حسابداری 20

 • صفحه اصلی • 5 مرداد 1400
  حسابداری مزایای پایان خدمت

  حسابداری مزایای پایان خدمت

  بصورت کلی دو نوع قرارداد کار وجود دارد رسمی و موقت . در ابتدا به شرح قرارداد رسمی می پردازیم .
  تعریف قرارداد رسمی : به قرارداد هایی که مدت آن چند سال است که به افراد دارای این قرار داد کارمندان رسمی گفته می شود .
  مزایای پایان خدمت این کارمندان که نام دیگر آن سنوات می باشد برابر است با آخرین پایه حقوق فرد ضربدر تعداد سال های کاری وی که این مبلغ هنگام بازنشستگی و یا استعفای فرد باید به آن پرداخت شود .
  حسابدار نمی تواند مبلغ سنوات هر فرد  را در انتهای دوره قرار داد ثبت نمایید چون این کار مغایر با اصول حسابداری است بلکه باید در پایان هر دوره مالی آن را شناسایی و ثبت نمایید . در اینجا حسابی تحت عنوان ذخیره مزایای پایان خدمت در نظر گرفته می شود .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 4 مرداد 1400
  چه کارگرانی مشمول پایه سنوات می شوند

  چه کارگرانی مشمول پایه سنوات می شوند

  به کارکنانی که بیش از یکسال سابقه کار در یک کارگاه داشته باشند  یا یک سال از آخرین ترفیع آنان گذشته باشد . به عبارت به مابه التفاوت کارکرد یکسال کارگر در یک کارگاه تعلق می گیرد .

  نکته : پایه سنواتی که برای یک کارگر  اضافه می شود باید در محاسبه اضافه کار، عیدی و سنوات نیز مورد محاسبه قرار گیرد .

  مبلغ پایه سنوات سال 1400 روزانه 46،667 ریال و ماهانه مبلغ 1،400،000 ریال ( یکصد و چهل هزار تومان ) می باشد . اما کارگاه‌های دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند  جدول گروه‌ های شغلی بیست گانه پایه سنوات را مورد استفاده باید قرار دهند.

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 2 مرداد 1400
  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400

  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400

  سررسید های مالیاتی و مالی سال 1400 برای یک حسابدار اهمیت زیادی دارد چرا که در صورت عدم ارسال به موقع لیست مشمول جریمه شده و از آن مهمتر نشان میدهد که در کار خود مسلط نیستید .
   تقویم مالی و مالیاتی اشخاص حقوقی در چهار فصل  برای شما آماده شده و در اختیار شما قرار می گیرد .
  اگر نظر و دیدگاهی درباره مالیات حقوق و درآمد و مالیات بر ارزش افزوده و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی در سال ۱۴۰۰ شمسی دارید، مراتب را از طریق بخش نظرات در انتهای این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.
  نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ شمسی تا اطلاع ثانوی، کماکان ۹ درصد که شامل شش درصد مالیات و ۳ درصد عوارض است.

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 1 مرداد 1400
  محاسبات عیدی پایان سال 1400

  محاسبات عیدی پایان سال 1400

  طبق قانون کار مبنای محاسبه عیدی، یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، بعنوان عیدی و پاداش می باشد، و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.
   
  از طرفی درخصوص کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند، باید مبلغ پرداختی به  به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد، و مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید

  جدول محاسبات عیدی و پاداش پایان سال 1400 در ذیل آورده شده است .

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 31 تیر 1400
  آموزش حساب های انتظامی

  آموزش حساب های انتظامی

  تعریف حساب های انتظامی : به صورت کلی به حساب هایی که بابت امانت و ضمانت ( کالا و یا اسناد ) مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ماهیت نباشند را حساب انتظامی گویند . این حساب ها بیشتر برای گزارش دهی مورد استفاده قرار می گیرد و نشان دهنده بدهی ها و یا درآمد های آتی و یا گذشته می باشد .
  برای مثال شرکت پیمانکاری جهت تعهد انجام کار چکی را به کارفرما میدهد و هنگام اتمام کار آن چک را دریافت می کند ، ما حسابداران این چک را که فقط جهت ضمانت و نه پاس شدن به کارفرما تحویل شده است را در حساب های انتظامی ثبت می کنیم .
  دلیل اینکه به این اسناد انتظامی گویند این است که در پایان دوره مالی نه در صورت سود و زیان و نه در ترازنامه منعکس نمی شود و تحت سرفصل حساب های انتظامی گزارش می شود .
  انواع اسناد تضمینی که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بیشتر از آنها استفاده می کنند به ترتیب استفاده عبارتند از :
  • چک
  • سفته
  • ضمانت نامه بانکی
  • وجه نقد
  • اسناد ملکی
   
  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .
   
