶ با رعایت اصل سه جانبه گرایی تصویب شود.
  هر چند احتمال دارد در جلسه فردا حداقل دستمزد ۹۶ تعیین شود، اما از طرف دیگر با توجه به چانه زنی هایی که معمولا در جلسات مزد صورت می گیرد، احتمال اینکه تعیین دستمزد به یک جلسه بعد موکول شود، نیز وجود دارد.
  بر اساس این گزارش، پیش از آغاز جلسات شورای عالی کار، نمایندگان گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت در هشت جلسه ستاد مزد بر سر حداقل هزینه معیشت یک خانواده کارگری به توافق رسیدند و در نهایت، هزینه ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد....

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .