حسابداری 20

 • صفحه اصلی • 17 تیر 1400
  آموزش حسابداری رستوران

  آموزش حسابداری رستوران

  حسابداری رستوران یکی از سخت ترین نوع حسابداری ها می باشد به دلیل اینکه تنوع مواد زیاد و تعدد غذاهای سرو شده که هریک با فرمول مخصوص به خود (بیشتر برای طعم خاص ) تهیه و سرو می شود و دلیل دوم اینکه برای هر غذا اندازه گیری دقیق صورت نمی گیرد و عملا سر آشپز طبق تجربه شخصی اقدام به آماده سازی غذا می کند و نمی توان به صورت دقیق قیمت تمام شده هر پرس غذا را به دست آورد برای نمونه در دستورانی 13 مدل غذا طبخ می شود و طبعا مواد اولیه زیادی برای هریک تهیه می شود . برای اینکه بحث سود دهی شرط اولیه و سر پا ماندن هر نوع کسب و کاری می باشد در بیشتر موارد محاسبه قیمت تمام شده غذا ها غیر ممکن و محاسبه سود نیز غیر ممکن می باشد و در بیشتر موارد بحث و جدل حسابدار با مدیر و سرآشپز سر اینکه سود به دست آمده توسط حسابدار تا چه حد درست و واقع می باشد بالا گرفته و دیده شده که حسابدار در اینگونه مجموعه ها زیاد دوام نمیارد و تا مرز اخراج پیش می رود به همین دلیل حسابداری رستوران ها یکی از سخت ترین نوع حسابداری هاست .

   

  به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

   

 • 16 تیر 1400
  آموزش راه های کنترل حساب ها

  آموزش راه های کنترل حساب ها

  برای اینکه بتوانید در کار خود موفق باشید اصلی ترین کار این است که سند های خود را درست ثبت نمایید . اولین و بهترین راه کنترل درست بودن ثبت ها در حسابداری تراز آزمایشی می باشد . قبل از اینکه بخواهید تراز بگیرید باید از ماهیت حساب ها مطلع باشید برای مثال حساب صندوق ، هزینه و بانک همیشه دارای مانده بدهکار می باشند و حساب پرداختنی باید بستانکار باشد . برای این کار توصیه می کنم ابتدا ماهیت حساب هایی را که شک دارید مطالعه فرمائید و سپس در پایان روز گزار ش تراز آزمایشی بگیرید در این صورت دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد.
  1-مانده بدهکار و بستانکار تراز آزمایشی برابر باشد 
  2- مانده بدهکار و بستانکار تراز برابر نباشد 

  در حالت اول به شما تبریک می گویم شما تقریبا 99 درصد به کار خود تسلط دارید و تقریبا مشکلی در ثبت های خود ندارید ولی این موضوع نباید باعث تکبر شما بشود چون ممکن است اشتباهی کوچک باعث مشکلی بزرگ برای شما بشود .
  در حالت دوم باید به دنبال اشتباه خود بگردید و آن را رفع نمایید در ادامه چند راه برای پی بردن به اشتباهات را ذکر می کنیم .

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 15 تیر 1400
  اسناد در جریان وصول

  اسناد در جریان وصول

  تعریف : منظور از اسناد در جریان وصول چک هایی است که برای پاس شدن به بانکی که شرکت در آن حساب دارد واگذار نموده ایم توضیح اینکه چک ها می تواند از تمامی بانک ها باشد .

  ثبت های حسابداری

  واگذاری چک به بانک

  اسناد در جریان وصول بدهکار

                             اسناد دریافتنی بستانکار

  شرح سند : واگذاری چک شماره 123456 سررسید ...... به بانک ....

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 14 تیر 1400
  کدینگ حسابداری دارایی ها

  کدینگ حسابداری دارایی ها

  انواع دسته بندی دارایی ها در سه دسته زیر قرار دارند  

  الف : دارایی جاری

  ب : دارایی ثابت مشهود

  ج : دارایی ثابت  نامشهود 

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

 • 13 تیر 1400
  تغییر سایت ارسال لیست بیمه

  تغییر سایت ارسال لیست بیمه

  از مرداد ماه سال جاری سامانه جدید ارسال لیست و پراخت حق بیمه تأمین اجتماعی به نشانی Es.tamin.ir جایگزین سامانه سابق به نشانی Samt.tamin.ir می‌شود.

  سامانه جدید از مرداد ماه 1400 در اختیار تمامی کارفرمایان برای بارگذاری لیست ماهانه حق بیمه قرار می‌گیرد.

   

  برای مشاهده لینک به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 13 تیر 1400
  تغییرات قانون جدید چک

  تغییرات قانون جدید چک

  قانون جدید چک از ابتدای سال‌جاری شروع شد و از این زمان به بعد تمامی چک‌ها برای نقل و انتقال باید در سامانه صیاد ثبت شوند تا قابلیت نقد شوندگی داشته باشند. قانون جدید ضوابط مختلف و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده است که گفته می‌شود به چک‌ها اعتبار می‌بخشد و چک‌های برگشتی را نیز کم می‌کند. ازجمله مهم‌ترین الزامات و ضوابط قانون جدید چک می‌توان به ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، حذف پشت‌نویسی چک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد توسط صادر‌کنندگان و دریافت‌‌کنندگان و مدت اعتبار سه ساله اشاره کرد

  صدور و تحویل چک‌های تضمین‌شده توسط بانک‌ها به مشتری، صرفا از طریق سامانه صیاد امکان‌پذیر است که صدور و تحویل چک‌های تضمین‌شده مستلزم تکمیل برگه‌(فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات هویتی و شماره‌حساب گیرنده روی چک تضمین شده و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مذکور در سامانه «صیاد» است.

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 12 تیر 1400
  ثبت حسابداری انواع چک

  ثبت حسابداری انواع چک

  نقد کردن چک در بانک : چک دریافت شده را مستقیما به بانک برده و آن را نقد میکنیم. این پول در واقع وارد صندوق شرکت می شود که ثبت سند آن اینگونه است:
  صندوق /     اسناد دریافتنی ( اسناد دریافتنی نزد صندوق (

  چنانچه پول را به حسابمان واریز کنیم یک مرحله صدور سند دیگر نیز لازم است.

  بانک بدهکار  / اسناد دریافتنی  بستانکار

     به حساب گذاشتن چک: اگر چک را به جای نقد کردن به حساب خود بخوابانیم این مرحله را برایش ثبت و سند زیر را صادر میکنیم

   

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .

   

 • 11 تیر 1400
  حسابداری بهای تمام شده ضایعات

  حسابداری بهای تمام شده ضایعات

  انواع ضایعات

  1- ضایعات عادی : ضایعاتی که انتظار می رود در شرایط عادی و موثر تولید بوجود آیند و قابل کنترل نمی باشند،ضایعات عادی می نامند.
  2- ضایعات غیر عادی : ضایعاتی که در شرایط عادی وموثر تولید بوجود نمی آیند و قابل کنترل می باشند،ضایعات غیر عادی می نامند.قیمت تمام شده ضایعات غیر عادی به حساب سود و زیان منظور می گردد.


  بیشتر مواقع در پروسه تولید مقداری مواد از بین میرود که ممکن است قابل کنترل و یا غیر قابل کنترل باشد اگر قابل کنترل باشد و بتوان با براوردهای درست و صحیح آن را کنترل کرد و با استفاده از خطای انسانی کمتر همچنین نگهداری بهتر ماشین آلات و استفاده از افرادکارآزموده و…مقدار آن را کاهش داد این نوع ضایعات ضایعات غیر عادی محسوب میشوند اما اگر در پروسه تولیدی مقداری مواد اولیه از بین برود و هر کدام از موارد نام برده دراز بین رفتن آنها تاثیر نداشته و غیر قابل اجتناب باشد این نوع ضایعات را ضایعات عادی تولیدی می نامند

  به ادامه مطلب مراجعه فرمائید .