 • 27 تیر 1400
  محاسبات بیمه 1400

  محاسبات بیمه 1400

  بیمه تامین اجتماعی مرسوم ترین نوع بیمه در شرکت هاست که محاسبه ودارای سه قسمت حق بیمه کارگر ، سهم بیمه کارفرما و بیمه بیکاری می باشد . دو سهم اول را حسابدار محاسبه و سهم بیمه بیکاری بر مبنای حقوق روزانه کا پرسنل با ضریب 4 درصد به صورت اتوماتیک محاسبه می شود و در لیست بیمه به مجموع دو سهم اضافه و باید تا یاین برج بعد از هر ماه پرداخت شود وگرنه مشمول جریمه می شود .
  محاسبه حق بیمه 30 درصد از حقوق ماهانه کارگر می باشد که به شرح زیر می باشد .
  میزان حق بیمه: ۳۰ درصد (پایه حقوق ماهانه + بن کارگری + حق مسکن)
  سهم طرفین: کارفرما: ۲۳ درصد ، کارگر: ۷ درصد

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 26 تیر 1400
  حساب های تفصیلی شناور

  حساب های تفصیلی شناور

  در همه نرم افزار ها سطح حساب ها از کل شروع شده و سپس معین ان حساب ایجاد می شود و سپس سطح تفضیلی را برای آن ایجاد می کنیم برای مثال حساب پرداختنی حساب کل ماست ، معین آن بستانکاران تجاری و افراد و شرکت ها تفضیلی آن می باشد .
  در نمونه دیگر موجودی نقد و بانک سطح کل ، بانک ها معین ان و برای مثال بانک ملی تفضیلی آن می شود .
  تا اینجا هیچگونه مشکلی در حساب های تفضیلی وجود ندارد ولی به مثال زیر توجه کنید 
  آقای امینی در شرکت آلفا مشغول به کار می باشد ، ایشان کارپرداز شرکت نیز هست و دارای حساب تنخواه هم  هست .
  در ابتدای برج حساب تنخواه ایشان به مبلغ 10،000،000 ریال شارژ می شود . روز پانزدهم مبلغ 15،000،000 ریال مساعده دریافت می کند و در پایان برج حقوق ایشان ثبت می شود .
  در نرم افزار های با سطح تفضیلی ثابت ثبت ها به شرح زیر می شود .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 25 تیر 1400
  حسابداری اموال و اثاثیه

  حسابداری اموال و اثاثیه

  بصورت کلی در هر شرکتی یک سری دارایی هایی وجود دارد از قبیل ساختمان ،ماشین آلات ، تجهیزات ،وسایل نقیله ، زمین و اموال و اثاثه . این دارایی ها در ترازنامه تحت عنوان دارایی های جاری و غیر جاری دسته بندی و گزارش می شوند .
  اثاثه بیشتر به اقلامی مانند میز ، مبل ، کامپیوتر ، مانیتور ، ماشین دوخت و بصورت کلی هر وسیله ای که جهت استفاده روزمره پرسنل شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت نبود آنها روال کار ها برهم می ریزد اطلاق می گردد . 
  در شرکت ها معمولا وسایلی که در هر اتاق و مورد استفاده هر فرد می باشد را یادداشت و برچسب شماره دار اموال به آن زده و به فرد تحویل داده می شود و در هنگام استعفا و یا اخراج فرد از شرکت این وسایل را از وی تحویل می گیرند .
  در شرکت های بزرگ معمولا از سیستم های اموال و انبار در کنار هم استفاده می شود و یک فرد به عنوان امین اموال مسئولیت طبقه بندی و سرشماری سالیانه انها را بر عهده دارد .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .